close
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przydatne w podróży

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przydatne w podróży

Ubezpieczenie turystyczne to konieczność – nie tylko podczas podróży zagranicznych, ale też krajowych. Podczas wyboru polisy należy dokładnie sprawdzić zakres ochrony – w szczególności na sumę gwarancyjną kosztów leczenia za granicą, na NNW czy OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie OC coraz częściej stanowi integralny element polis turystycznych – stanowi ono zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia mienia osoby trzeciej. Dlaczego OC w życiu prywatnym w przypadku ubezpieczenia turystycznego jest tak ważne, jaką ochronę dokładnie zapewnia i kiedy należy się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, w pierwszej kolejności należy sprawdzić zakres ochrony. W przypadku wyjazdu do krajów, znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, suma gwarancyjna nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Jeśli cel podróży znajduje się poza UE, suma gwarancyjna powinna wynosić minimum 40 000 – 50 000 euro. Choć kwoty te wydają się bardzo duże, warto pamiętać, że koszty leczenia za granicą mogą być naprawdę wysokie. Poszukując ubezpieczenia turystycznego, należy także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dane towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje poszczególne usługi medyczne – na przykład leczenie stomatologiczne czy pomoc w przypadku złamania kończyny. Dobrym pomysłem jest wybór polisy, która gwarantuje leczenie w prywatnych placówkach – z reguły zapewniają one o wiele wyższy komfort leczenie i krótszy czas oczekiwania na pomoc niż placówki publiczne.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest standardem w przypadku polis turystycznych, jednak bardzo istotna jest tutaj kwota ubezpieczenia. W przypadku większości firm można samodzielnie określić tę kwotę, nawet do wysokości 100 000 euro.

Coraz częściej osoby, które poszukują ubezpieczenia turystycznego, korzystają z OC w życiu prywatnym. Nie warto pomijać tego elementu, ponieważ OC zapewnia szeroką ochronę, która może okazać się nieoceniona w czasie wyjazdu za granicę.

OC w życiu prywatnym – na czym polega?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to zabezpieczenie finansowane, które zadziała w momencie wyrządzenia nieplanowanej krzywdy osobie trzeciej. Zaliczają się do tego wszelkie straty materialne oraz uszczerbki na zdrowiu. OC zadziała również wtedy, gdy szkodę wyrządzi ktoś z Twoich podopiecznych – dziecko lub zwierzak. Warto pamiętać o tym, że choć w Polsce świadomość ubezpieczeniowa nie jest szczególnie wysoka, w wielu krajach jest zupełnie inaczej. Jeśli nieumyślnie doprowadzisz do wyrządzenia szkody obcokrajowcowi, na przykład uszkodzisz jego kamerę, możesz mieć pewność, że upomni się o swoje – i będzie miał całkowitą rację.

Jak wybrać OC na czas podróży?

Poszukując OC w życiu prywatnym na czas wyjazdu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę gwarancyjną ubezpieczenia. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, może ona wahać się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Przed podjęciem decyzji na temat tego, jaka będzie suma gwarancyjna Twojego OC, powinieneś zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, im bardziej aktywny będzie Twój wypoczynek, tym większa szansa, że dojdzie do uszkodzenia czyjegoś mienia. Szczególnie jeśli planujesz uprawianie sportu, powinieneś zdecydować się na wyższe OC. Druga sprawa to świadomość ubezpieczeniowa w kraju, do którego wyjeżdżasz. W USA, Australii czy Kanadzie często zasądza się bardzo wysokie odszkodowania, dlatego warto zdecydować się na jak najwyższe OC. Jeśli wyjeżdżasz do krajów, znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, suma gwarancyjna OC w życiu prywatnym powinna wynosić minimum 100-200 tysięcy złotych. W przypadku podróży do krajów azjatyckich, suma gwarancyjna na poziomie 100 tysięcy złotych powinna być wystarczająca.

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać podczas wyboru OC na czas podróży, jest zakres ubezpieczenia. Warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), aby mieć pewność, w jakich sytuacjach zadziała polisa. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują pewne ograniczenia kwotowe, na przykład na wypadek konieczności skorzystania z opinii rzeczoznawcy czy postępowania sądowego. W większości przypadków z ochrony wyłączone są szkody wyrządzone umyślnie (na przykład pod wpływem alkoholu), szkody wyrządzone podczas prowadzenia samochodu (tutaj zadziała ubezpieczenie komunikacyjne). Osoby, które planują aktywny wypoczynek, powinny również zwrócić uwagę na to, czy z ochrony OC nie są wyłączone szkody powstałe podczas uprawiania sportów zawodowych. Osoby uprawiające takie sporty powinny zdecydować się na specjalne ubezpieczenie sportowe, przeznaczone dla profesjonalistów, na przykład startujących w zawodach.

Warto wybrać pełne ubezpieczenie turystyczne

Optymalna polisa turystyczna powinna pokrywać koszty leczenia oraz zawierać NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu. Turysta, wyposażony w tak szeroką ochronę, będzie ubezpieczony na wypadek niemal każdych okoliczności – co z kolei zagwarantuje mu pełen spokój w czasie urlopu. Co istotne, ubezpieczenie turystyczne, w tym OC w życiu prywatnym, jest stosunkowo niedrogie – dlatego też nie warto z niego rezygnować. Tym bardziej, że głównym celem wyjazdu na wakacje jest najczęściej spędzenie czasu w spokoju i w wyśmienitym nastroju!

Źródło: www.newsrm.tv

Wakacje w cenie mieszkania

4 nietypowe atrakcje w Kołobrzegu