close
Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Od jednej do pięciu

Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Od jednej do pięciu

Wybierając hotel zastanawiamy się co właściwie oznaczają gwiazdki, które są do nich dostosowane oraz dlaczego im jest ich więcej tym wyższa cena. Poniżej odpowiemy na często zadawane pytania oraz rozwiejemy wasze wątpliwości.

Każdy hotel może otrzymać od 1-5 gwiazdek. Gwiazdki te nie oznaczają nic innego jak standard jaki hotel oferuje, a mianowicie podstawowe wyposażenie, udogodnienia oraz luksus jaki możemy doznać w danym hotelu. Im więcej gwiazdek tym więcej udogodnień oraz niestety co za tym idzie – wyższa cena jaką musimy zapłacić za nocleg. Gwiazdki są przyznawane na podstawie dokumentu – każdy kraj posiada odrębny dokument, w którym obowiązują inne normy i zasady.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Przykładowy Hotel z czteroma gwiazdkami – Zobacz https://www.grand-hotel.pl/pl/

Hotel z jedną gwiazdką (1 Gwiazdka)

W hotelu 1-gwiazdkowym możemy się spodziewać najbardziej podstawowego wyposażenia jakie powinien posiadać pokój m.in.: łóżko (jednoosobowe 90×200 cm lub dwuosobowe 140×200 cm), szafę lub wnękę garderobianą, szafkę nocną lub stolik, biurko lub stół, krzesło dla każdego gościa (min. 2 krzesła), wieszak ścienny na odzież wierzchnią, lampkę nocną, lustro, lampkę do pracy, oświetlenie górne oraz dostęp do co najmniej jednego gniazdka elektrycznego.

Łazienka może być udostępniona dla kilku pokoi oraz znajdować się na korytarzu. Obowiązkiem jest ciepła oraz zimna woda przez całą dobę. Jeśli jednak łazienka umieszczona jest w pokoi powinna zawierać wannę z baterią i natryskiem lub kabinę natryskową, umywalkę oraz toaletę. Wyposażeniem uzupełniającym będzie pojemnik na śmieci, lustro oraz gniazdko z osłoną. Minimalna powierzchnia dla pokoju 1-os w hotelu 1-gwiazdkowym to 8m2.

Hotel z dwoma gwiazdkami (2 Gwiazdki)

W hotelu 2-gwiazdkowym w pokojach znajdziemy m.in.: łóżko (jednoosobowe 90×200 cm lub dwuosobowe 140×200 cm), szafę lub wnękę garderobianą, szafkę nocną lub stolik, biurko lub stół, krzesło dla każdego gościa (min. 2 krzesła), bagażnik, lustro, wieszak ścienny na odzież wierzchnią, lampkę nocną, lampkę do pracy oraz oświetlenie górne, dostęp do co najmniej jednego gniazdka elektrycznego.

Podobnie jak w hotelu 1-gwiazdkowym łazienka może znajdować się na korytarzu i być dostępna dla kilku pokoi. Powinna jednać zawierać ciepłą oraz zimną wodę przez całą dobę. Minimalna powierzchnia dla pokoju 1-os w hotelu 2-gwiazdkowym to 9m2.

Hotel z trzema gwiazdkami (3 Gwiazdki)
W hotelu 3-gwiazdkowym podstawowym wyposażeniem pokoju będzie m.in.: łóżko (jednoosobowe 90×200 cm lub dwuosobowe 140×200 cm), szafę lub wnękę garderobianą, szafkę nocną lub stolik, biurko lub stół, krzesło dla każdego gościa (min. 2 krzesła), lustro, wieszak ścienny na odzież wierzchnią, lampkę nocną, lampkę do pracy oraz oświetlenie górne, bezpośredni dostęp do co najmniej jednego gniazdka elektrycznego przy miejscu do pracy oraz bagażnik. Jako uzupełnienie wyposażenia znajdziemy m.in.: telewizor, radio, telefon, zasłony.

Łazienka musi znajdować się w pokoju oraz posiadać wannę z baterią i natryskiem lub kabinę natryskową oraz osłonę na wannę lub prysznic, toaletę oraz umywalkę z blatem. Minimalna powierzchnia dla pokoju 1-os w hotelu 3-gwiazdkowym to 10m2.

Hotel z czteroma gwiazdkami (4 Gwiazdki)
W hotelu 4-gwiazdkowym podstawowym wyposażeniem będzie to samo co w hotelach o niższym standardzie natomiast wyposażeniem uzupełniającym będzie m.in.: radio, telewizor, telefon, hotelowe materiały piśmiennicze, zasłony, żaluzje lub rolety, szklanki lub inne naczynia do picia dla każdego gościa, minibar lub lodówka, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia oraz igielnik, suszarka do włosów.

Na terenie hotelu będzie możliwość zakupu ciepłych napojów przez całą dobę, będą dostępne usługi prania, czyszczenia bielizny oraz odzieży, prasowania jak i również zmiana pościeli i ręczników na życzenie gościa. Znajdować się także będzie restauracja oraz aperitif-bar lub bar kawowy, sale konferencyjne, co najmniej dwa rodzaje usług związanych z odnową biologiczną (np. basen, sauna, siłownia, solarium, masaże). Minimalna powierzchnia dla pokoju 1-os w hotelu 4-gwiazdkowym to 12m2.

Hotel z pięcioma gwiazdkami (5 Gwiazdek)
W hotelu 5-gwiazdkowym znajdziemy luksus o najwyższym standardzie. W podstawowym wyposażeniu pokoju znajdziemy np.: fotele wypoczynkowe co najmniej dwa lub kanapa (jeden fotel w pokoju jednoosobowym), wieszak ścienny na odzież wierzchnią oraz jako wyposażenie uzupełniające np.: sejf, minibar, lodówka. W hotelu poza podstawowymi usługami znajdują się także usługa budzenia, przechowywanie bagażu, pieniędzy i wartościowych przedmiotów, podawanie śniadań oraz sprzątanie pokoju na życzenie gościa.

W celu uzyskania dokładniejszych informacji na temat podstawowego oraz uzupełniającego wyposażenia zapraszamy do zapoznania się z kategoryzacją hoteli.

3 października 20191782Views

Podróżnym na polskich lotniskach w przyszłości mają pomagać roboty. Wdrożona zostanie także całkowicie biometryczna odprawa

Komfortowe noclegi na Mazurach