close
Historia miasta Pruszków (atrakcje pod Warszawą)

Historia miasta Pruszków (atrakcje pod Warszawą)

Miasto Pruszków leży w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim i jest częścią aglomeracji warszawskiej. Miasto liczy sobie około 60 000 mieszkańców. Dojazd do centrum Warszawy koleją zajmuje około 30 minut.Miasto Pruszków leży w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim i jest częścią aglomeracji warszawskiej. Miasto liczy sobie około 60 000 mieszkańców. Dojazd do centrum Warszawy koleją zajmuje około 30 minut.

Historia miasta sięga początków piętnastego wieku. Wtedy pojawiła się pierwsza wzmianka o mieście, a właściwie o rycerzu Święsku, który miał pochodzić z „de Praskow” – wtedy Pruszków był osadą, a prawa miejskie otrzymał dopiero w 1916 roku.

W dziewiętnastym wieku, za sprawą wybudowania połączeń kolejowych między Warszawą a Pruszkowem (wówczas miasto leżało wtedy na trasie kolejowej łączącej Warszawę z Wiedniem), stało się fabryczno-handlową osadą. Powstały tam liczne cegielnie, fabryki oraz zakłady przemysłowe, zajmujące się głównie produkcją odlewów żelaznych oraz porcelany i fajansu. Znane i lubiane w całej Polsce, kultowe kredki Bambino pochodzą właśnie z pruszkowskiej fabryki ołówków.

W czasach wojen, miasto znacznie ucierpiało i zostało bardzo zniszczone. Podczas trwania drugiej wojny światowej, na terenie Pruszkowa było getto, w którym zginęła duża część pruszkowskiej ludności żydowskiej. Jednak pomimo zniszczeń podczas dwóch wojen światowych, miasto cały czas się rozwija.

Zabytki

Dzisiaj w Pruszkowie można znaleźć wiele interesujących zabytków. Przy ulicy Armii Krajowej 77, można obejrzeć Pałac Teichfelda, który został wybudowany w 1872 dla współzałożyciela fabryki porcelany – Jakuba Teichfelda. Warto odwiedzić także park Potulickich, w którym znajduje się klasycystyczny pałac pochodzący z lat 20 XIX wieku – dawniejsza własność rodziny Potulickich. Dzisiaj mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego, jednakże zarówno park, jak i stojący w nim pałac w 1963 roku zostały wpisane do Rejestru Zabytków.

We wrześniu 2008 roku, w mieście został oddany do użytku jeden z najnowocześniejszych torów kolarskich – zaprojektowany przez znanego sportowca i architekta Wojciecha Zabłockiego. Nowoczesność i innowatorskie rozwiązania techniczne, zastosowane w obiekcie, umiejscawiają go w jednym rzędzie z najlepszymi tego typu obiektami w Europie.

W mieście można zobaczyć również wiele obiektów sakralnych. Należą do nich Figura Najświętszego Serca Jezusa (pochodząca z 1897 roku), umiejscowiona przy szpitalnym kościele Przemienienia Pańskiego w Tworkach. Figura stoi na podwyższeniu, otoczona piękną rabatą kwiatową.

Pruszków – Prószków?

Ciekawostką jest istnienie miasta Prószków (powiat opolski). Miasta Pruszków i Pruszków nawiązały kontakt w 2000 roku, głównie z powodu zbieżności nazw. „Znajomość” miast zaowocowała współpracą (w tym wymianą grup artystycznych podczas „dni miast”). W Polsce istnieją jeszcze cztery miasta i wsie noszące nazwę „Pruszków”.

Podsumowując, podwarszawskie Pruszków jest miejscem spokojnym, z długą historią, sięgającą piętnastego wieku. W mieście można znaleźć wiele zabytków, przejść się szlakami historycznymi i odpocząć w malowniczych parkach. Tam też również znajduje się jeden z najbardziej znanych szpitali psychiatrycznych (Tworki).

Jezioro Kozienickie to nie tylko akwen

Jezioro Kozienickie w Kozienicach

Ośrodek Marysieńka z lotu ptaka. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zalew Topornia w Przysusze