close

Brenna

Brenna

Śródgórskie położenie wsi, walory klimatyczne i krajobrazowe, dobre zagospodarowanie turystyczne oraz rozwinięta komunikacja dojazdowa i wewnętrzna, czyni z Brennej atrakcyjną miejscowość wypoczynkową.

Śródgórskie położenie wsi, walory klimatyczne i krajobrazowe, dobre zagospodarowanie turystyczne oraz rozwinięta komunikacja dojazdowa i wewnętrzna, czyni z Brennej atrakcyjną miejscowość wypoczynkową.

Brenna fot. MzopwŁącznie w ciągu roku w Gminie Brenna odpoczywa około 400 tysięcy turystów. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost nakładów na inwestycje turystyczne i ekologiczne oraz poszerzenie ofert usług na terenie gminy, należy liczyć się ze stałym wzrostem liczby turystów.

Łatwy dojazd, dostępność dla zmotoryzowanych, powoduje że Brenna, jako atrakcyjne letnisko, stanowi także bazę wypadową w okoliczne góry i jest dogodnym punktem wyjściowym na szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego. Wędrujący turysta znajdzie nocleg w trzech górskich schroniskach: na Równicy, na Błotnym oraz na Magurze. Większość letnich szlaków turystycznych ma swoje warianty zimowe. Charakterystyczne ukształtowanie terenu, o łagodnych i zaokrąglonych partiach szczytowych, stwarza doskonałe możliwości uprawiania turystyki narciarskiej dla miłośników tej formy zimowych wędrówek. Entuzjastów „białego szaleństwa” przyciąga nie tylko piękno zimowego krajobrazu, ale także różnego rodzaju wyciągi narciarskie oraz liczne miejsca noclegowe i żywieniowe w samej wsi, a także – w okresie noworocznym – możliwość spędzenia tu wesołego Sylwestra w przepięknej zimowej aurze, biorąc udział w kuligach z pochodniami i innych atrakcyjnych imprezach, specjalnie dla gości przygotowywanych.

Klimat, piękno krajobrazu oraz jej położenie sprawiają, iż w Brennej odbywają się w ciągu roku różne imprezy. W lecie i na jesieni odbywają się imprezy typu: „Pieczenie barana”, rajdy i zloty turystyczne. W zimie czekają na turystów liczne atrakcje takie jak „Zimowy karnawał”. W czasie jego trwania organizowane są m.in. kuligi z pochodniami, Bieg Narciarski o Puchar Wójta.

Do głównych atrakcji turystycznych Brennej gwarantujących niezapomniany wypoczynek należy zaliczyć: Ludowy Klub Sportowy Beskid, Ośrodek Jazdy Konnej Hucuł, Przystanie wodne na Hołcynie i na Leśnicy, Schronisko PTTK na Błotnym, Jaskinię pod Trzema Kopcami, park rekreacyjny.

Dla narciarzy

Na położonych w głębi dolin wyciągach panują zwykle dobre albo bardzo dobre warunki narciarskie, nieco gorzej ze śniegiem może być w centrum wioski. W sezonie przybywa tu wielu narciarzy, stąd kolejki przy wyciągach. Dobre warunki do jazdy na nartach panują już w grudniu, pokrywa śnieżna o grubości do 100 cm zalega przez 90 do 110 dni, a przez ponad 100 dni utrzymuje się temperatura poniżej 0°C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą -3°C. W Brennej na dwóch deskach można jeździć do marca.

Większość wyciągów narciarskich w Brennej leży poza centrum wsi w wyższych partiach dolin, gdzie warunki śniegowe są zdecydowanie lepsze. Zwykle najdłużej pracują wyciągi położone w głębi doliny Leśnicy. Dobrze jeżdżący narciarze szusują na Starym Groniu i Stożku; najtrudniejszą trasą jest niewątpliwie Stary Groń, tu spróbować swoich sił mogą jedynie wytrawni miłośnicy dwóch desek. Słabsi i uczący się jeździć powinni wybrać wyciąg Jawornik. Największe kolejki są przy wyciągach: Stary Groń, Gronik, Stożek, Borynia (maksymalnie 20 min), przy pozostałych krótsze (maksymalnie 10 min).

Dojazd

Z trasy Cieszyn–Bielsko-Biała; od strony Cieszyna należy skręcić w kierunku Brennej tuż za Skoczowem lub od strony Bielska za Grodźcem. Mniej wygodna droga prowadzi do Brennej z Ustronia Hermanic przez Lipowiec.

PKS: do Brennej kursują autobusy PKS ze Skoczowa. Autobusami można też dojechać m.in. z Cieszyna, Bielska-Białej i Katowic. Przystanki znajdują się w pobliżu prawie wszystkich wyciągów narciarskich. Informacja PKS Skoczów: 033/8533288.

PKP: do Brennej nie można dojechać koleją; najwygodniej jest wysiąść z pociągu w Skoczowie i kontynuować podróż autobusem. Do Skoczowa jeżdżą pociągi relacji Katowice–Wisła i Bielsko-Biała–Cieszyn. Informacja PKP Skoczów: tel. 033/9436.

Przeczytaj o innych ośrodkach turystycznych w Beskidzie Śląskim: o Istebnej, Ustroniu, Wiśle i Szczyrku!

Wyciąg na Szrenicy

Karkonosz Ekspress – Rusza nowy wyciąg na Szrenicy!

Trasy Brenna Węgierski Ski

Brenna – Węgierski Ski