close
Tunezja – idealny cel wakacyjnej podróży?

Tunezja – idealny cel wakacyjnej podróży?

Tunezja to kraj, który cieszy się powodzeniem wśród turystów spragnionych słońca, ciepłego morza i egzotycznych krajobrazów. Tutaj odpoczniesz na rozgrzanej, piaszczystej plaży, skosztujesz aromatycznych potraw i poznasz niezwykłą tunezyjską różnorodność, historię i kulturę. A to jeszcze nie wszystko! Oto dlaczego warto wybrać się na wczasy do Tunezji.

Formalności przed wyjazdem

Wyjazd do położonej nad Morzem Śródziemnym Tunezji nie wymaga od Polaków dopełnienia zbyt wielu formalności. Niezbędnym warunkiem podróży jest posiadanie paszportu, który będzie ważny jeszcze przez minimum trzy miesiące od daty opuszczenia Tunezji. Obywatele naszego kraju zwolnieni są natomiast z obowiązku wizowego na okres 90 dni, więc podczas wakacji z biurem podróży, które oferuje choćby Coral Travel Wezyr Holidays, nie będziesz potrzebował wizy.

Około trzech godziny lotu wyczarterowanym samolotem przeniosą Cię w tunezyjską rzeczywistość, gdzie poza urzędowym językiem arabskim można porozumiewać się także po francusku – w centrach turystycznych z powodzeniem wystarczy jednak angielski, niemiecki lub włoski.

Regiony turystyczne w Tunezji

Tunezja oferuje wiele kurortów, z których każdy pozwoli poznać nieco inne oblicze tego najpopularniejszego kraju Magrebu. Największym ośrodkiem turystycznym jest Hammamet, który dzieli od włoskiej Sycylii zaledwie ok. 140 km. To miejsce idealne dla miłośników plażowania, ale także dla fanów golfa, jazdy konnej lub życia nocnego. Nieco na południe znajduje się z kolei Sousse oraz ekskluzywna dzielnica miasta traktowana jak osobna miejscowość – Port El-Kantaoui. Niedaleko Sousse położony jest też Monastir – to idealny kierunek dla osób nastawionych na aktywny wypoczynek, które pragną skorzystać ze sportowo-rekreacyjnej oferty Tunezji.

Bazę wypoczynkową Tunezji kontynentalnej uzupełnia wyspa Djerba. Połączona z lądem groblą jest oazą życia kulturalnego oraz miejscem usytuowania największej w Afryce synagogi. Zarówno tutaj jak i na lądzie na turystów czeka wiele atrakcji – z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie bez względu na to, czy podróżujesz z rodziną, z przyjaciółmi czy z drugą połówką.

Atrakcje w Tunezji – co warto zobaczyć?

Tunezja jest krajem, w którym starożytna historia miesza się z nowoczesnością. Zabytki i fascynujące dzieła natury to zaledwie część tego, co można zobaczyć w tym kraju. Gdzie warto się udać?

  • Tunis – na jego zwiedzanie potrzeba co najmniej całego dnia. Tutaj znajduje się m.in. Medina wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Bab El Bhar, czyli stara brama dzieląca „stary” i „nowy” Tunis, oraz Narodowe Muzeum Bardo.
  • Kartagina – ruiny miasta, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położone są kilkanaście kilometrów od Tunisu.
  • Sahara – tu na uwagę zasługuje słone jezioro Wielki Szott oraz sąsiadująca z nim oaza Tozeur z palmami daktylowymi oraz zoo.
  • Matmata – miejscowość słynąca z wydrążonych w skałach domostw zamieszkiwanych przez Berberów. Tutaj podobnie jak w krajobrazie jeziora Szott Al-Gharsa kręcono sceny do Gwiezdnych Wojen.
  • Nabeul – miasto w zatoce Golf of Hammamet znane z wyrobów ceramicznych wytwarzanych do dziś w licznych warsztatach.
  • Port El Kantaoui – nowoczesny port jachtowy, pole golfowe, urocza architektura i sklepy z pamiątkami to zaledwie część oferty turystycznej tego kurortu.
  • Suki – tunezyjskie targowiska obecne w większości miast, np. w Tunisie, Sousse, Monastyrze, Houmt Souk.
  • Amfiteatr w Al-Dżamm – trzeci największy amfiteatr na świecie, zachowany lepiej niż rzymskie Koloseum. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Tunis, Sousse, Hammamet czy Monastir to miejsca, w których można podziwiać Medinę, czyli zabytkową część miasta. W Tunezji znajdują się również liczne meczety, muzea i marabuty – grobowce świętych.

Pogoda w Tunezji

Sezon w Tunezji trwa od marca do listopada. W północnych regionach kraju dominuje klimat śródziemnomorski – lata są tu suche i upalne, natomiast zimy bardziej deszczowe i chłodniejsze. Na południu natomiast panują wysokie temperatury, a deszcz pojawia się niezwykle rzadko. Tutaj także upały potęguje wiejący od Sahary wiatr. Na wyspie Djerba pogoda jest natomiast sprzyjająca przez cały rok – jeśli planujesz wyjazd do Tunezji zimą, to jedna z najlepszych lokalizacji.

Wakacje w Tunezji

Turyści, którzy chcą połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem nad morzem, z pewnością znajdą w Tunezji to, czego szukają. Przenikające się wpływy różnych kultur są tu widoczne na każdym kroku, a historyczne miejsca to okazja do zapoznania się z niezwykłą przeszłością tego arabskiego kraju. Szerokie, piaszczyste plaże, ciepła morska woda, orientalna przyroda i różnorodne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu są gwarancją udanych wczasów dla przybywających z Europy turystów. Rozbudowana baza noclegowa dostępna jest w każdym kurorcie, a można zapoznać się z nią np. tutaj: https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Tunezja:4. Obecność licznych hoteli pozwoli Ci wybrać idealny obiekt, który stanie się punktem początkowym niezapomnianych podróży po wciągającym tunezyjskim świecie.

6 lutego 201812892Views

Polacy coraz częściej płacą kartą podczas pobytu za granicą. Nie zawsze jest to jednak opłacalne

Tanie latanie – zwróć uwagę nie tylko na cenę biletów lotniczych