close
Andaluzja (Andalucia) – hiszpańska kraina słońca

Andaluzja (Andalucia) – hiszpańska kraina słońca

Andaluzja - Cartajima

Andaluzję powinno się zwiedzić w całości, wszystkie większe miasta, oraz wiele maleńkich wiosek i miasteczek, które najlepiej oddają ten cudowny klimat południa. Nie jest to rozległy obszar, więc wystarczy dobry plan i chęci a pozna się wszystko co najpiękniejsze.
Gdy raz zobaczy się Andaluzję, chęć powrotu będzie nieodparta.Andaluzję powinno się zwiedzić w całości, wszystkie większe miasta, oraz wiele maleńkich wiosek i miasteczek, które najlepiej oddają ten cudowny klimat południa. Nie jest to rozległy obszar, więc wystarczy dobry plan i chęci a pozna się wszystko co najpiękniejsze. Gdy raz zobaczy się Andaluzję, chęć powrotu będzie nieodparta.

To hiszpańska kraina słońca, flamenco, corridy, siesty i fiesty, w której odczuwa się tysiąclecia historii, gdzie kultura hiszpańska miesza się z arabską, gdzie niektóre obyczaje przywieźli ze sobą Persowie, gdzie na ruinach rzymskiej świątyni Herkulesa stawiali Maurowie swoje świątynie Allahowi, a te z kolei służyły za budulec dla chrześcijańskich kościołów.
Obejmuje prowincje: Jaén, Almería, Grenada, Huelva, Kadyks, Kordoba, Málaga, Sewilla.
Stolicą Andaluzji jest Sewilla, inne większe miasta to: Kordoba, Málaga, Grenada, Kadyks, Jerez de la Frontera. Środkową i południowo-zachodnią część Andaluzji zajmuje płaska i falista Nizina Andaluzyjska,a na południowym wschodzie łańcuch Gór Betyckich, z pasmem Sierra Nevada
Andaluzję powinno się zwiedzić w całości, wszystkie większe miasta, oraz wiele maleńkich wiosek i miasteczek, które najlepiej oddają ten cudowny klimat południa. Nie jest to rozległy obszar, więc wystarczy dobry plan i chęci a pozna się wszystko co najpiękniejsze.
Gdy raz zobaczy się Andaluzję, chęć powrotu będzie nieodparta.
Ponieważ Andaluzja to najbardziej południowa część Hiszpanii i leży bardzo blisko Afryki, klimat tam panujący zbliżony jest dokrajów afrykańskich.

Spośród 11 hiszpańskich miejscowości rangi światowej pod względem ilości i klasy zabytków, trzy oglądać można właśnie w Andaluzji:
Granada z Alhambrą, ogrodami Generalife i byłą dzielnicą arabską (kazbą) oraz Casa del Garbón – jedynym oryginalnym arabskim karawanserajem z XIV w.;
Kordoba – była stolica kalifatu muzułmańskiego, z wieloma zabytkami, m.in. Mezquitą, juderią, 240-metrowym rzymskim mostem przez Gwadalkiwir z czasów Oktawiana Augusta i Alkazarem – dawną fortecą arabską;
Sevilla – czwarte co do wielkości miasto hiszpańskie, najbogatsze w zabytki i inne atrakcje, np. Katedrę z grobowcem Kolumba, najpiękniejszą w Hiszpanii arenę do korridy, pałace, nabrzeża Gwadalkiwiru, Isla Magica – Magiczną Wyspę.

Ale oprócz tych wspaniałych miast nie można ominąć zgrupowanych wokół Sevilla - Plaza de Espanaprzepięknej Rondy położonej na dwóch masywach skalnych, białych miasteczek, takich jak Cartajima, Zahara de la Sierra, Arcos de la Fontera i wiele innych. Wszystkie są bielone i wszystkie maja niesamowity klimat.
Andaluzja to także olbrzymia baza turystyczna z przepięknymi plażami i miastami nastawionymi na turystów.
Costa del Sol – wybrzeże słońca – znajdują się tu zabytki kultury Maurów. Na Costa del Sol znajduje się ponad 30 pól golfowych, uważanych za najlepsze w Europie. Niebywałą atrakcją turystyczną jest również znajdujący się w pobliżu Gibraltar, z którego zaledwie krok dzieli od Maroka. W Andaluzji narodziło się flamenco, stąd wywodzi się tradycja ludowych zabaw i festynów, corrida.
Costa de la Luz – wybrzeże światła
Andaluzja jest ojczyzną tańca flamenco, na każdym kroku można spotkać się z tym tańcem, czy to w barach, gdzie odbywają się potańcówki czy na słonecznych placach miast, gdzie ludzie nie wstydzą się tańczyć i cieszyć się życiem. Stąd wywodzi się także tradycja ludowych zabaw i festynów, corrida

Oczywiście Andaluzja to także wspaniałe jedzenie. Owoce morza pod każdą postacią, słynne tapas – czyli przystawki podawane na każdym kroku, najczęściej za darmo, np. do piwa, paella, wędliny, pyszna kawa i oczywiście wino! Wszystko co tam podają jest proste i przepyszne.


Booking.com
8 czerwca 201040857Views1Comment

Szczeliniec Wielki – na szczycie Gór Stołowych

Pojezierze Mazurskie - Zamordeje Wielkie

Pojezierze Mazurskie