close
Wyjazd na biwak – czego nie może zabraknąć w plecaku?

Wyjazd na biwak – czego nie może zabraknąć w plecaku?

Nie za dużo, za to zdrowo

Podstawa podczas wypraw na łono natury to pojemny i jednocześnie możliwie lekki plecak podróżny. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego dobrą jakość, zwłaszcza jeśli ma nam służyć przez lata. Co powinno znaleźć się w środku? Oczywiście ubrania na zmianę: najlepiej w opcji minimum plus niewielki zapas… Tak naprawdę wszystko zależy od czasu podróży oraz miejsca, w które się wybieramy – pakując więc garderobę na konkretną wyprawę, warto zainspirować się poradami doświadczonych podróżników, którzy często na swoich blogach dzielą się sprawdzonymi patentami na stworzenie optymalnej listy niezbędnych rzeczy osobistych. Należą do nich także podstawowe środki czystości – i tu warto pamiętać, że wyprawa czy biwak to nie najlepszy czas na testowanie nowinek kosmetycznych, dlatego wystarczą podstawowe, używane na co dzień kosmetyki, najlepiej w specjalnych podróżnych opakowaniach pozwalających zaoszczędzić miejsce w plecaku. Co jeszcze musimy tam zmieścić? Bez wątpienia przyda się podstawowy „zestaw harcerza”, czyli lekkie turystyczne naczynia i sztućce, dobry scyzoryk, latarka bądź lampka turystyczna, bidon oraz pożywne przekąski na wypadek spadku energii w drodze lub w plenerze.

Grunt to dobra karimata

Niezależnie od tego, czy planujemy noclegi pod namiotem, czy w innej formie, karimata to podstawa komfortowego wypoczynku w każdych warunkach. Mimo że jej wybór nie wydaje się kwestią skomplikowaną, dostępne na rynku opcje pokazują, że diabeł tkwi w szczegółach, a te szczegóły właśnie mogą zaważyć na jakości snu, który dla aktywnego turysty ma kluczowe znaczenie.

Karimaty turystyczne różnią się właściwościami w zależności od materiału, z którego są wykonane. Te zrobione z pianki EVA posłużą zdecydowanie dłużej niż np. cienkie karimaty polietylenowe, ponieważ wykazują sporą odporność na wilgoć, a w dodatku dzięki sprężystości nie odkształcają się i nie zaginają. Ważna jest także struktura: im więcej warstw, tym lepsza izolacja od podłoża – zwłaszcza jeśli karimata pokryta jest z jednej strony srebrną folią zabezpieczającą dodatkowo ciało przed utratą ciepła. Przy wyborze karimaty warto też zwrócić uwagę na jej powierzchnię, ponieważ ta o strukturze drobnych wgłębień nie tylko lepiej izoluje, ale też zapobiega ześlizgiwaniu się śpiwora. I choć karimata przytroczona do plecaka zazwyczaj nie stanowi jego kluczowego obciążenia, powinna być maksymalnie lekka i jednocześnie dość gruba, a do tego wygodnie składana: albo w tradycyjną formę rulonu, albo w nowoczesną harmonijkę (jak w przypadku mat panelowych).

Ciekawą alternatywą dla klasycznych karimat – ale opcją zdecydowanie droższą – są maty samopompujące. To pośrednie rozwiązanie pomiędzy karimatą a materacem turystycznym, łączące zalety lekkiej karimaty z komfortem spania na pompowanym materacu. A gdzie kupić odpowiednią karimatę bądź matę samopompującą, jeśli nie mamy czasu biegać po sklepach sportowych? Najlepiej przez internet, gdzie porównamy nie tylko modele, ale też ceny – zwłaszcza że zakup, który nie spełnia naszych oczekiwań, zawsze możemy wygodnie zwrócić.

Podręczny zestaw SOS

Podróżna apteczka to chyba jedyna rzecz, którą pakujemy przed wyjazdem z nadzieją, że się nie przyda… Niestety, nieprzewidziane sytuacje wymagające jej użycia mogą wydarzyć się wszędzie, dlatego warto zadbać, by zawsze była odpowiednio zaopatrzona. Zestaw SOS do plecaka podróżnego powinien zawierać: tabletki przeciwbólowe (działają też zazwyczaj przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo), środki na dolegliwości trawienne, podstawowe materiały opatrunkowe, żel na stłuczenia czy oparzenia oraz wszelkie inne leki przyjmowane na stałe bądź łagodzące skutki naszych najczęstszych dolegliwości. Wybierając się na łono natury, nie możemy także zapomnieć o preparatach odstraszających owady, ale także o środkach łagodzących skutki ukąszeń, jak np. odczulające wapno czy żele na podrażnienia skóry.

Jakkolwiek podczas biwaku chcemy odpocząć od cywilizacji, pamiętajmy, by mimo wszystko spakować w bezpiecznym miejscu niezbędnik do kontaktu ze światem: dokument tożsamości, drobną gotówkę, nawigację bądź mapę, jeśli używamy tradycyjnej, oraz oczywiście telefon i ładowarkę. Właściwie spakowany plecak i przytroczona do niego wygodna karimata sprawią, że podróż będzie nie tylko udana i komfortowa, ale także bezpieczna – a o to przecież chodzi.

10 sierpnia 2020610Views

Wczasy żeglarskie – aktywny wypoczynek na Mazurach

Image by Pexels from Pixabay

Tanie zakupy na biwak