close
Zabierz fotowoltaikę na wakacje! Jak sprytnie wykorzystać jej potencjał nawet na wczasach?

Zabierz fotowoltaikę na wakacje! Jak sprytnie wykorzystać jej potencjał nawet na wczasach?

Planujesz urlop w kamperze? Chcesz podróżować po Polsce lub po Europie, nie martwiąc się, czy w miejscu noclegu znajdziesz punkt do poboru prądu? Przed wyjazdem koniecznie pomyśl o montażu mobilnej instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne do przyczepy kempingowej zapewnią Ci stały dostęp do elektryczności w najdalszych zakątkach świata. Sprawdź, co musisz wiedzieć o podróżnym systemie PV, aby spędzić urlop tak, jak chcesz (z elektrycznością) i gdzie chcesz (nawet tam, gdzie nie sięga sieć).

Akcesoria turystyczne - porównaj na Ceneo

Dlaczego potrzebujesz paneli fotowoltaicznych do przyczepy kempingowej?

Mobilna instalacja fotowoltaiczna to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu marzą się długie podróże kamperem w najodleglejsze zakątki świata. W miejscach, które wyglądają, jakby noga człowieka nigdy na nich nie stanęła, na próżno szukać punktów do poboru elektryczności. W takiej sytuacji sprzęty AGD, które potrzebują zasilania, ratują panele słoneczne na dachu kampera lub przyczepy kempingowej.

Własne panele na pojeździe turystycznym to więc:

 • oszczędność – generujesz prąd z darmowego źródła i nie musisz więcej płacić za energię z campingu;
 • swoboda w podróżowaniu – korzystasz z energii elektrycznej, ile chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz;
 • niezależność – nie musisz uzależniać trasy wycieczki od campingów i punktów do poboru prądu;
 • ekologiczność – czerpiesz energię z odnawialnego źródła energii i korzystasz z modułów, które nie generują odpadów, nie emitują szkodliwych związków chemicznych ani nie hałasują;
 • komfort – panele słoneczne są bezobsługowe, dzięki czemu prąd sam trafia do magazynu energii, a Ty w tym czasie możesz wędrować po górach, pływać w jeziorze i skupiać się tylko na wypoczynku.

Znajdź własny zestaw solarny do kampera

Jak sprytnie wykorzystać potencjał fotowoltaiki na wczasach? Wybierając i montując taką, która zapewni pełną swobodę w podróżowaniu. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak wybrać swój pierwszy zestaw solarny do kampera lub przyczepy kempingowej, aby czerpać z niego same korzyści.

Wybierz panel słoneczny do kampera

Szukając paneli solarnych do kampera, zastanów się, jaki rodzaj modułów chcesz zamontować na dachu pojazdu. Wyróżnia się dwa rodzaje paneli: w aluminiowej oprawie i elastyczne. Każdy z nim oferuje inne korzyści i sprawdzi się w odmiennych sytuacjach.

 1. Panel solarny do kampera w aluminiowej ramie – to tradycyjna odmiana modułów fotowoltaicznych. Są one sztywne, montuje się je w aluminiowej ramie (to te instalowane m.in. na dachach domów). Nie przylegają one bezpośrednio do dachu kampera lub przyczepy kempingowej, dzięki czemu powietrze lepiej ochładza moduły.
 2. Elastyczne panele fotowoltaiczne do przyczepy kempingowej – to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie głównie pojazdach turystycznych. Dzięki swoim właściwościom (elastyczności) moduły są odporne na wyginanie, zwijanie, wstrząsy, a zamontować je możesz nawet na nierównej powierzchni. Takie panele słoneczne do kampera lub przyczepy kempingowej zajmują niewiele powierzchni i są nieporównywalnie lżejsze w stosunku do modułów w ramie. Ich montaż zajmie Ci zaledwie chwilę i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.

Dobierz moc paneli fotowoltaicznych do kampera

Chcesz mieć pewność, że energii elektrycznej z paneli słonecznych starczy Ci na każdą ewentualność? Nie ignoruj tego kroku. Rozpisz dokładnie:

 • z jakich urządzeń w kamperze lub przyczepie kempingowej będziesz korzystać,
 • ile pobierają one energii,
 • czy muszą być stale podłączone do prądu,
 • jaka jest łączna suma energii, którą musisz mieć do dyspozycji.

Zestawy solarne na przyczepę kempingową, które wybierają podróżujący, zaczynają się od mocy 100 W.

Wybierz sposób montażu paneli solarnych

Moduły montuj na dachu pojazdu turystycznego. Jest to najkorzystniejsze położenie, które zapewni Twoim panelom optymalny dostęp do promieniowania słonecznego. Dzięki temu wyprodukują większą ilość energii elektrycznej.

Pozostaje kwestia sposobu łączenia paneli fotowoltaicznych, jeśli potrzebujesz więcej niż jeden. Moduły zamontujesz:

 • równolegle
 • lub szeregowo.

O tym, jakie korzyści dają poszczególne rozwiązania i które będzie idealne dla Ciebie, dowiesz się z artykułu poradnikowego firmy SunCurrent: https://suncurrent.pl/jakie-panele-fotowoltaiczne-do-kampera-lub-przyczepy-kempingowej-sprawdza-sie-najlepiej/.

Panel słoneczny do kampera to nie wszystko

Mobilna instalacja fotowoltaiczna działa w systemie off-grid – bez podłączenia do sieci. Dlatego do kampera musisz zakupić jeszcze:

 • akumulator – magazynuje energię;
 • regulator ładowania – zabezpiecza magazyn prądu m.in. przed przeładowaniem.

Te dwa urządzenia dostajesz w zestawie solarnym na przyczepę kempingową wraz z modułami.

Bądź sprytny, czerp energię ze słońca fotowoltaiką!

Aby wykorzystać potencjał fotowoltaiki także w trakcie urlopu, kup własny zestaw solarny do kampera lub przyczepy kempingowej. Zamontuj go na dachu i zbieraj energię od rana do wieczora, zasilaj nią urządzenia niezbędne do komfortowych wczasów wśród zieleni i malowniczych widoków.

Wypoczynek w Augustowie

Holandia jako kierunek wakacyjny