close
Rowerzysto! Nieznajomość prawa szkodzi…

Rowerzysto! Nieznajomość prawa szkodzi…

Wiemy, że wśród naszych czytelników są miłośnicy spędzania wolnego czasu na rowerze, dlatego postanowiliśmy Wam przygotować małą ściągę dotyczącą przepisów prawnych związanych z uprawianiem tego rodzaju aktywności. Jesienna pogoda potrafi zniechęcić do wyjścia na rower, ale warto pomyśleć o tym, aby ten czas wykorzystać na przygotowanie się do kolejnego sezonu.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Po pierwsze, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy posiadam pełne wyposażenie roweru? Jak można zaobserwować na drodze, wielu rowerzystów jeździ bez kompletnego wyposażenia, np. bez światła, co w sposób znaczący wpływa na zmniejszenie ich bezpieczeństwa na drodze. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • w światła: dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej; jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Wyjątkiem od zasady mówiącej o posiadaniu zamontowanych świateł na rowerze jest sytuacja, w której kierujący rowerem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy (np. w dzień). Pamiętaj jednak, że nie dotyczy to odblasku tylnego o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe.

Jeśli właśnie się zorientowałeś, że nie masz kompletnego wyposażenia roweru, warto pomyśleć o tym właśnie teraz i skorzystać z promocyjnych cen, które obowiązują teraz na koniec sezonu rowerowego. Jeśli nie masz wystarczająco czasu, aby pojechać do sklepu rowerowego przejrzyj ofertę internetowych sklepów rowerowych.

Czy rowerzysta musi jeździć w kasku rowerowym?

Co pewien czas w wraca dyskusja na temat zasadności wprowadzenia obowiązku jazdy na rowerze w kasku. Z oczywistych względów jest to motywowane troską o bezpieczeństwo rowerzystów. Jednakże na chwilę obecną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach.

Czy rowerzysta musi jeździć w kamizelce odblaskowej?

W Polsce – w przeciwieństwie np. do Francji i Litwy, gdzie istnieje obowiązek noszenia przez rowerzystów kamizelek poza terenem zabudowanym w nocy– nie ma prawnego obowiązku jeżdżenia w kamizelce odblaskowej.

Jednak, zarówno w przypadku kasku jak i kamizelki odblaskowej, zalecamy aby dla własnego bezpieczeństwa zadbać o to. Jeżeli nie masz ochoty jeździć w kamizelce odblaskowej, zadbaj o opaskę odblaskową, która zwiększy Twoją widoczność na drodze.

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie?

Tak, pozwoliła na to zmiana przepisów, które weszły w życie w 2011 roku. Regulacje prawne dopuszczają wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Mamy nadzieje, że artykuł ten pozwoli Ci się przygotować lepiej do kolejnego sezonu. A być może właśnie po lekturze znajdziesz siłę i czas, aby jeszcze teraz wyjść na rower. W Polsce mamy tyle pięknych tras rowerowych, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie…

24 października 20174793Views

Wakacje all inclusive.. we własnym domku letniskowym!

Akcesoria, w które warto wyposażyć rower zimą