close
8 faktów o Budapeszcie – czy znasz je wszystkie?

8 faktów o Budapeszcie – czy znasz je wszystkie?

Według naddunajskich statystyk największe zyski z turystyki przynosi Węgrom Budapeszt – w 2017 roku liczba wykupionych noclegów w stolicy wzrosła o 3,2%, co stanowi prawie ⅕ wszystkich krajowych rezerwacji. Popularność Budapesztu sprawia, że znajomość tamtejszych atrakcji jest wśród zagranicznych turystów coraz większa.

Zamek Królewski, Parlament, termy Széchenyi – o tych miejscach w Budapeszcie z pewnością słyszałeś już niejednokrotnie lub udało Ci się je zwiedzić. Czy znasz jednak wszystkie ciekawostki związane z miastem? Jakie rekordy, poza wciąż rosnącą liczbą turystów, bije Budapeszt? We współpracy z siecią AccorHotels przygotowaliśmy dla Ciebie 8 faktów o tym jednym z najpiękniejszych węgierskich miast.

1. Co piąty Węgier mieszka w Budapeszcie
Węgry zamieszkuje prawie 10 milionów ludzi, zaś ich stolica liczy sobie blisko 2 miliony mieszkańców, co stanowi 20% populacji całego kraju. Jednak liczba zarówno rodzimych, jak i przybyłych Węgrów cały czas się zwiększa. Budapeszt rośnie w siłę nie tylko dzięki turystyce, ale też za sprawą coraz większego zainteresowania miastem przez inwestorów. Jak podaje Polskie Radio, w raporcie PWC podsumowującym trendy europejskiego rynku nieruchomości można przeczytać, że Budapeszt zdobył 19. miejsce wśród miast o największym potencjale gospodarczym. Wyprzedził tym samym Warszawę aż o kilka pozycji.

2. Budapeszt zbudowano na źródłach termalnych
W stolicy Węgier bije aż 120 gorących źródeł leczniczych. Każdego dnia dostarczają one ponad 70 milionów litrów wody z dużą zawartością cennych minerałów, takich jak wapń, magnez czy sód. Relaksujących i zdrowych dla organizmu kąpieli w węgierskich źródłach można zażyć w wielu częściach stolicy. Do najpopularniejszych należą największe w Europie termy Széchenyi, choć spora część turystów chętnie wybiera także:

  • łaźnie Gellérta,
  • termy Rudas,
  • łaźnie Király.

3. Budapeszt nie jest pierwszą stolicą Węgier
Zanim Budapeszt uzyskał miano stolicy Węgier, w 960 roku najważniejszym miastem był Ostrzyhom. To w nim miała miejsce pierwsza koronacja węgierskiego władcy, św. Stefana.

Za pierwszą historyczną stolicę Królestwa Węgier uznaje się jednak Székesfehérvár, które prawdopodobnie było zamieszkiwane już 2,5 tys. lat p.n.e. W 1242 roku stolica kraju została przeniesiona do Budy, a od 1350 roku stała się królewską rezydencją. W kolejnych latach Buda i sąsiadujące z nią Peszt oraz Obuda zostały opanowane przez Turków, aż do XVIII wieku. Po wyswobodzeniu kraju zaczęli nim rządzić Habsburgowie, którzy w 1872 roku połączyli Budę z Pesztem.

4. Budapeszt ma jedną z najstarszych linii metra na świecie
Historia metra w Budapeszcie liczy już ponad 122 lata. W 1896 roku otworzono tam pierwszą linię łączącą centrum z Városliget – miejskim parkiem, w którym obecnie działają termy Séchenyi. W dniu otwarcia metra Węgry świętowały 1000-lecie kraju, w związku z czym pierwsza linia została nazwana Millenium Metro.

Obecnie metro w Budapeszcie posiada 4 linie:

  • linia żółta – łączy Vörösmarty tér (pierwsza wybudowana w Budapeszcie stacja) z Mexikói út na północy,
  • linia czerwona – prowadzi od Déli pályaudvar na zachodzie do Örs vezér tere, nadziemnego terminalu na wschodzie miasta,
  • linia niebieska – łączy Újpest-Központ z Kőbánya-Kispest około 20-kilometrowym odcinkiem torów,
  • linia zielona – biegnie od Kelenföld vasútállomás do Keleti pályaudvar.

5. Budapeszt ma jedno z najstarszych zoo na świecie
Ogród zoologiczny w Budapeszcie jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Europie i na świecie. Został założony w 1866 roku, czyli 38 lat po otwarciu londyńskiego ZSL London Zoo.

Choć początkowo, głównie ze względów finansowych, zoo w Budapeszcie nie mogło szybko się rozwijać, w drugiej dekadzie XX wieku postanowiono poprawić nieco jego sytuację. W tym czasie powstał w zoo wysoki budynek w stylu mauretańskiego meczetu, który do dziś zwraca uwagę wielu turystów. W tym czasie powstała także palmiarnia oraz akwarium. Obecnie w ogrodzie żyje ponad 10,5 tys. zwierząt, w tym warany z Komodo, sowy, słonie, bawoły czy mary patagońskie.

6. Budapeszt posiada jeden z największych parlamentów na świecie
Budynek Parlamentu w Budapeszcie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta. Doskonale prezentuje się on oglądany z drugiego wybrzeża Dunaju. Powierzchna obiektu zajmuje teren 18 tysięcy m2! Wewnątrz Parlamentu znajduje się prawie 700 pomieszczeń, z czego 200 jest przeznaczonych na biura, 29 schodów, 13 wind oraz aż 27 wejść.

Parlament Budapesztu zajmuje 3. miejsce w rankingu największych tego typu obiektów na świecie. Tytuł największego budynku należy natomiast do Pałacu Parlamentu w Bukareszcie. Rumuński obiekt parlamentu składa się z 12 kondygnacji naziemnych i aż 8 pięter podziemnych. Łącznie to 830 m2.

7. Budapeszt ma jedną z największych synagog na świecie
Wielka Synagoga w stolicy Węgier jest jednocześnie największą świątynią żydowską w Europie i 3. pod względem wielkości synagogą na świecie. Pierwszeństwo oddaje ona tylko Wielkiej Synagodze Chasydów z Bełza w Jerozolimie otwartej w 2000 roku i świątyni Emanu-El w Nowym Jorku.

Nagy zsinagóga ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Budynek w stylu mauretańskim może pomieścić aż 3 tysiące osób. Choć zakończenie budowy miało miejsce w 1859 roku, budynek nie przetrwał w niezmienionym stanie do dzisiejszych czasów. Przed II wojną światową został wysadzony przez strzałokrzyżowców i dopiero w 1996 roku zakończono jego odbudowę.

8. Budapeszt to najbardziej wysunięte na północ święte miejsce Islamu
W 1541 roku Budapeszt został zajęty przez Turków prowadzonych przez Sulejmana Wspaniałego. Przez ponad 140 lat rządów najeźdźcy na terenach Węgier powstały liczne islamskie obiekty. Jednym z najbardziej znanych jest mauzoleum Gül Baby – bektaszyckiego derwisza przybyłego do Budapesztu razem z wojskami.

Istnieje legenda, według której Gül Baba zmarł w trakcie uroczystości, gdy Turcy świętowali zdobycie miasta. W jego pogrzebie brał udział nawet sam sułtan. W miejscu pochówku derwisza wybudowano türbe, które do dziś jest miejscem podróży wielu Turków i wyznawców Islamu.

Budapeszt atrakcje – odkryj wciąż mało znaną stolicę Węgier
Ciekawostki o Budapeszcie obudziły w Tobie chęć poznania głównego miasta Węgier ? Nie czekaj więc na przyszłoroczne wakacje i zarezerwuj nocleg w Budapeszcie zimą.

Zobacz hotele Budapeszt >>

Aby znaleźć dla siebie idealny nocleg, zwróć uwagę, na lokalizację hotelu. Najwygodniejsze są obiekty położone w centrum miasta lub bardzo blisko stacji metra. Jeśli zależy Ci na pięknych widokach, wybieraj zwłaszcza hotele położone blisko Dunaju. Zainteresuj się zwłaszcza Sofitel Budapest Chain Bridge, z którego można zobaczyć słynny Most Łańcuchowy.

Czarter jachtu – sposób na udane wakacje

Szczepienia przed podróżą – kto powinien się zaszczepić i kiedy?