close
Czy last minute się opłaca?

Czy last minute się opłaca?

Wkomponowane w skały baseny hotelu Rocamar & Royal Orchid na Maderze - jedna z aktualnych ofert last minute biura podróży Itaka

Jeżeli przyszło Ci na myśl odbycie spontanicznej podróży w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesiąca, nie ma nic lepszego od oferty last minute. Na rynku jest wiele biur turystycznych oferujących tego typu usługi, czasem jednak warto się zastanowić czy naprawdę jest to wspaniała okazja, która z pewnością się opłaci. Oto wady i zalety wycieczek last minute!

Jeżeli przyszło Ci na myśl odbycie spontanicznej podróży w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesiąca, nie ma nic lepszego od oferty last minute. Na rynku jest wiele biur turystycznych oferujących tego typu usługi, czasem jednak warto się zastanowić czy naprawdę jest to wspaniała okazja, która z pewnością się opłaci. Oto wady i zalety wycieczek last minute!

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Wkomponowane w skały baseny hotelu Rocamar & Royal Orchid na Maderze - jedna z aktualnych ofert last minute biura podróży ItakaKupienie wycieczki, biletu lotniczego lub pakietu hotelowego w trybie last minute, czyli w przeciągu ostatnich kilku tygodni czy dni przed podróżą, pozwala bardzo dużo zaoszczędzić. To niewątpliwie największa zaleta. Jednak z drugiej strony tego typu bilety cechuje mała różnorodność. Na tym to właśnie polega, że większość ofert zostaje wykupiona przez innych klientów dużo wcześniej, zaś dla zwolenników last minute zostaje kilka pojedynczych miejsc w hotelu czy samolocie, często poza sezonem oraz w miejscowościach tak niepopularnych, o których pewnie nawet nie miałeś/aś pojęcia, że istnieją.

O czym zatem warto pamiętać decydując się na podróż „ostatniej chwili”?

1. Bądź elastyczny!
Oferty last minute pojawiają się w ostatniej chwili wówczas, gdy sieci hotelowe lub linie lotnicze potrzebują „wypełnić przestrzeń” w hotelu bądź samolocie. O wiele łatwiej dostosować się do nagłych, spontanicznych terminów osobom, które są elastyczne i nie kierują się w swym życiu ścisłym grafikiem. Wielokrotnie trzeba się dopasować do lotów z przesiadkami, o bardzo wczesnej lub późnej porze czy też w dni powszednie. Samoloty często lądują na lotniskach oddalonych o wiele kilometrów od naszego hotelu, zaś same hotele mogą znajdować się w sporej odległości od centrum miasta. Bądźmy na to przygotowani!

2. Bądź otwarty na internetowe oferty last minute!
Często wychodzą jeszcze taniej niż w stacjonarnych biurach podróży (nawet o 70%). I mamy tu na myśli nie tylko internetowe strony danych biur podróży, ale także portale „multibrandowe”, które zestawiają oferty różnych agencji turystycznych czy linii lotniczych.

3. Planuj z wyprzedzeniem!
Brzmi jak zaprzeczenie idei last minute? Nic podobnego! Generalnie warto zapisać się na listę newsletterową różnych biur podróży (np. Itaka), sieci hoteli oraz linii lotniczych, a także szukać atrakcyjnych ofert we własnym zakresie. Wówczas mała szansa, że któraś z nich nas ominie.

4. Oferty prezentowane przez rozmaite hotele mogą się różnić!
Chodzi o to, że oferta last minute często jest okrojona lub niepełna. Widzimy kilkugwiazdkowy super hotel w rewelacyjnej cenie last minute i wykupujemy w nim pobyt. A może się tak zdarzyć, że dostaniemy pokój o niższym standardzie, z gorszym widokiem (albo w ogóle bez okien – były też takie historie) czy bez wyżywienia. Pamiętajcie – lepiej napisać kilka maili z pytaniami czy nawet zadzwonić, aby upewnić się, że dostaniemy dokładnie to, za co zapłaciliśmy.

5. Podejmij szybką, lecz przemyślaną decyzję!
Czasem wygląda to jak licytowanie atrakcyjnego przedmiotu na aukcji internetowej – fajna wycieczka czy bilet last minute może zostać wykupiona w ciągu kilku minut czy nawet sekund. Twoja decyzja musi być szybka, lecz z drugiej strony rozsądna. Upewnij się, że wszystko dokładnie przeczytałeś/aś i zrozumiałeś/aś co otrzymasz za wydane przez ciebie pieniądze.

Nocna praca na stoku Malta Ski w Poznaniu aż wre (źródło: www.maltaski.pl)

Malta Ski w Poznaniu (narty w Wielkopolsce)

Białe szaleństwo na Szczecińskiej Gubałówce (źródło: www.gubalowka.com.pl)

Szczecińska Gubałówka (narty nad morzem)