close
Moda na backpacking

Moda na backpacking

Podróżować można na wiele różnych sposobów, zarówno w ramach turystyki zorganizowanej, z biurem podróży, jak i samodzielnie rezerwując środki transportu, noclegi czy bilety na zwiedzane atrakcje. W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się indywidualna turystyka wyjazdowa, także zagraniczna, do najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Czym jest backpacking?

Pod pojęcie backpacking należy rozumieć samodzielną turystykę po kraju i za granicą. Zwykle z plecakiem na ramionach backpackersi, jak nazywane są osoby uprawiające backpacking, przemierzają kolejne kraje poznając nie tylko najważniejsze ich zabytki, ale kulturę narodową tych państw oraz zwykłych mieszkańców.

Niekiedy taka forma turystyki jest wymuszona przez ograniczony budżet, jaki młodzi ludzie mają na cele wyjazdów zagranicznych. Z czasem tak bardzo podoba im się indywidualne odkrywanie najpiękniejszych miejsc na ziemi, często z dala od głównych punktów wyjazdów turystycznych zorganizowanych, że nie wyobrażają sobie np. wakacji z touroperatorem.  Backpacker podróżuje tanio, często nocuje w spartańskich warunkach i korzysta z autostopu. Dzięki temu dociera daleko za stosunkowo niewielkie pieniądze, choć podróż trwa dłużej i jest związana z wieloma niewygodami.

Nocleg dla backpackersów

Dla oszczędności, backpackersi omijają szerokim łukiem hotele, bez względu na ich kategoryzację. Wybierają tanie kwatery prywatne, albo hostele, czyli tanie miejsca noclegowe, oferujące zwykle pokoje kilkuosobowe z jedną łazienką na piętro. Poszczególne hostele różnią się od hotelu przede wszystkim standardem zakwaterowania, liczbą miejsc w pokojach, współdzieleniem części takich jak kuchnia i łazienka, czy obecnością miejsc noclegowych na łóżkach piętrowych. Z języka angielskiego słowo „hostel” oznacza schronisko lub noclegownię.

Uwaga!

Rezerwując miejsce w hostelu nie wynajmujemy pokoju, ale łóżko w większej sali. Tylko w niektórych tego typu obiektach noclegowych można skorzystać za dodatkową opłatą z pokoju jednoosobowego lub dwuosobowego.

Ciekawostka

Pierwszy hostel został otwarty już w 1912 roku w Niemczech przez Richarda Schirrmanna.

W zależności od kraju innego standardu można oczekiwać od hostelu, w którym się zatrzymujemy. Najczęściej właśnie z takiej formy zakwaterowania korzystają backpackersi. Polskie hostele zapewniają podobne usługi, jak te w Europie Zachodniej, ale ich ceny są znacznie niższe. Ich jakość została doceniona przez portal booking.com, w ramach zestawienia Booking`s Best 2015. Jeden z polskich hosteli znalazł się w pierwszej 10-tce rankingu.

Cechą charakterystyczną takich obiektów turystycznych jest to, że najczęściej są one zlokalizowane w centrach dużych miast, blisko ich atrakcji turystycznych, czego przykładem jest Patchworkhostel.pl, który mieści się przy najsłynniejszych ulicach Warszawy – Chmielnej i Nowy Świat.

 

13 stycznia 20163813Views

Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Katowic? Co zwiedzić po drodze z Katowic do Warszawy? Co zwiedzić po drodze w Beskidy?

Dubaj – miasto jak z tysiąca i jednej nocy