close
Zalew Janowski w Janowie Lubelskim

Zalew Janowski w Janowie Lubelskim

Zalew Janowski właściwie składa się z 2 zbiorników wodnych. Źródło: www.powiatjanowski.pl

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa lubelskiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa lubelskiego!

Zalew Janowski właściwie składa się z 2 zbiorników wodnych. Źródło: www.powiatjanowski.plZalew Janowski w Janowie Lubelskim powstał pod koniec lat 60-tych na zalanych nieużytkach rolnych. Na Zalewie Janowskim można odpocząć na 2 wyspach: Łabędziej i Harcerskiej. Południowy brzeg kąpieliska znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Po zachodniej stronie znajduje się mniejszy zbiornik wodny, a nad jego brzegiem Park Rekreacji „Zoom Natury” (www.zoomnatury.pl/) z punktem widokowym – Wieżą Mocy, parkiem linowym i „laboratoriami wiedzy”, w których można poznać miejscową awifaunę, dowiedzieć się jak zbudowana jest Zalewu Zemborzyckiegotroposfera i runo leśne oraz nabyć cenne informacje na temat recyclingu. Jest to idealne miejsce dla zielonych szkół i szkolnych wycieczek, które mogą liczyć na profesjonalną opiekę przewodnika.

O takich oczywistych rzeczach jak plaża, kajaki, łódki, rowery wodne czy boisko do plażowej siatkówki nawet nie wspominam, bo są i to w bardzo dobrym stanie. Polecamy!

Powierzchnia: ok. 30 ha

Adres: Zalew Janowski w Janowie Lubelskim znajduje się przy ul. Turystycznej 10 (74 km na południe od centrum Lublina).

Dojazd: Najkrócej z Lublina na południe – obok Zalewu Zemborzyckiego, przez Bychawę drogą nr 834, aż do Janowa Lubelskiego. Alternatywna trasa wiedzie przez Kraśnik (droga krajowa nr 19) i jest tylko o 4 km dłuższa.

Dworek w Orońsku na starej fotografii z czasów kiedy mieszkał w nim Józef Brandt. Źródło: www.oronsko.info

Dwór Józefa Brandta w Orońsku (zabytki w okolicy Radomia)

Młode łabędzie nad Zalewem Kraśnickim

Zalew Kraśnicki w Kraśniku