close
Kiedy należy się udać od lekarza medycyny podróży?

Kiedy należy się udać od lekarza medycyny podróży?

Ciekawość, chęć poznania świata i szeroko rozumiane relacje biznesowe to główne powody dla których ludzie przemieszczali się, poznawali nowe kraje, nowe zwyczaje i nowe nieznane wcześniej choroby. Schorzenia na które miejscowa populacja nabyła odporność zbiorową, dla przybyszów często były zabójcze. Po powrocie z podróży przenosili oni zakażenia do swoich krajów macierzystych a to często skutkowało rozprzestrzenianiem się nieznanych na danym terytorium schorzeń i wszystkich związanych z tym konsekwencji. Dynamiczny rozwój podróży międzynarodowych związanych z wymianą handlową i rozwój turystyki to główne powody powstania na początku lat 90 ubiegłego wieku nowej specjalności medycznej nazwanej. Powstała medycyna podróży, która jest interdyscyplinarną specjalnością, skupiającą specjalizacje medyczne z zakresu epidemiologii oraz zapobiegania i leczenia pacjentów mających problemy zdrowotne związane z podróżowaniem.

Czym zajmuje się lekarza medycyny podróży?

Celem działalności lekarza medycyny podróży jest przygotowanie pacjenta do wyjazdu do innego, najczęściej tropikalnego kraju i zapewnienie pełnego zdrowia w podróży i po powrocie. Lekarz prowadzi działania profilaktyczne umożliwiające ochronę przed zakażeniem, doradza i zleca szczepienia jakie obowiązkowo należy wykonać, doradza szczepienia jedynie zalecane zależnie od kierunku i miejsca docelowego podróży. Zaleca działania profilaktyczne chroniące przed zakażeniem takie jak spożywanie wody jedynie ze sprawdzonych źródeł, jedzenie owoców i warzyw tylko bardzo dokładnie umytych, zaleca obróbkę termiczną spożywanych produktów. Objaśnia i zaleca stosowanie środków odstraszających owady i insekty które często przenoszą choroby. Lekarz pomaga też skompletować apteczkę zawierającą zestaw leków niezbędnych i często przydatnych w podróży. W ramach profilaktyki. Zaleca i omawia środki ostrożności w trakcie podróży w szczególności: unikanie wypadków i urazów, ochronę przed możliwymi urazami specyficznymi dla rodzaju uprawianej rekreacji (np. choroba wysokościowa), dbanie o higienę w szczególności jamy ustnej, stóp, pach i pachwin, stosowanie prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych i inne podobne zalecenia. Po powrocie szczególnie z krajów tropikalnych i subtropikalnych zalecana jest wizyta kontrolna u lekarza.

Wizyta u lekarza medycyny podróży

Przed podróżą do krajów o szczególnie egzotycznych o innym klimacie, inaczej podchodzących do higieny, mających inne zwyczaje kulinarne należy koniecznie odwiedzić lekarza medycyny podróży, obowiązkowo przyjąć zalecane szczepienia i zapoznać się zaleceniami pomagającymi chronić zdrowie. Lekarz odpowie na pytania związane z aktualna sytuacją zdrowotna na świecie i zaleci stosowne środki ostrożności. Medycyna podróży polega na zapobieganiu, a jej głównym narzędziem są szczepienia. Do wizyty warto się przygotować i spisać podstawowe informacje związane z planowana podróżą takie jak: precyzyjne określenie miejsca podróży, określenie charakteru podróży (biznes, turystyka itp.), kto z nami jedzie, w jakim terminie planujemy wyjazd. Im więcej informacji dostarczymy lekarzowi medycyny podróży tym lepiej przygotuje nas do podróży.

 

 

Obraz Michelle Maria z Pixabay

Branża turystyczna liczy na poluzowanie restrykcji. Rekordowe zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami pomoże odrobić część strat

Jak wybrać żelazko turystyczne?