close
Wola w Warszawie – ciekawostki o jednej z dzielnic stolicy

Wola w Warszawie – ciekawostki o jednej z dzielnic stolicy

Choć to jedna z głównych dzielnic miasta, dotkliwie naznaczona też historią, warszawska Wola wciąż pozostaje nieodkryta. To prawda, że nie znajdziemy tu głównych atrakcji miasta, jednak ciekawa architektura i duże zróżnicowanie pozwalają zakochać się w jej klimacie. Co warto wiedzieć o Woli?

Wola – fakty

To jedna z centralnie położonych dzielnic miasta, ale stanowi jedynie 4% terenów wchodzących w obręb miasta. Zamieszkuje ją ok. 140 tys. mieszkańców. To dzielnica z robotniczą przeszłością. To tutaj znajdowały się największe fabryki, które kształtują dziś jej industrialny obraz. Część dawnych fabryk stanowi dziś siedzibę dla wielu nowoczesnych firm. Wola jawi się więc jako siedziba kontrastów.

Bolesna historia

Mieszkańcy w sposób szczególny pamiętają o Woli w pierwszych dniach sierpnia. To tutaj miała miejsce akcja odwetowa za wybuch Powstania Warszawskiego. Do największej masakry doszło 5 sierpnia, w tzw. czarną sobotę. Wg szacunków podczas Rzezi Woli zamordowano w sumie od 40 do 60 tys. ludzi. Upamiętnia ich pomnik „Polegli – Niepokonani” wykonany wg projektu Gustawa Zemły. Na Woli zlokalizowany jest też Cmentarz Powstańców Warszawy oraz samo Muzeum Powstania Warszawskiego – obowiązkowy punkt na mapie turystycznej stolicy.

Rotundy

Czy wiedzieliście, że Warszawa ma swoje koloseum? Tak można nazwać dwie ceglane rotundy zlokalizowane przy ulicy Prądzyńskiego. W XIX wieku były one wykorzystywane przez przemysł (służyły jako zbiorniki gazu). W ostatnich miesiącach Wolskie Rotundy zostały zrewitalizowane i stały się miejscem wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy fotografii czy koncertów muzyki klasycznej.

Sztuka współczesna

W XX wieku w Warszawie organizowano wiele wydarzeń promujących sztukę współczesną (muzykę, sztuki plastyczne, jazz). Dziś wydarzenia te nie cieszą się aż taką popularnością, na jaką zasługują. Na Woli możemy jednak podziwiać pamiątki jednej z wystaw, a mianowicie metalowe konstrukcje po Biennale Rzeźby w Metalu, które miało miejsce w 1968 roku. Jedną z bardziej znanych rzeźb jest „Żyrafa” Władysława Dariusza Frycza. Jest uznawana za jeden z symboli dzielnicy. Mieszkańcy wciąż ponawiają apele o odmalowanie jej na żółto.

Dom Kereta

Pomiędzy blokiem na ul. Chłodnej 22 i kamienicą przy ul. Żelaznej 74 zlokalizowany jest jeden z najwęższych domów na świecie. Trzypoziomowa instalacja została pomyślana jako miejsce pracy dla poety i prozaika izraelskiego Edgara Kereta, który ze względu na dzieje swojej rodziny czuł się szczególnie związany z Polską. Sam projekt ma wymiar symboliczny i można doszukiwać się tutaj wielu interpretacji. Na pewno warto zobaczyć obiekt, który został zrealizowany w 2012 roku.

Jak widać, Wola w Warszawie to dzielnica pełna kontrastów. Jeśli będziecie w stolicy, koniecznie poświęćcie chwilę na wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego i spacer po głównych ulicach dzielnicy. Na Woli znajdziecie strzeżony, całodobowy parking, skąd bez trudu dotrzecie w dowolne miejsce w stolicy. Parkowanie w Warszawie nie należy do najwygodniejszych, a duża część miasta objęta jest Strefą Płatnego Parkowania. Pozostawienie samochodu na bezpiecznym parkingu jest dogodną opcją dla przyjezdnych, którzy w te wakacje chcą odwiedzić stolicę.

Limity w hotelach czy restauracjach nie funkcjonują. Przedsiębiorcy nie mogą pytać klientów, czy są zaszczepieni

Czarter jachtu na Morzu Śródziemnym – dobry pomysł na wakacje