close
Tańsza Kolej Izerska dla dziadków z wnuczkami

Tańsza Kolej Izerska dla dziadków z wnuczkami

Kolej Izerska

Od 1 lutego 2011 r. można jeździć taniej ze Szklarskiej Poręby do czeskiego Korenova.

Od 1 lutego 2011 r. można jeździć taniej ze Szklarskiej Poręby do czeskiego Korenova.

Kolej IzerskaPasażerowie powyżej 50 roku życia, którzy w podróż Koleją Izerską zabiorą osobę niepełnoletnią zapłacą o połowę mniej za bilet. Jeśli dziecko będzie miało mniej niż 4 lata pojedzie za darmo, jeśli więcej – zapłaci 37 procent ceny biletu.

Nowa oferta jest szczególnie atrakcyjna np. dla babć i dziadków, którzy pociągiem wybiorą się z wnuczkami w Góry Izerskie. Promocyjne bilety obowiązują na trasach obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, w tym właśnie m.in. na trasie Kolei Izerskiej z Jeleniej Góry przez Jakuszyce do czeskiego Harrachova i Korenova.Tańsze bilety można kupić jedynie u konduktora.

Kolej Izerska to atrakcja popularna nie tylko wśród gości wypoczywających pod Szrenicą , ale również wśród mieszkańców Szklarskiej Poręby, czeskiego Korenova i Harrachova.

Połączenie to cenią sobie również narciarze klasyczni, którzy mogą pociągiem dostać się do Jakuszyc, gdzie czeka na nich ponad 100 km świetnie przygotowanych tras biegowych.

Kolej Izerska prowadzi malowniczymi leśnymi zakolami i nad górskimi urwiskami. Zimą z jej okien podziwiać można tajemnicze pustkowia ośnieżonych gór otaczających Szklarską Porębę.

Kolei Izerska – jak nazywane jest połączenie kolejowe Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Korenov to malowniczy szlak, który ponownie został uruchomiony w 2010 roku po przeszło 65 latach nieużytkowania.
Ta niezwykła linia kolejowa, wybudowana na początku ubiegłego wieku jest jedną z najciekawszych w Polsce.

Tajemnicze zakola, górskie urwiska, fauna i flora Gór Izerskich niemal na wyciągniecie ręki sprawia, że sama podróż żelazną Koleją Izerską jest atrakcją.

Połączenie cieszy się dużą popularnością po obu stronach granicy.

Zwłaszcza w weekendy wielu turystów, ale również i mieszkańców przygranicznych miejscowości, wybiera się na wycieczkę szynobusem. Na 120 miejsc większość jest zapełniona.

Zimą z okien pociągu podziwiać można ośnieżone krajobrazy i szczyty gór otaczających Szklarską Porębę.

Od jesieni do wiosny z tego międzynarodowego połączenia korzysta wielu narciarzy klasycznych, którzy Koleją Izerska mogą dojechać do Ośrodka Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach. Tam do dyspozycji mają ponad 100 km świetnie przygotowanych tras.

Na przejechanie pociągiem ze Szklarskiej do Korenova w jedną stronę liczyć trzeba około 40 min. Po dojechaniu na stację kolejową w Korenovie zwiedzić można muzeum kolei zębatej.

Są tam m.in zdjęcia sprzed stu lat dokumentujące budowę kolei w Karkonoszach. W muzeum jest również tablica, na której widnieje informacja w trzech językach : polskim , niemieckim i czeskim o atrakcjach Szklarskiej Poręby. Po zwiedzeniu muzeum można się wybrać na pieszą wycieczkę po czeskich Karkonoszach.

BILETY:

Na odcinku Szklarska Poręba Górna – Szklarska Poręba Jakuszyce bilety sprzedawane są na zasadach ogólnych, obowiązujących w Przewozach Regionalnych.
Przejazd do Harrachova odbywa się na podstawie biletów jednorazowych, wystawionych do punktu Jakuszyce Granica Państwa.

Opłatę za przejazd na odcinku Harrachov – Kořenov (lub dalej w głąb Czech) należy uiścić w pociągu u konduktora wg taryfy przewoźnika Viamont (w koronach czeskich).

Bilety:
– TURYSTYCZNE
– TURYSTYCZNE + ČD
– regioKARNETY
– odcinkowe imienne
– sieciowe
są ważne tylko do przystanku Szklarska Poręba Jakuszyce. Na przejazd do Harrachova należy nabyć osobny bilet jednorazowy, wystawiony do punktu Jakuszyce Granica Państwa.

fis

KODEKS FIS – Dekalog narciarski z interpretacją

Atrakcje w Tatrzańskiej Łomnicy

Słowacja na narty z dziećmi