close
Nałęczów – Miasto ogród

Nałęczów – Miasto ogród

Stare Łazienki

W zamyśle właściciela Nałęczów miał być miastem-ogrodem. Obecnie, pomimo upływu czasu miejscowość wciąż zachowuje urok dawnego kurortu. „W tak ładnej miejscowości wszystko musi być ładne”, napisał ponad sto lat temu Bolesław Prus.

Sercem miasta jest park Zdrojowy gdzie na powierzchni ponad 20 ha rosną kasztanowce, lipy, sosny i dęby. Pomiędzy alejkami stoją rzeźby – min. Panny Nałęczowskie symbolizujące wiarę, nadzieję i miłość. Na terenie parku znajduje się pałac Małachowskich, zbudowany w latach 1771-1773 według projektu Ferdynanda Naksa. Na parterze pałacu w dwóch pokojach znajduje się Muzeum Bolesława Prusa. Są to te same pokoje, w których mieszkał pisarz w trakcie swoich wizyt w Nałęczowie. Na piętrze znajduje się sala balowa w stylu Ludwika XVI, która jest jednym z najpiękniejszych przykładów baroku w Polsce.

Nałęczów przypomina swoimi stromymi uliczkami, wąwozami porośniętymi wspaniałymi drzewami oraz zabytkowymi willami alpejski kurort. To właśnie szwajcarskie miasteczka były inspiracją dla lekarzy-sybiraków, którzy stworzyli uzdrowisko w Nałęczowie. Można powiedzieć, że samo uzdrowisko powstało dzięki Stanisławowi Małachowskiemu, właścicielowi dóbr ochotnickich, który postanowił zbudować pałac w Nałęczowie.

Pod koniec XVIII w odkryto właściwości lecznice tutejszych wód. Wkrótce potem powstał pierwszy zakład kąpielowy.
Prawdziwy rozkwit Nałęczowa nastąpił pod koniec XIX w. dzięki trzem lekarzom-sybirakom Fortunatowi Łowickiemu, Konradowi Chmielewskiemu oraz Wacławowi Lasockiemu – to dzięki nim Nałęczów stał się najmodniejszym kurortem w Kongresówce.

Na początku XX w. zaczęto budować wille w stylu włoskim, natomiast słynne wille w stylu zakopiańskim Nałęczów zawdzięcza Stefanowi Żeromskiemu. Znajdujący się tutaj letni dom pisarza tzw.: Chata zaprojektował Jan Koszyc-Witkiewicz. Bolesław Prus, częsty gość w Nałęczowie (leczył się z agorafobii) stworzył tu „Lalkę”, „Placówkę”, „Kroniki”.

Obecnie na terenie parku Zdrojowego znajduje się Pomnik Bolesława Prusa, ławeczka z postacią pisarza, obok którego mogą przysiąść kuracjusze. Tu kuruje się serce, nerwy, poprawia samopoczucie. Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” specjalizuje się w chorobach kardiologicznych, dlatego przyjeżdżają tu osoby po zawałach i zabiegach kardiochirurgicznych. Stosuje się tutaj min.: hydroterapię opartą na nałęczowskiej wodzie mineralnej. Magnetoterapię, światło-terapię, laseroterapię, bicze szkockie czy kąpiele solankowe.

Od pewnego czasu słynne jest nałęczowskie spa, które odwiedzają osoby chcące pozbyć się celulitu czy wymodelować sylwetkę w specjalnie zaprogramowanej kapsule. W położonym obok Term Pałacowych kompleksie wodnym Atrium można zanurzyć się w białej glince borowinowej czy zrelaksować się w saunie – do wyboru suchej lub parowej.


Booking.com
most św. Jana na Młynówce

Kłodzko najstarsza osada Ziemi Kłodzkiej

Kasyna

Wczasy na Lazurowym Wybrzeżu – wakacje we francuskim stylu