close
Rumunia: niezwykły kraj pełen kontrastów

Rumunia: niezwykły kraj pełen kontrastów

Widok z lotu ptaka na Brașov

Wielu z nas kojarzy ten kraj z biedą oraz słabym zagospodarowaniem. Dla innych to kraj niezwykle atrakcyjny, na terenie którego można spędzić wyjątkowe wakacje pełne przygód. Rumunia, kraj silnych kontrastów, może zaskoczyć. Jakie miejscowości zasługują tutaj na uwagę turystów?

Wielu z nas kojarzy ten kraj z biedą oraz słabym zagospodarowaniem. Dla innych to kraj niezwykle atrakcyjny, na terenie którego można spędzić wyjątkowe wakacje pełne przygód. Rumunia, kraj silnych kontrastów, może zaskoczyć. Jakie miejscowości zasługują tutaj na uwagę turystów?

Widok z lotu ptaka na BrașovMamaia: gwiazda wśród rumuńskich kurortów

Ten nadczarnomorski kurort jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Rumunii. Mamaia, będąca jeszcze nie tak dawno tradycyjną osadą rybaków, dziś staje się coraz popularniejszym miejscem letniego wypoczynku. Coraz częściej pojawiające się oferty last minute, np. w Rainbow Tour sprawiają, że polscy turyści coraz częściej zaglądają na teren tego kurortu. Piękne plaże ciągnące się nad brzegami Morza Czarnego oraz wspaniała pogoda sprawiają, że od maja do września można cieszyć się tu wypoczynkiem na najwyższym poziomie. Powstające od lat 50. XX wieku ośrodki wypoczynkowe przyciągają coraz lepszym zagospodarowaniem, a malownicza okolica staje się kolejnym walorem kuszącym letników.

Najpiękniejsze miasta Rumunii

Historyczna zabudowa oraz wspaniała atmosfera rumuńskich miast sprawiają, że i one cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Sighisoara bez wątpienia zalicza się do tych, w których warto zatrzymać się w czasie podróży po Rumunii. Położenie na terenie Siedmiogrodu oraz średniowieczna zabudowa to czynniki, dzięki którym Sighisoara cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Piękna starówka oraz miejsca związane z postacią Draculi mają wyjątkową moc przyciągania. Wąskie uliczki, zabytkowe kamienice i reprezentacyjne bramy miejskie to skarby średniowiecznego miasta, obok których nie można przejść obojętnie. Swoim pięknem oraz licznymi zabytkami przyciąga również Braszów. I tu zachowała się starówka otoczona murami miejskimi. Największym skarbem i symbolem Braszowa stał się jednak Czarny Kościół. Wzniesiony na przełomie XIV i XV stulecia, należy do największych budowli sakralnych w kraju. W tym gotyckim kościele ujrzeć można największe na terenie Siedmiogrodu organy, choć turystów przyciąga tu również chęć zobaczenia późnogotyckich malowideł ściennych.

Z dala od utartych szlaków

Nie brak i takich zakątków, które mimo swego piękna wciąż znajdują się nieco na uboczu turystycznych zainteresowań. W gronie tych atrakcji znalazły się malowane klasztory. Są one najcenniejszym skarbem południowej Bukowiny. Humor i Voronet to najpiękniejsze monastyry, które uznawane są za perełki średniowiecznej architektury. Ich polichromie, zdobiące zewnętrzne ściany cerkwi, mogą oczarować każdego. Pięknym klasztorem może się też pochwalić Suczawa, podobną atrakcją zachwyca również miejscowość Arbore. W tych miejscowościach każdy może się przekonać, jak wiele uroku mają dawne cerkwie i monastyry, będące przed laty ważnymi ośrodkami życia religijnego i kulturalnego.

Rumunia staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży. Na teren tego kraju chętnie zaglądają zarówno miłośnicy plażowania, jak i ci, dla których udana wyprawa to kontakt z wyjątkowymi zabytkami. Tych na terenie Rumunii nie brakuje. Potężne zamki i historyczne miasta z pewnością zasługują na uwagę, a pochlebne opinie na ich temat przyciągają nowych turystów.

Czarnoleski dworek Jana Kochanowskiego. Źródło: www.cyfrowyczarnolas.pl/

Dworek Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (zabytki pod Warszawą)

Korfu i jej piękne

Korfu – grecka wyspa o bogatej historii