close
Albufeira – słońce, ocean, skały

Albufeira – słońce, ocean, skały

Albufeira -  widok na plażę i miasto

Albufeira to typowo wypoczynkowa miejscowość na wybrzeżu Algarve i chyba najpopularniejsza. Przepięknie położona wśród skałek rozrzuconych na piaszczystej plaży, z ciepłą wodą do października i słońcem gwarantującym piękna opaleniznę.Albufeira to typowo wypoczynkowa miejscowość na wybrzeżu Algarve i chyba najpopularniejsza. Przepięknie położona wśród skałek rozrzuconych na piaszczystej plaży, z ciepłą wodą do października i słońcem gwarantującym piękna opaleniznę.

Albufeira, to typowo turystyczne miasteczko, gdzie na każdym kroku można zobaczyć hotele, ulice pełne są knajpek i turystów, a plaże wypełnione po brzegi. Latem w Albufeirze i okolicach przebywa prawie 350 tysięcy ludzi! W okolicy całe wybrzeże zabudowane jest hotelami oraz kompleksami apartamentów do wynajęcia.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Ale Albufeira to też kręte uliczki, knajpki z pysznymi owocami morza, przepiękne plaże ze skałami wyrastającymi na każdym kroku, cudownie ciepła woda i delikatny piasek. To miejsce odpoczynku zarówno dla rodzin z dziećmi, bo woda w oceanie jest długo płytka, a piasek delikatny dla stóp, ale i dla młodych, bo w mieście na każdym kroku można się zabawić a potem odpocząć nad wodą.

Oczywiście główną atrakcją Albufeiry są plaże. Zaczynają się w samym mieście i ciągną kilometrami na prawo i na lewo od miasta.
Warto wybrać się na pieszą wycieczkę wzdłuż plaży, zwłaszcza na lewo od miasta. Czeka nas wyprawa przepiękna trasą nad oceanem, gdzie na każdym kroku będziemy podziwiać skaliste wybrzeże i śliczne małe zatoczki z plażami.

W samym centrum miasta na plażę można zejść charakterystycznym tunelem Praia do Tunel. Można też dojść do plaży wieloma innymi miejscami, ale to jest chyba najbardziej atrakcyjne. Oczywiście potem, aby znaleźć w miarę niezatłoczona plażę, trzeba pokonać kilkaset metrów w jedną lub w drugą stronę.

Najpopularniejsza plażą w mieście jest plaża Praia do Tunel. To właśnie do niej prowadzi tunel, którym przechodzi chyba każdy turysta w Albufeirze. Kilka metrów dalej w lewo zaczyna się Praia dos Pescadores czyli Plaża Rybaków. Niestety rybaków dawno już tam nie ma, ale dla turystów stoi tam zawsze kilka lodzi rybackich, przy których można „pstryknąć” pamiątkowe zdjęcie.

Drugą zaletą (choć dla niektórych może to być wada) jest życie nocne, które trwa do białego rana. Na każdej ulicy znajduje się cała masa klubów z muzyką na żywo i telebimami. Podobno dyskoteki i kluby są tu najlepsze na całym wybrzeżu Algarve. Na głównym placu starego miasta skupia się najwięcej knajpek, restauracji i ulicznych artystów a zabawa trwa tu niema 24 godziny na dobę. Rezerwując sobie hotel warto sprawdzić, na którą stronę wychodzą okna z pokoju – można trafić na taką lokalizację, że do rana nie zmrużymy oka, bo pod oknami będzie dudnić muzyka.

Olbrzymią zaletą Albufeiry jest to, że praktycznie od maja do końca września jest tam dobra pogoda; wysokie temperatury, dużo słońca, ciepła woda i żadnego deszczu. Dopiero w październiku zaczyna się pora deszczowa i wtedy można trafić na obfite opady, może się też jednak zdarzyć piękna pogoda i cieplutka woda w oceanie. A ceny po sezonie są dużo niższe, a i tłumów też znacznie mniej.

Jednym z nielicznych zabytków Albufeiry jest kościół Igreja Matriz de Albufeira który powstał w 1755 roku na gruzach starego kościoła. W kolejnych latach dobudowano dzwonnicę w wieży, która ma 28 metrów wysokości.

Drugi zabytek to Kościół pod wezwaniem św. Sebasiana, Igreja de S. Sebastiao, który pochodzi z połowy XVIII wieku. W środku znajduje się XVIII-wieczny drewniany ołtarz i kilka cennych obrazów i rzeźb.

Charakterystycznym wizerunkiem Albufeiry jest wieża zegarowa Torre do Relógio z żelazną koroną. Pochodzi ona z czasów mauretańskich.

Podsumowując: Albufeira to miejsce tłoczne, skupione na turystyce, ale warto tam pojechać na wczasy, żeby zobaczyć te wspaniałe skały, wykąpać się w ciepłym morzu i poleżeć na cudownie żółtym i delikatnym piasku. Gdy do tego każdego dnia spróbujecie jednego z tamtejszych specjałów: smażonych sardynek czy paelli – nie będziecie chcieli wracać…

6 grudnia 201627821Views
Lagos

Lagos – rajskie plaże

O czym pamiętać, planując wyjazd świąteczny