close
Dworek Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (zabytki pod Warszawą)

Dworek Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (zabytki pod Warszawą)

Czarnoleski dworek Jana Kochanowskiego. Źródło: www.cyfrowyczarnolas.pl/

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Czarnoleski dworek Jana Kochanowskiego. Źródło: www.cyfrowyczarnolas.pl/Obok Żelazowej Woli jest to chyba drugi najbardziej znany dworek w Polsce. Kochanowscy znajdowali się w posiadaniu majątku już od XV w., natomiast sam poeta zamieszkał w nim na stałe w 1571 r. W młodości Jan Kochanowski (1530-1584) odbył studia humanistyczne, potem przez kilka lat służył na dworze Zygmunta Augusta, ostatniego króla polskiego na Wawelu. Fakt, iż w wolnych elekcjach na kolejnego władcę wybrano Henryka Walezego bardzo zawiódł poetę, który wycofał się z życia publicznego, założył rodzinę i osiadł z nią w spokojnym, sielskim Czarnolesie, oddając się prostemu, ziemiańskiemu życiu. Pisarz mieszkał tam aż do swej śmierci w 1584 r., pochowano go zaś w Zwoleniu.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Po Kochanowskich kolejnym właścicielem majątku był Józef A. Jabłonowski, który pełnił funkcję wojewody nowogrodzkiego, a w wolnym czasie zajmował się dokumentacją życia Mikołaja Kopernika i Jana Kochanowskiego. Dwór, w którym obecnie mieszczą się zgromadzone przez niego pamiątki po wielkim, renesansowym poecie został odbudowany po 1853 r., kiedy to spłonął pierwszy, drewniany dworek Jabłonowskich.

Budynek jest murowany, pomalowany na biało, z trójkątnym ryzalitem od przodu iPomnik Jana Kochanowskiego dłuta M. Weltera. Źródło: www.cyfrowyczarnolas.pl/ gankiem z arkadami. Nie jest to jednak oryginalne domostwo, gdzie mieszkała rodzina Kochanowskich – z tego zostały jedynie ruiny, na których postawiono kaplicę, w której pochowani są członkowie rodu Jabłonowskich.

W 1961 r. w dworku Jabłonowskich uroczyście otwarto Muzeum Jana Kochanowskiego, w którym zgromadzono liczne rękopisy, stare meble oraz pamiątki po wybitnym poecie.

Adres: Czarnolas położony jest w powiecie zwoleńskim, w połowie drogi między Zwoleniem a Puławami (109 km na południe i lekko na wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Z centrum na południe, przez Wilanów, Konstancin-Jeziorną aż do Góry Kalwarii – wojewódzką drogą nr 724. Potem w Górze Kalwarii zjeżdżamy w lewo na krajową 79, którą przez Kozienice i Garbatkę-Letnisko jedziemy prosto. Pod koniec skręcamy w lewo w ul. Jana Kochanowskiego, którą docieramy do Policznej, gdzie faktycznie znajduje się muzeum.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum Jana Kochanowskiego: http://cyfrowyczarnolas.pl/

Dwór w Tułowicach. Źródło: www.sochaczew.pl

Dwór w Tułowicach (zabytki pod Warszawą)

Widok z lotu ptaka na Brașov

Rumunia: niezwykły kraj pełen kontrastów