close
Czeskie rzemiosło tradycyjne: atrakcje, jakich nie znasz!

Czeskie rzemiosło tradycyjne: atrakcje, jakich nie znasz!

Muzea w Czechach: Bechorovka, buty i gabinet dentystyczny

Ruszaj na przygodę, która wiedzie szlakiem czeskich rzemiosł tradycyjnych. Zanurz się w historii, która sięga setek lat wstecz! Zobacz, jak powstają gobeliny w Valašskim Meziříčí i dotknij czeskiego kryształu z Gór Izerskich. Czekają na Ciebie niespodzianki, tajemnice i ciekawostki, dzięki którym poznasz czeskie rzemiosło!

Ruszamy?

W czeskich muzeach porwie Cię nurt historii, kultury i rzemiosła. Na podstawie licznych eksponatów i unikalnych dzieł zrozumiesz dzieje, których nie znajdziesz w podręcznikach, ale w pamięci mieszkańców i ich przodków…

Zacznij od spróbowania kultowego likieru ziołowego, czyli Karlowarskiej Becherovki. Wystarczy, że odwiedzisz Muzeum Jana Bechera w Karlowych Warach, gdzie od 1867 roku nieustannie produkuje się sławny likier. Smak popularnej „Becherovki” musisz poznać, tym bardziej że jest określana „trzynastym leczniczym źródłem w Karlowych Warach”.

Niezwykłą przygodę zapewni Ci również największe muzeum rzemiosł w Czechach. Powstało w miejscu trzypiętrowego spichlerza w Letohrad. Czeka tam na Ciebie czeskie rzemiosło tradycyjne z lat 1840-1930. Oznacza to, że masz jedyna taką okazję, aby przekonać się, jak wyglądały szkolne klasy lub gabinet dentystyczny sto lat temu!

Muzeum Koronki w Vamberku pokazuje rozwój czeskiej koronki od XVIII wieku do współczesności. Okazy muzealne sprawią, że przeniesiesz się w czasie i zobaczysz, jak wyglądała ludowa koronka. Z kolei w Muzeum Moraw Południowo-Wschodnich poznasz historię Tomáša Baty: człowieka, który stworzył obuwnicze imperium i postanowił zbudować miasto z „amerykańskiego snu” po I wojnie światowej. Czy mu się udało? Odwiedź Zlín, a sam się przekonasz…

Poczuj ciepło, bijące od pieców w czeskich hutach szkła

Przemysł szklarski w Czechach sięga XII wieku. Od początku rozwijał się na terenach górzystych i jest tam do dziś!

Huta Annín funkcjonuje nieprzerwanie od 1796 roku. Przez 225 lat w piecach płonie ogień, który pomaga rzemieślnikom w tworzeniu niepowtarzalnego i drogocennego szkła. Wytworzone dzieła możesz podziwiać w galerii, a historię huty poznasz w muzeum.

Dolina Kryształowa to kolejne miejsce, które warto odwiedzić na szlaku czeskich rzemiosł. Lokalizacja na północy Czech – w rejonach gór Izerskich i Łużyckich, wita zwiedzających pięknymi widokami. W Dolinie Kryształowej znajdują się liczne wytwórnie, szkoły szklarskie oraz muzea. W efekcie powstaje biżuteria i wyroby szklane, które trafiają na cały świat. Może nawet masz je w swoim domu?

Modrodruk i manufaktura papieru ręcznie czerpanego

W Velkich Losinách (zaledwie 57 km od Głuchołazów) funkcjonuje manufaktura papieru ręcznie czerpanego, która działa nieprzerwanie od końca XVI wieku! Manufaktura w Velkich Losinách jest jedyną w Czechach i jedną z ostatnich w Europie. Chcesz poznać jej historię?

Czekają na Ciebie dwie trasy turystyczne. Podczas wędrówki poznasz dzieje rzemiosła, wiele ciekawostek i tradycyjne techniki produkcji papieru.

Czy wiesz, czym jest modrodruk?

Odwiedź rodzinny warsztat Modrotisk Danzinger w Olešnicy, a zobaczysz go na własne oczy! To dawna technika druku i farbowania tkanin, która wykorzystuje indygo. Modrodruk stanowi tak ważną część dziedzictwa kulturowego Czech, iż został wpisany na listę UNESCO! Odwiedzając warsztat Danzinger w Olešnicy, poznasz właścicieli, którzy chętnie opowiedzą Ci o modrodruku i pozwolą zabrać jeden ze sobą.

Gobeliny, czyli czeskie rzemiosło tradycyjne w pełnej krasie

Z filmów i książek fantasty znasz gobliny, ale czy widziałeś kiedykolwiek czeskie gobeliny? Tę dekoracyjną tkaninę znajdziesz w morawskiej manufakturze w Valašskim Meziříčí. To właśnie stąd pochodzi podziwiana na całym świecie kurtyna Teatru Narodowego w Pradze. Podczas zwiedzania manufaktury w Valašskim Meziříčí zobaczysz fantastyczne gobeliny i działające, zabytkowe maszyny tkackie oraz spróbujesz sztuki tkania gobelinów!

Odkryj czeskie rzemiosło tradycyjne!

Czechy to kraj z wieloma atrakcjami turystycznymi. Czeskie rzemiosło tradycyjne jest jedną z nich. Podążając szlakiem muzeów, warsztatów i manufaktur, poznasz kolebkę tamtejszej kultury. Wnikniesz w historię kraju i ludzi, którzy rzemiosło mają we krwi. Przygotuj się na odkrycie dziedzictwa kulturowego Czech!

Więcej informacji turystycznych o Czechach: #VisitCzechRepublic

Gorące źródła w Zakopanem i okolicach. Sprawdź, gdzie warto się zrelaksować

Unijny pakiet Fit for 55 będzie wyzwaniem dla lotnictwa. Pasażerowie muszą się nastawić na podwyżki cen biletów