close
Zalew Topornia w Przysusze

Zalew Topornia w Przysusze

Ośrodek Marysieńka z lotu ptaka. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Zalew Topornia znajduje się rzece Radomce, w południowej części miasta Przysucha. Akwen wziął swoją nazwę od kuźni, które wykuwały tutaj w czasie powstania listopadowego i styczniowego topory oraz inną oręż dla powstańców. Na jeziorze znajdują się 2 wyspy, na które można przypłynąć kajakiem, łódką, rowerem wodnym (wszystko do wypożyczenia w miejscowych ośrodkach) albo wpław. Akwen znajduje się w malowniczym otoczeniu leśnego rezerwatu Puszcza u źródeł Radomki – idealnego miejsca na jesienne grzybobranie.

Nad zalewem w Przysusze działają aż 4 ośrodki wypoczynkowe, z których 3 pierwsze znajdują się po prawej stronie zalewu, zaś ostatni po lewej:

1) Krokodyl – domki letniskowe są 2-, 3- i 5-osobowe. Ośrodek Krokodyl „U Jana” oferuje też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, pogrania w plażowe gry zespołowe na boiskach, a wieczorem zrobienia ogniska.
Więcej na stronie: www.krokodylujana.pl

2) Marysieńka – dysponuje aż 34 całorocznymi, bo dogrzewanymi, domkami letniskowymi (170 miejsc noclegowych). Są również 2 domy o podwyższonym standardzie oraz 1 duży, 3-pokojowy dom na osobno wydzielonej działce. Ośrodek dysponuje stołówką, plażą z molem (stylizowana na hawajską – z palmami i parasolami z trzciny), wydzielonym, strzeżonym kąpieliskiem i płytkim brodzikiem dla dzieci. Organizowane są tu wycieczki terenowe (po rezerwacie Puszcza u źródeł Radomki, w Góry Świętokrzyskie, do Czarnolasu), rajdy na quadach, rajdy konne, a zimą także kuligi.
Więcej na stronie: www.topornia.pl

3) Leśne Zacisze – 36 domków letniskowych z pełnym węzłem sanitarnym, zaledwie 50 m od wody. Strzeżona plaża, brodzik i plac zabaw dla dzieci czynią z tego miejsca doskonałą destynację na rodzinny wypad.
Więcej na stronie: www.lesnezacisze.org

4) Dworek „Pod Dębem” – można zanocować w 2-5-osobowych pokojach z łazienkami. Dworek oddalony jest o ok. 100 m od jeziora.
Więcej na stronie: www.noclegipoddebem.cba.pl

Powierzchnia zalewu Topornia: 5 ha

W Przysusze można wykąpać się nawet poza sezonem – od 2 lat działa tu niewielki acz sympatyczny basen ze zjeżdżalniami (ul. Dembińskich 11).

Jeśli chodzi o interesujące miejsca w okolicy, warto odwiedzić dworek Dembińskich, który obecnie jest siedzibą Muzeum im. Oskara Kolberga, słynnego polskiego etnografa.

Adres: Przysucha to miasto powiatowe, przy drodze krajowej 12, mniej więcej w połowie drogi między Radomiem a Opocznem (123 km na południe od centrum Warszawy). Kąpielisko znajduje się przy ul. Toporniej 21, w południowej części miasta, przy drodze nr 749.

Dojazd: Ekspresówką E77 przez Raszyn, Janki, Tarczyn, Grójec i Białobrzegi. Tam skręcamy w prawo w DK 48. W miejscowości Potworów na rondzie obieramy drugi zjazd na Przysuską. Kontynuujemy DW 729, potem w Przystałowicach Dużych skręcamy w lewo w 727-kę i po ok. 12 km jesteśmy już w Przysusze. Aby dostać się do ulicy Toporniej przy której leży kąpielisko, dojeżdżamy do głównej, biegnącej przez centrum Przysuchy ul. Radomskiej i z niej skręcamy w lewo w Legionów Polskich. Potem na rondzie zjeżdżamy w trzeci zjazd, w ul. Przemysłową i na samym końcu w prawo w ul. Młyny. Biegnie ona wzdłuż rzeki Radomki i przechodzi w Topornią.

Z warszawskiego Dworca Zachodniego codziennie kursuje kilka autobusów do Przysuchy.


Booking.com

Historia miasta Pruszków (atrakcje pod Warszawą)

Zalew w Węgrowie po modernizacji to doskonałe miejsce do wypoczynku. Źródło: www.wegrow.com.pl

Zalew Węgrowski przy rzece Liwiec