close
Okulary przeciwsłoneczne w góry

Okulary przeciwsłoneczne w góry

Wybierasz się w góry i zastanawiasz się, czy okulary przeciwsłoneczne faktycznie są Ci tam potrzebne? Tłumaczymy dlaczego powinieneś zabrać je ze sobą oraz jakie okulary przeciwsłoneczne w góry najlepiej wybrać.

Czy okulary przeciwsłoneczne w górach są potrzebne?

W górach promienie słoneczne wydają się być silniejsze niż na innym terenie. Istotnie – promienie słoneczne odbite od warstwy śniegu potęgują swoją siłę. Na wysokości 3000 metrów, ilość promieniowania UV docierającego do oczu jest 2 razy większa. Ostre słońce może prowadzić do tzw. „ślepoty śnieżnej”. Dlatego też wskazane jest noszenie w górach okularów słonecznych, gdyż znacznie ochraniają one oczy przed działaniem promieni UV. Co więcej, warto nosić okulary słoneczne w górach również wtedy, gdy słońce jest zakryte chmurami, gdyż promienie UV mają zdolność do przenikania przez ich warstwę.

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne w góry?

Przyjmuje się, że okulary przeciwsłoneczne do noszenia w górach powinny zatrzymywać 100% promieni słonecznych i około 95-97% światła widzialnego, które z reguły silniejsze jest na dużych wysokościach. Przepuszczalność światła widzialnego warunkowana jest rodzajem soczewek. Istnieje 5 kategorii soczewek:

  • 0 – szkła przezroczyste, przepuszczają 80-100% światła;
  • 1 – szkła jasno barwione, przepuszczają 43-80% światła, nieznacznie przyciemniają obraz;
  • 2 – szkła o barwie pomarańczowej lub żółtej, przepuszczają 18-43% światła, nadają się do noszenia przy niewielkim zachmurzeniu;
  • 3 – szkła w odcieniach niebieskiego, brązowego lub grafitowego koloru, przepuszczają 8-18% światła, przydatne podczas górskich wypadów;
  • 4 – szkła szare i ciemno barwione, przepuszczają 3-8% światła, idealne do noszenia na dużych wysokościach, w miejscach zaśnieżonych, mocno nasłonecznionych lub lodowcach. Często określane są jako „okulary lodowcowe” i oprócz bardzo ciemnych szkieł posiadają specjalne, szerokie osłony boczne, których zadaniem jest ochrona oczu od promieni odbitych.

Okulary słoneczne na górskie wypady możemy nabyć w sklepie sportowym lub salonie optycznym. Warto zwrócić uwagę na internetowe salony optyczne, takie jak np. Duosshop.pl, w których ceny mogą być niższe niż w stacjonarnych sklepach.

22 listopada 2019490Views

Wyjeżdżasz na narty? Wypożycz sprzęt narciarski i snowboardowy na białe szaleństwo!

Modne kurtki zimowe dla mężczyzn w sezonie 2019/2020