close
Plaża Złoty Róg (Zlatni Rat) – Brac, Chorwacja

Plaża Złoty Róg (Zlatni Rat) – Brac, Chorwacja

Plaża Zlatni Rat

Ta chorwacka plaża w miejscowości Bol, na południowym wybrzeżu wyspy Brač na pozór wygląda zupełnie zwyczajnie.Ta chorwacka plaża w miejscowości Bol, na południowym wybrzeżu wyspy Brač na pozór wygląda zupełnie zwyczajnie.

duze - Plaża Zlatni Rat, czyli Złoty Róg na jednej z chorwackich wysp. www.travelsupermarket.com

Aby dostrzec jest niezwykłość, trzeba wzbić się w powietrze i obejrzeć ją z lotu ptaka. Ma ona kształt długiego, zwężającego się ku końcowi cypla, z obu stron obmywanego przez wody Adriatyku. Nazwa „Złoty Róg” jest zatem jak najbardziej adekwatna. „Wychodzi” on prostopadle od linii brzegowej, ponad 600 m w morze, stanowiąc tym samym coś w rodzaju gigantycznego, naturalnego molo.

Jak gdyby tego było mało, cypel zmienia swój kształt i położenie w zależności od wiatrów, pływów i prądów morskich, którym zawdzięcza swoje istnienie. Wybrzeże pokryte jest raczej drobniutkim żwirem niż piaskiem, jednak absolutnie nie zniechęca to spragnionych słońca i dobrej zabawy nad wodą turystów – zwłaszcza surferów, windsurferów i kitesurferów! Dla początkujących są tutaj 4 szkoły surfingu oraz instytut nurkowania SSI (Scuba Schools International).


Booking.com
Plaża Genipabu w Brazylii to mini pustynia

Pustynna plaża (Praia de Genipabu albo Praia de Jenipabu) – Natal w stanie Rio Grande do Norte, Brazylia

Szylkretowy żółw wygrzewa się na czarnej plaży Punalu'u

Czarna plaża Punalu’u (Punalu’u Beach) – Hawaje