close
Cartajima – białe miasteczko w środku gór

Cartajima – białe miasteczko w środku gór

Cartajima

Cartajima to maleńka, urocza wioska, należąca do słynnych białych miasteczek, leżąca między szczytami pasma gór Sierra de Ronda.

Zbaczając z głównej trasy w stronę Cartajimy wjeżdżamy na bardzo wąską drogę, na której trudno mieszczą się dwa samochody, droga jest kręta i w żaden sposób nie zabezpieczona. Krążą legendy, że w dolinach można znaleźć wiele wraków samochodów, które niezbyt bezpiecznie tędy jechały. Cartajima położona jest w pięknym miejscu, otoczona wapiennymi formacjami o nazwie Riscos de Cartajima. W pobliżu płynie rzeka Genal, która zachęca przyjezdnych do kąpieli dodającej wigoru. W lasach na powierzchni 4000 hektarów dominuje szczególna odmiana kasztanowców zwanych chestnut, które jesienią mienią się kolorami, dając niezapomniane wrażenie. Ich owoce są jadalne.

Centrum miasteczka reprezentuje typowy styl białych miasteczek z wąskimi, stromymi uliczkami, śnieżnobiałymi domkami i górującym w samym centrum kościołem Ntra. Sra. del Rosario z XVI wieku.

W połowie sierpnia Cartajima obchodzi dzień swojej patronki, Najświętszej Panny Rosario. Jednak, jak w większości miast w Andaluzji, największym świętem jest Wielki Tydzień i Wielkanoc. Zwłaszcza w sobotę i niedzielę wielkanocną można tu oglądać rekonstrukcję wydarzeń ponownego spotkania Maryi Dziewicy i Dzieciątka Jezus. Całe miasteczko świętuje, na ulicach ludzie tańczą i jedzą, a całą noc strzelają petardy. Alkohol leje się strumieniami. Mieszkańcy tej maleńkiej wioski są przyjaźni i serdeczni i warto zatrzymać się tutaj choć na jedną noc.

Cartajima to także świetna baza wypadowa do innych miasteczek znajdujących się w okolicy. Są wyznaczone szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, a widoki jakie można spotkać na trasie zapierają dech w piersiach.


Booking.com
4 października 20225070Views1Comment

Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Gdańska, Gdyni i Sopotu? Co zwiedzić po drodze z Trójmiasta do Warszawy?

Jaki przenośny internet na wakacje za granicą?