close
Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Krakowa? Co zwiedzić po drodze z Krakowa do Warszawy?

Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Krakowa? Co zwiedzić po drodze z Krakowa do Warszawy?

Dwie stolice Polski łączy droga krajowa 7 (DK7) – ekspresówka numer 77 (E77).

Dwie stolice Polski łączy droga krajowa 7 (DK7) – ekspresówka numer 77 (E77). Po drodze, z większych miast, mijamy Grójec, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce oraz Jędrzejów. Znajduje się tu sporo zamków i innych interesujących obiektów, przy których warto się zatrzymać. Miejsca uporządkowane zostały w kolejności w jakiej występują przy autostradzie, jadąc z Warszawy w kierunku Krakowa.

Warszawa ↔ Kraków:

Co zwiedzić w okolicach Warszawy:
1. Klasycystyczny pałac loży masońskiej w Pęcicach – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po prawej stronie DK7 – we wsi Wypędy zjeżdżamy z DK7, potem skręcamy w lewo w ul. Sokołowską, a potem na rondzie wybieramy pierwszy zjazd w ul. Parkową, która łagodnie skręca w lewo, przechodząc w Pęcicką.

2. Neorenesansowy pałac w Falentach – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po lewej stronie DK7 – we wsi Wypędy zjeżdżamy z DK7, potem skręcamy w prawo w ul. Sokołowską, w lewo w Żwirową, w prawo w Centralną, w prawo w Al. Krakowską i w lewo w Aleję Hrabską.

3. Klasycystyczny pałac w Młochowie – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po prawej stronie DK7. W Woli Mrokowskiej skręcamy w prawo w ul. Postępu i na samym końcu w prawo w Pałacową.

Co zwiedzić w okolicach Grójca:
4. Klasycystyczny pałac i park w Małej Wsi pod Grójcem oraz Rezerwat Modrzewina – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po prawej stronie DK7. W Grójcu skręcamy z E77 w prawo na Małą Wieś (DW728) i w Belsku Dużym znów w prawo na rondzie w DW725.

5. Neorenesansowy pałac w Woli Boglewskiej – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po lewej stronie DK7. Na węźle Skurów zjeżdżamy na DW730 na Warkę. DW730 prowadzi nas prosto do Woli Boglewskiej (pałac i park po prawej stronie, za zakrętem).

6. Neorenesansowy pałac w Boglewicach
→ po lewej stronie DK7. Na węźle Skurów zjeżdżamy na DW730 na Warkę. DW730 prowadzi nas prosto do Woli Boglewskiej, potem droga skręca w lewo, a my lekko w prawo. Po niecałym kilometrze przybywamy do Boglewic (pałac po prawej stronie).

7. Drewniany kościółek z 1608 r. w Lewiczynie. O Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej przeczytaj w naszym artykule!
→ po prawej stronie DK7. Na węźle Skurów zjeżdżamy na DW730 na Warkę, a następnie w prawo w DW730. W Oczesałach skręcamy w lewo do kościoła w Lewiczynie.

8. Pałac w Rykałach
→ po prawej stronie DK7. Przejeżdżamy przez Grójec i na węźle Broniszew zjeżdżamy na Goszczyn (ul. Piekarska). W Goszczynie skręcamy w lewo w ul. Przybyszewską, w prawo w Lisów i na końcu w lewo.

Koń to często pojawiający się motyw wśród rzeźb zgromadzonych w Orońsku
Koń to często pojawiający się motyw wśród rzeźb zgromadzonych w Orońsku

Co zwiedzić w okolicach Radomia:
9. Klasycystyczny pałac w Promnej
→ po lewej stronie DK7. Na węźle Białobrzegi Północ zjeżdżamy w DW731 w kierunku Warki. Ok.300 metrów od zjazdu z E77 znajduje się pałac w Promnej.

10. Drewniany dwór z XVIII w. w Jasionnej
→ po prawej stronie DK7. Na węźle Białobrzegi Północ na DW731 w kierunku Białobrzegów. W Białobrzegach skręcamy w prawo w ul. Kościelną i kontynuujemy wzdłuż DK48. Na końcu skręcamy w lewo na Jasionną (kościół jest po lewej stronie).

11. Najmniejsze miasto w Polsce w Wyśmierzycach
→ po prawej stronie DK7. Na węźle Białobrzegi Północ na DW731 w kierunku Białobrzegów. W Białobrzegach skręcamy w prawo w ul. Kościelną i kontynuujemy wzdłuż DK48, która prowadzi nas prosto do Wyśmierzyc.

12. Radom: klasztor Bernardynów, zabudowania fabryczne, Muzeum Okręgowe z dziełami Jacka Malczewskiego (Rynek 11), który urodził się w Radomiu. Odbywa się tu też Festiwal Gombrowiczowski (wrzesień) i Air Show – pokazy lotnicze (sierpień / wrzesień).
→ po lewej stronie DK7. Na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych 2.zjazd w Warszawską, a potem w prawo w Szarych Szeregów. Aby dojechać na rynek, skręcamy w lewo w ul. Wernera i w prawo w ul. Wolność.

13. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – zobacz nasz artykuł i zdjęcia!
→ po prawej stronie DK7. W Orońsku zjeżdżamy w prawo w Brandta, a potem w lewo w Topolową.

14. Szydłowiec: zamek rycerski, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, cmentarz żydowski, renesansowy ratusz – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po prawej stronie DK7. W Orońsku zjeżdżamy w prawo w Kościuszki, a potem cały czas Radomską i na końcu w prawo w Zamkową / DW727.

15. Zabytkowa huta szkła w Chlewiskach – więcej o tej wsi oraz o znajdującym się w jej okolicy kąpielisku dowiesz się z naszego artykułu! (ul. Huzarska 4)
→ po prawej stronie DK7. W Orońsku zjeżdżamy w prawo w Kościuszki, a potem cały czas Radomską i na końcu w prawo w Zamkową / DW727. Na rondzie za Szydłowcem 2.zjazd (trzymamy się DW727). Aby dotrzeć do starej huty skręcamy w lewo w ul. Szkolną.

Co zwiedzić w okolicach Skarżyska-Kamiennej:
16. Skarżysko-Kamienna: Muzeum im. Orła Białego (ul. Słoneczna 9), Szlak Techniki, który biegnie do Starachowic
→ po lewej stronie DK7. Na węźle Skarżysko zjeżdżamy na prawo w DK42 (na Starachowice) i potem na 1. skrzyżowaniu w prawo w ul. Krakowską. Na końcu w lewo w ul. Słoneczną.

17. Opactwo Cystersów z XII w. w Wąchocku – więcej o romańskim klasztorze dowiesz się z naszego artykułu! (ul. Kościelna 14)
→ po lewej stronie DK7. W Skarżysku-Kamiennej skręcamy w lewo w Paryską i potem na rondzie 1.zjazd w Metalowców. Następnie w lewo w Legionów i dalej DK42. Aby znaleźć się w Wąchocku skręcamyw lewo w Plac Majora Ponurego i potem w prawo w Kościelną.

18. Zakład wielkopiecowy z XVIII / XIX w. w Starachowicach (ul. Wielkopiecowa 1)
→ po lewej stronie DK7. W Skarżysku-Kamiennej skręcamy w lewo w Paryską i potem na rondzie 1.zjazd w Metalowców. Następnie w lewo w Legionów i dalej DK42. Przed Starachowicami skręcamy w lewo w Radomską i w prawo w Wielkopiecową.

Co zwiedzić w okolicach Kielc:
19. Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie
→ po lewej stronie DK7. Na węźle Suchedniów zjeżdżamy na DW751 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego. Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej będzie tuż przy szosie po lewej.

20. Świętokrzyski Park Narodowy – siedziba parku znajduje się w Bodzentynie, przy ul. Suchedniowskiej 4
→ po lewej stronie DK7. Na węźle Zalezianka zjeżdżamy z ekspresówki na Ostojów i Łączną. Mijamy Czerwoną Górkę i Zaskale, po czym skręcamy w prawo w DW751. W Bodzentynie skręcamy w prawo w Kielecką / DW752, która prowadzi nas prosto do Świętej Katarzyny i Świętokrzyskiego Parku Narodowego (po prawej stronie drogi).

21. Pomnik przyrody w Bartkowie – dąb Bartek, najstarsze drzewo w Polsce
→ po prawej stronie DK7. Na węźle Barcza zjeżdżamy w DW750 w kierunku Ćmińska. Dąb Bartek znajduje się za wsią Zagnańsk.

22. Kielce: pałac biskupi. Odbywa się tu też Festiwal Jeunesses Musicales (październik).
→ po lewej stronie DK7. Na węźle Kielce Północ zjeżdżamy na DK73 na Kielce. Aby dostać się do centrum Kielc skręcamy w prawo w ul. Seminaryjską / DW786.

23. Muzeum Henryka Sienkiewicza we wsi Oblęgorek (al. Lipowa 24)
→ po prawej stronie DK7. Na węźle Kielce Zachód zjeżdżamy w DK74 na Łódź i potem w lewo w DW748.

24. Ruiny barokowego pałacu w Podzamczu pod Kielcami
→ po prawej stronie DK7. Na węźle Kielce Jaworznia zjeżdżamy na DW761 w kierunku Częstochowy. Zaraz potem jest rondo i na nim 1.zjazd. W Szczukowicach w lewo w DW786 i w prawo w Źródlaną.

25. Jaskinia Raj (adres: ul. Dobrzączka, Chęciny)
→ po lewej stronie DK7. W Chęcinach zjeżdżamy na DW762 w kierunku Kielc i po ok. 2km w lewo w ul. Dobrzączka.

26. Ruiny zamku z XIII / XIV w. w Chęcinach – o zamku oraz słynnych marmurach chęcińskich dowiesz się z naszego artykułu.
→ po prawej stronie DK7. Na węźle Kielce Południe prawy pas i zjeżdżamy na DW762 na Małogoszcz. Potem lekko w lewo w ul. Szkolną, w prawo w Długą, przejeżdżamy przez Plac 2 Czerwca i dalej jedziemy Jędrzejowską.

27. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Odbywa się tu też festyn Wytopki Ołowiu (czerwiec) – adres: Tokarnia 30
→ po prawej stronie DK7. Za hotelem i restauracją Cynamon zjeżdżamy w prawo.

Co zwiedzić w rejonie Jędrzejowa:
28. Fortalicja z XVI w. we wsi Sobków. Adres: ul. Sobka 15, Sobków.
→ po lewej stronie DK7. Ok. 3 km za Tokarnią skręcamy w lewo, mijamy Sokołów Dolny (zamek będzie po prawej)

29. Jędrzejów: klasztor Cystersów oraz Muzeum Zegarów Słonecznych im. Przypkowskich. Odbywa się tu też Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (lipiec – sierpień). Adres: ul. Klasztorna 20, Jędrzejów.
→ po prawej stronie DK7. Zjazd na DK78 na Jędrzejów, potem znów zjeżdżamy w prawo do centrum Jędrzejowa (ul. Kazimierza Wlk.). Następnie w prawo w Jana Pawła, w lewo w Parkową, w prawo w 11 listopada i kontynuujemy wzdłuż Klasztornej.

30. Dwór Mikołaja Reja w Nagłowicach (adres: Walewskiego 7, Nagłowice)
→ po prawej stronie DK7. Zjazd na DK78 na Jędrzejów, potem cały czas DK78 (dworek będzie tuż przy szosie po prawej stronie).

Co zwiedzić w okolicach Krakowa:
31. Neogotycki pałac Mirów w Książu Wielkim (adres: Aleja Tysiąclecia 10, Książ Wielki)
→ zamek znajduje się niecały 1 km po lewej stronie od DK7. Dojechawszy do Książa Wielkiego skręcamy w lewo w Rynek, kontynuujemy wzdłuż Śniadeckiego, potem Witosa i na końcu skręcamy w lewo.

32. Klasycystyczny dwór w Mianocicach (adres: Mianocice 51)
→ po prawej stronie DK7. Za Książem Wielkim, minąwszy ulicę Łużycką skręcamy w prawo na Mianocice. Dom Pomocy Społecznej znajduje się za ok. 2 km od zjazdu, po lewej stronie drogi.

33. Muzeum Kościuszkowskie w Miechowie (adres: ul. Racławicka 26) oraz zespół klasztorny Bożogrobców (adres: ul. Warszawska 1).
→ po prawej stronie DK7. W Miechowie skręcamy w prawo w ul. Racławicką / DW783. Dworek Kościuszki znajduje się po lewej, zaś Bazylika Grobu Bożego ok. 1 km dalej po prawej.

34. Racławice: słynne pole bitwy pod Racławicami z 1794 r. oraz Kopiec Kościuszki (Adres: Janowiczki 54).
→ po lewej stronie DK7. W Miechowie skręcamy w lewo w ul. Racławicką / DW783, która prowadzi nas prosto do Racławic. Teren pola bitwy znajduje się po prawej stronie drogi.

35. Ojcowski Park Narodowy (adres siedziby parku: Ojców 9, Sułoszowa) – przeczytaj nasz artykuł o tym najmniejszym parku narodowym w Polsce!
→ po prawej stronie DK7. Minąwszy Słomniki skręcamy w prawo w DW773. Jedziemy cały czas prosto tą drogą i dopiero za miejscowością Skała skręcamy w lewo na Ojców. Po ok. 1 km docieramy do granicy Parku.

Zespół dworski w Cianowicach (źródlo: www.skala.pl)
Zespół dworski w Cianowicach (źródlo: www.skala.pl)

36. Eklektyczny dwór rodziny Dobieckich z 1890 r. w Cianowicach, w gminie Skała (adres: ul. Szkolna 6, Cianowice Duże).
→ po prawej stronie DK7. Minąwszy Słomniki skręcamy w prawo w DW773. Jedziemy cały czas prosto tą drogą, po czym skręcamy w lewo na Przybysławice. W Rzeplinie skręcamy w prawo na Cianowice Duże. Tam skręcamy w lewo w DW794 i w prawo w Al. Parkową.

37. Drewniany dwór w Goszycach z przełomu XVII i XVIII w. – najstarszy zachowany drewniany dwór w Polsce.
→ po lewej stronie DK7. Minąwszy Słomniki skręcamy w lewo w DW773, po czym za Ratajowem, minąwszy przejazd kolejowy skręcamy w prawo, w Marszowicach w lewo, potem znów w prawo na Goszyce (dwór będzie po lewej stronie).

38. Eklektyczny pałac w Michałowicach (adres: ul. Krakowska 200, Michałowice)
po lewej stronie DK7. Krajowa 7-ka prowadzi przez Michałowice. Dwór znajduje się przy ulicy Krakowskiej, pomiędzy Górną a Marcową, po lewej stronie.

39. Zamek Korzkiew (adres: Korzkiew, 32-088 Przybysławice)
→ po lewej stronie DK7. Gdy tylko wjedziemy do Michałowic skręcamy w prawo w ul. Warszawka, w Kozierowie skręcamy w prawo w ul. Graniczną i potem w lewo na Naramę. Mijamy Owczary i skręcamy w lewo w Krakowską / DW794, a po 1 km w prawo w ul. Stoczki, która prowadzi nas prosto do zamku Korzkiew.

Pokonaj strach przed lataniem

Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej (zabytki w okolicy Grójca)