close
Bieszczady: Krzemień (1335 m n.p.m.)

Bieszczady: Krzemień (1335 m n.p.m.)

Poszarpana

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Krzemień (1335 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem polskich Bieszczadów. Znajduje się bardzo blisko, ok. 1,5 km na północny wschód, od Tarnicy. Zatem spokojnie można zdobyć obie góry w czasie jednej wycieczki.

Z Krzemienia rozciąga się wspaniały widok na Tarnicę (jeśli patrzymy na południowy zachód) i nieco dalej na Halicz i Rozsypaniec (jeśli patrzymy na południowy wschód).

Nazwa góry nie jest wcale przypadkowa, jednak nie ma nic wspólnego z rodzajem kamienia. Bojkowie ochrzcili ją po ukraińsku „hreben”, czyli „grzebień”, co nawiązuje do wyglądu góry – poszarpanego, liczącego ok. 1 km długości grzbietu pełnego wystających skałek, bloków i turniczek. Potem, w ciągu lat, nazwa ewoluowała w „Krzemień” i tak już zostało do dziś.

Bieszczadzkie szlaki turystyczne na Krzemień:

niebieski z Wołosatego przez przełęcz przy Szerokim Wierchu (po prawej mijamy Tarnicę) i potem prosto na Krzemień. Około 2,5 godz. drogi. Pomiędzy Tarnicą a Krzemieniem znajduje się dyżurka górskiego pogotowia ratowniczego, otwarta tylko w lipcu i sierpniu.

żółty z Mucznego na Bukowe Berdo (ok. 1 godz. 15 min.), potem niebieskim szlakiem skręcamy w lewo i prosto na Krzemień (nieco ponad 1 godz.).

Noclegi w okolicy Krzemienia:

Wołosate – to najbliższa miejscowość gdzie można zanocować, coś zjeść i uzupełnić zapasy w sklepie. Znajduje się tu też przystanek PKS schronisko górskie i camping. W Wołosatym pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego założyli zachowawczą stadninę konia huculskiego.

Ustrzyki Górne – siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Są tu 2 hotele: Górski PTTK i Biały, oprócz tego schronisko PTTK Kremenaros i pole namiotowe.

Muczne – osada, która wzięła swą nazwę od górskiego potoku Muczny. Muczne zostały w całości odbudowane po tym jak w czasie II wojny światowej spalono wszystkie domy we wsi. W 1944 r. doszło tu do tragicznego epizodu, w którym oddziały UPA zamordowały 70 Polaków. Można tu zanocować w Hotelu Mucznym (www.muczne.org), Siedlisku Carpathia (www.muczne.com.pl), Domku Myśliwskim (www.mucznedomek.pl) albo w pięknej, drewnianej Willi Arnika (www.willaarnika.pl).


Booking.com
Tarnica po lewej (ta z charakterystyczną przełęczą)

Bieszczady: Tarnica (1346 m n.p.m.)

Bieszczadzkie połoniny w okolicy Mucznego (fot. M. Prucnal

Bieszczady: Halicz (1333 m n.p.m.)