close
Dwór Józefa Brandta w Orońsku (zabytki w okolicy Radomia)

Dwór Józefa Brandta w Orońsku (zabytki w okolicy Radomia)

Dworek w Orońsku na starej fotografii z czasów kiedy mieszkał w nim Józef Brandt. Źródło: www.oronsko.info

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Fronton dworku z 2 charakterystycznymi rzeźbami. Źródło: www.oronsko.infoSam kompleks dworski pochodzi z 1834 r. Zaprojektował go prawdopodobnie Franciszek M. Lanci dla nowego nabywcy Orońska, Franciszka Ksawerego Christianiego. Christiani pełnił funkcję głównego zarządcy dróg i mostów w ówczesnej Polsce. Tak się złożyło, że akurat prowadzono prace nad budową traktu łączącego Warszawę z Krakowem i trasa ta przebiegała obok Radomia przez Orońsko. W ten sposób Christiani od razu zainteresował się tymi terenami i widząc w nich potencjał, kupił je i zaczął budowę folwarku. Po Christianim w Orońsku mieszkał Wojciech Kalinowski, a następnie Helena Pruszakowa.

Józef Brandt (1841-1915) był światowej sławy malarzem, specjalizującym się przedeDworek w Orońsku na starej fotografii z czasów kiedy mieszkał w nim Józef Brandt. Źródło: www.oronsko.info wszystkim w obrazach przedstawiających sceny batalistyczne. Wszedł on w posiadanie Orońska, żeniąc się w 1877 r. z Heleną Pruszakową, która dostała dwór w posagu. Przez wiele lat artysta prowadził tu Wolną Akademię Orońska, czyli letnie warsztaty, na które zapraszał swoich uczniów nie tylko z Polski, ale i z Niemiec (Orońsko było tylko letnią siedzibą malarza, który na stałe żył i pracował w Monachium). To tutaj powstały m.in. dzieła: „Kozak na koniu”, „Jarmark na Podolu”, „Odbicie jasyru”, „Wesele kozackie”, „Wyjazd z Wilanowa Jana Sobieskiego z Marysieńką” i wiele innych.

Niestety po II wojnie światowej dworek w Orońsku stał się miejscem, gdzie ulokowano pracowników lokalnych PGR-ów. Przełom nastąpił w 1965 r., kiedy rozpoczęły się zjazdy artystów, a zwłaszcza rzeźbiarzy, którzy inspirując się pięknem miejscowego krajobrazu, tworzyli i wystawiali w Orońsku niczym za dawnych lat, za Józefa Brandta. W 1985 r. oficjalnie już rozpoczęło swoją działalność w Orońsku Centrum Rzeźby Polskiej. Rzeźby eksponowane są w starej powozowni, oranżerii i kaplicy, a także w nowo wybudowanym na potrzeby galerii budynku. Oprócz tego, w dworku w Orońsku mieści się muzeum poświęcone Józefowi Brandtowi.

Lanci zaprojektował dworek na planie prostokąta, urozmaicając go 2-piętrową wieżyczką, tak że całość przypomina nieco renesansową, włoską willę z okolic Toskanii. Bardzo ciekawy jest zwłaszcza fronton dworku – wnęka w kształcie półkola, ograniczona 2 kolumnami, na których szczycie znajdują się 2 rzeźby, figury alegoryczne.

Adres: Orońsko leży pod Radomiem, nad rzeką Oronką (119 km na północny zachód od centrum Warszawy). Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku znajduje się przy ul. Topolowej 1.

Dojazd: Trasą E77 przez Grójec, Białobrzegi, Radom. Do Radomia wjeżdżamy ulicą Warszawską i od razu na rondzie skręcamy w prawo (tak jak prowadzi dalej E77 lub krajowa 7-ka). Po ok. 12 km licząc od ronda dojeżdżamy do Orońska.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum: http://www.rzezba-oronsko.pl oraz na niezależnym portalu mieszkańców Gminy Orońsko: http://www.oronsko.info

Hotelowy komfort w przystępnej cenie

Zalew Janowski właściwie składa się z 2 zbiorników wodnych. Źródło: www.powiatjanowski.pl

Zalew Janowski w Janowie Lubelskim