close
Autostopem przez Europę – jak się przygotować by bezpiecznie podróżować

Autostopem przez Europę – jak się przygotować by bezpiecznie podróżować

W czasie kiedy niemal każdy młody człowiek ma samochód a bilety na samolot w specjalnych ofertach można kupić za nieduże pieniądze, może się wydawać, że autostopem już nikt nie podróżuje. Ale czy tak jak w rzeczywistości? Czy autostop wyszedł z mody? Sprawdź dlaczego może Cię zachwycić taka forma wyjazdu i jak się do niej przygotować.

Jedziemy autostopem
Jedziemy autostopem
W ten sposób możesz, bracie
Przejechać Europę
Gdzie szosy biała nić
Tam śmiało, bracie, wyjdź
I nie martw się, co będzie potem

Tak w latach 60 śpiewała Karina Stanek. Choć od tamtej pory minęło niemal 60 lat ten sposób podróżowania jest nadal dość popularny wśród młodzieży.

Dlaczego autostop jest nadal popularny

Choć samolotem można się dostać niemal w każdą część świata, a samochód ma prawie każdy zalety podróżowania autostopem są nadal liczne.

Przede wszystkim jest to najtańszy sposób podróżowania, co oczywiście wcale nie oznacza, że wycieczka nic nas nie będzie kosztować. Potrzebne są pieniądze na noclegi, jedzenie czy dorzucenie się do benzyny. Prawda jest jednak taka, że te koszta są znacznie niższe niż gdybyś wybrał samochód lub samolot.

Jeśli chcesz poznać kulturę i ludzi kraju do którego się wybierasz, miejsca o których nie wspominają przewodniki turystyczne, a które mogą zachwycić swoją urodą to najlepszy jest właśnie autostop. Podróżując w ten sposób masz okazję spotkać różnych ludzi i prowadzić z nimi ciekawe dyskusje.

I na koniec, jest to najbardziej spontaniczny sposób spędzania urlopu, ponieważ nigdy nie wiesz dokąd dojedziesz w danym dniu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z podróżowaniem autostopem warto wybrać się w taką podróż z kimś, kto ma już doświadczenie w tym temacie. Możesz również dołączyć do jednego z wyścigów autostopowiczów, które są organizowane co roku w majówkę.

Swoją przygodę zacznij od odpowiedniego przygotowania i zaplanowania podróży. Poznaj specyfikę kraju do którego się wybierasz, szczególnie jedziesz tam po raz pierwszy i miejscowości, do których chcesz ostatecznie trafić.

Dokumenty miej zawsze przy sobie, odpowiednio schowane i zabezpieczone w woreczku tak by nie zmokły. Można przygotować również ich kopię, którą schowasz gdzie indziej. Pieniądze zaś warto podzielić i pochować w różne miejsca, tak by w razie kradzieży np. plecaka lub portfela nie stracić całych funduszy.

Warto również regularnie kontaktować się z bliską osobą by informować gdzie się obecnie znajdujesz i jaki jest kolejny cel podróży.

Niezwykle istotne na tego typu wyjeździe jest również odpowiednie ubezpieczenie. Jeśli wyjeżdżasz poza kraj warto sprawdzić jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

Co ze sobą zabrać

Do najważniejszego „must have” należą:

  • mapa – najlepiej wodoodporna
  • apteczka – pamiętaj, że na szosie czy polu trudno znaleźć aptekę a wypadki zdarzają się każdemu,
  • dodatkowa bateria i ładowarka, najlepiej solarna byś nie musiał szukać źródła prądu,
  • latarka.

Na pewno w podróży będą również potrzebne standardowe wyposażenie biwakowicza, czyli namiot, śpiwór, nieduża kuchenka i menażka. Nigdy nie wiesz gdzie przyjdzie Ci w danym dniu spędzić noc. Oczywiście nocować można również w hostelach oraz skorzystać z portalu Couchsurfing, na którym znajdziemy ludzi z całego świata, którzy chętnie nas przenocują.

Co jeszcze warto mieć ze sobą oczywiście ubrania dostosowane do pogody panującej w danym kraju, nie zapominając o czymś przeciwdeszczowym czy cieplejszej bluzie.

Dobrze przygotowany wyjazd może być niezapomnianą do końca życia przygodą.

Planujesz wyjazd na ferie za granicę – sprawdź co przyda Ci się w drodze

Czarter jachtu – sposób na udane wakacje