close
Pięć powodów, dla których warto pojechać na weekend do Barcelony

Pięć powodów, dla których warto pojechać na weekend do Barcelony

Chcesz wyrwać się od codziennych zajęć, zmienić klimat chociaż na dwa dni, poczuć ciepłe promienie słońca i zjeść coś pysznego? W takim razie zapraszamy do Barcelony – jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie. To tutaj skosztujesz pysznej paelli, poczujesz ducha romańskiej kultury i przy odrobinie szczęścia na żywo zobaczysz członków słynnego piłkarskiego klubu FC Barcelona (która doczekała się nawet swojej własnej edycji gry Monopoly!). Oto pięć powodów, dla których warto jechać na wakacje do Barcelony!

Powód numer 1 – niezwykłe miejsca

Stolica Katalonii to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. I nie ma tu ani krzty przesady – zbudowane przez Fenicjan w starożytności miasto przez wieki rozwijało się zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturowym, z czasem stając się jednym z najważniejszych ośrodków nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Obecnie jest to międzynarodowe centrum, w którym można spotkać przedstawicieli niemal wszystkich narodów świata. Według rankingu Nathional Geographic oraz Discovery Channel Barcelona posiada najlepsze miejskie plaże na świecie, nie zapominając o ogromnej liczbie zabytków z różnych epok. Aż dziewięć z nich znalazło się na światowej liście zabytków UNESCO.

Powód numer 2 – zadziwiająca kultura (i nie tylko osobista!)

To tutaj mieści się największa symfoniczna orkiestra świata. Na Stadionie Olimpijskim rozgrywa się kilkadziesiąt koncertów rocznie, to także stolica festiwali muzyki elektronicznej (jak chociażby Primavera Sound oraz Sonar). Muzeum Narodowe Katalonii posiada zbiory z niemal wszystkich epok, koncentrując się głównie na kulturze i sztuce katalońskiej II połowy XX wieku, zaś biblioteka katalońska, powstała w 1907 roku, posada w swoich zbiorach ponad półtora kilometra półek z otwartym dostępem dla czytelników!

Z ciekawostek warto wspomnieć, że narodowy hymn Hiszpanii nie ma słów, ponieważ nie znalazł się chętny, by stworzyć odpowiednio wzniosły i godny narodu tekst. Generalnie Hiszpanie bardzo łatwo nawiązują znajomości, są radośni i uśmiechnięci. Musicie przyznać, ze to naprawdę przyjemna odmiana wobec tego, co można zaobserwować na polskich ulicach. A co ze słynnym flamenco? Okazuje się, że to taniec.. ale andaluzyjskich cyganów! Barcelończycy organizują je niemal wyłącznie w celach turystycznych

Powód numer 3 – doskonała komunikacja(i nie tylko językowa!)

Nie, nie chodzi o komunikację w mieście, lecz samo położenie na drodze komunikacyjnej Europy. Wielkie lotnisko jest znakomicie skomunikowane z najważniejszymi miastami Europu y i całego świata. Bardzo wielu przewoźników oferuje świetne pod względem cenowym oferty na bilety lotnicze do Barcelony (jak chociażby nasz polski LOT) lub tez kompleksowo zorganizowane wycieczki tematyczne, np. kulinarne weekendy tematyczne. Dzięki rozbudowanej sieci transportu publicznego obejmującego metro, autobusy, tramwaje oraz linie kolejowe nie ma problemu, by dotrzeć w nawet najbardziej odległą część miasta.

A jeśli o dosłownej komunikacji mowa – badania dr Doddsa z Uniwersytetu Vermont wskazują, iż język hiszpański jest najszczęśliwszym językiem na świecie, a dokładniej to jego rozmówcy. Dlaczego? Otóż wiąże się to ze statystykami używania słów takich jak „miłość” oraz „śmiech”.

Powód numer 4 – pyszna kuchnia

Któż nie słyszał o tapas, orzeźwiającym gazpacho, sycącej paelli i owocowej sangrii? To jedne z najsłynniejszych przykładów kuchni hiszpańskiej, które doczekały się tysięcy wariacji kulinarnych na całym świecie. Nawet w naszych rodzimych sklepach można nabyć hiszpańskie produkty, jak chociażby szynkę jamon iberico i ser cabrales, jednak wiele smakołyków jest poza naszym zasięgiem. Wakacje w Barcelonie mogą stanowić doskonały pretekst do poznania tamtejszej kuchni. Nie masz tyle czasu? W takim razie warto wybrać się chociażby na weekend w okresie świąt Wielkanocnych, by poznać smak tradycyjnego hornazo, pestinos i torrijas (która z tortillą nie ma nic wspólnego!). Co kryje się pod tymi nazwami? Cóż, nie pozostaje nic innego, niż wybrać się na wakacje do Barcelony i rozwiązać kulinarną zagadkę. Dla amatorów słodyczy istnieje jeszcze jeden powód, by odwiedzić słoneczny ląd – to właśnie w Hiszpanii wynaleziono lizaki Chupa Chups! Zaś po skosztowaniu wszystkich pyszności powinno się obowiązkowo udać na sjestę.

Powód numer 5 – wakacyjny klimat

Oczywiście nie można zapominać o najważniejszym – znakomitej pogodzie. Hiszpańskie miasto to miejsce skąpane słońcem – jest tam cztery razy więcej słońca niż w Polsce! Średnia temperatura w okresie zimowym wynosi około 14 stopni, jednak nie jest zimno, ponieważ styczeń przypomina polski ciepły październik. Letnie miesiące to gwarancja udanej pogody – temperatura minimalna wynosi 25 stopni, często przekraczając 30 kresek na termometrze. Opady śniegu praktycznie nie występują, w Barcelonie pada rzadziej niż 50 dni w ciągu całego roku. Najbardziej interesujące jest to, że mimo tak dogodnych warunków atmosferycznych, mieszkania w Barcelonie wcale nie są takie drogie – można je wynająć nawet o połowę taniej niż w Londynie. Bliskość morza i słoneczny klimat – czegóż chcieć więcej?

Jeśli planujesz krótkie, weekendowe wakacje – Barcelona jest idealnym miejscem, by poznać nowe miejsce, ciekawych ludzi i nowe smaki!

27 lutego 20173675Views
Neapol - Castel Nuovo

Neapol (Napoli) – tętniący życiem

Catedral Nueva - Kadyks (Cadiz)

Kadyks (Cádiz) – odpoczynek nad Oceanem