close
Stari Grad – najstarsze miasto na wyspie Hvar

Stari Grad – najstarsze miasto na wyspie Hvar

Stari Grad - zatoka portowa

W 384 p.n.e., kiedy w Tracji rodził się Arystoteles, Grecy z wyspy Parosa na Morzu Egejskim, założyli miasto na wyspie Hvar, które nazwali Faros.

Miasto zbudowano wokół portu w kształcie wydłużonej podkowy na krańcu długiej zatoki. Nazwa Hvar pochodzi od greckiego słowa pliaros – latarnia morska. Stari Grad był stolicą wyspy do 1331 r., w którym to roku Wenecjanie przenieśli centrum administracyjne do Hvaru.

Obecnie miasteczko przeżywa odrodzenie dzięki specjalnie wybudowanej przystani promowej obsługującej większość promów samochodowych ze Splitu.

W mieście nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Jednym z nich jest Tvrdalj – pałac chorwackiego poety Petara Hektorovicia, przy którym znajduje się urocza sadzawka z rybami i ogród.

Relikty z czasów greckiej kolonii można podziwiać na Ciklopska ulica, a w pobliżu Pod Dolom ruiny rzymskiej willi z mozaikową podłogą. Pozostałe atrakcje Stari Gradu skupiają się wokół placu głównego. Są to m.in. kościół Sv. Stjepan z XVII w. oraz pałac barokowy Biankini Palca we wnętrzu którego znajduje się Museum Nautyki.

Spacerując krętymi i bardzo wąskimi uliczkami miasta trafimy na klasztor Dominikanów dostępny dla zwiedzających oraz muzeum niedaleko krużganków. Warto przespacerować się wzdłuż przystani, gdzie cumują piękne jachty i łodzie, oraz „zgubić się” w starej dzielnicy w uroczych uliczkach miasta.

Stari Grad to również piękne plaże i krystalicznie czysta woda dzięki czemu Hvar to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Chorwacji.

Jeśli chcemy poznać okolicę, warto w informacji turystycznej, znajdującej się przy głównym placu przy zatoce, poprosić o dobra broszurkę opisującą trasy piesze w okolicy, m.in. na wznoszące się nad miastemwzgórza Svete Nikola i Glavica. Można tez wypożyczyć rower i zwiedzać okolicę na dwóch kółkach.

16. sierpnia w Starim Gradzie obchodzone jest Święto uliczne na cześć Św. Rocha.


Booking.com
8 czerwca 20106709Views
Arcos de la Frontera - Plaza del Cabildo i kościół Iglesia de Santa María

Arcos de la Frontera

nieborów

Nieborów