close
Park Narodowy Stelvio

Park Narodowy Stelvio

Koziorożce alpejskie - herbowe zwierzęta Narodowego Parku Stelvio

Będąc na nartach w Livigno koniecznie radzimy poświęcić 1 dzień na wycieczkę do Parku Narodowego Stelvio, którego początki sięgają jeszcze lat 30-tych ubiegłego stulecia. Jest to największy rezerwat przyrody o tym statusie w całych Alpach, sięgający prawie 4 tysięcy m n.p.m.!

Owym najwyższym szczytem jest Ortler (Ortles), który mierzy dokładnie 3905 m n.p.m. Należy on do pasma Alp Retyckich przez które przechodzi granica między Szwajcarią, Włochami, Austria i Lichtensteinem. Park Stelvio to przede wszystkim piękne, wyrzeźbione przez lodowiec U-kształtne doliny, tak strome jak i łagodne grzbiety górskie, bujne lasy, zielone, rozłożyste łąki i połoniny oraz przecinające je bystre strumyki. Ten idylliczny krajobraz jest wymarzonym środowiskiem do życia dla jeleni, saren, kozic, koziorożców alpejskich, lisów, gronostajów, świstaków, wiewiórek, zajęcy, orłów przednich, pustułek, orłosępów (które są największymi ptakami tego regionu), puchaczy, dzięciołów, kuropatw, głuszców, cietrzewi i wielu innych zwierząt.

Okoliczni mieszkańcy żyją w harmonii z tym unikalnym, górskim ekosystemem, przywiązując wagę do ekologicznego rolnictwa i oszczędnie korzystając z dobrodziejstw natury. Ich słynne, drewniano-kamienne chaty góralskie – baite – malowniczo wpisują się w alpejski pejzaż, składając się na sielankowy obraz tego regionu.

Administracyjnie rezerwatu podzielony jest na trzy części: sektor należący do Lombardii, Trydentu i Górnej Adygi. Zarząd Parku Stelvio, we współpracy z Guide Alpine – stowarzyszeniem alpejskich przewodników i taterników, organizuje liczne wycieczki górskimi szlakami, tak latem jak i zimą. Uczestnictwo wymaga jednak wcześniejszego zarejestrowania się na stronie internetowej oraz wyposażenia w odpowiedni ekwipunek.

Więcej na: http://www.stelviopark.it/


Booking.com
Wyścig na śnieżnych rakietach w Livigno

La Ciaspolèda, czyli wielki wyścig na śnieżnych rakietach w Livigno (17.03.2013)

Ośrodek narciarski Alpe Cermìs w Val di Fiemme

Włochy – Val di Fiemme