close
Zamek rycerski w Dzięgielowie

Zamek rycerski w Dzięgielowie

Murowany, gotycki zamek w Dzięgielowie to obecnie klimatyczny hotel i restauracja.

Gotycki Dzięgielów
Gotycki Dzięgielów

Murowany, gotycki zamek w Dzięgielowie został wybudowany w XV w. przez ród Czelów z Czechowic. Wskutek licznych przebudów i pożaru zatracił pierwotny kształt. Wewnątrz znajduje się dawna kaplica, komnaty mieszkalne oraz pomieszczenia służby i gospodarcze. W portalach widzimy kartusze herbowe Odrowąż, Średniawa, Ogończyk i Goczałkowskich. Dzięgielów jest czworoboczną piętrową budowlą z arkadowym wewnętrznym dziedzińcem, z szeroką sienią przejazdową w zachodnim skrzydle i obronną wieżą w narożu. Wieża ta, jak i gotyckie partie murów, świadczą o jego obronnym charakterze.

Po I wojnie światowej zamek w Dzięgielowie przeszedł na własność państwa i wówczas urządzono tam browar, a później mieszkania dla leśników. W 1932 r. pojawił się ksiądz Karol Kulisz, który kupił posiadłość. Planował w niej urządzić miejsce na kolonie dla śląskiej młodzieży, dom ludowy, a także przytułek dla starców. Niestety wszystko popsuła II wojna światowa, a ksiądz Kulisz zginął w obozie. Po wojnie zamek ponownie upaństwowiono; dostał się on w posiadanie gminy Goleszów i bardzo podupadł. W latach 70-tych utworzono w nim świetlicę młodzieży wiejskiej.

Na zamku w Dzięgielowie można zorganizować np. wesele
Na zamku w Dzięgielowie można zorganizować np. wesele

Od 1993 r. obiekt jest własnością prywatną. Poddano go renowacji, dzięki czemu stał się idealnym miejscem na hotel i restaurację, które wkrótce w nim utworzono. Można także wynajmować większe sale na szkolenia czy różnego rodzaju imprezy.

Adres: ul. Zamkowa 38, Dzięgielów, gmina Goleszów. Tel. 789 348 121, 518 094 051

Więcej na stronie: www.zamek-dziegielow.pl

Koniaków i jego koronki – Beskid Żywiecki

Góra Tuł – rezerwat i okolica