close
Cartajima – białe miasteczko w środku gór

Cartajima – białe miasteczko w środku gór

Cartajima

Cartajima to maleńka, urocza wioska, należąca do słynnych białych miasteczek, leżąca między szczytami pasma gór Sierra de Ronda.

Cartajima to maleńka, urocza wioska, należąca do słynnych białych miasteczek, leżąca między szczytami pasma gór Sierra de Ronda.

CartajimaCartajima wioska położona 6 km od głównej drogi Ronda-San Pedro, 17 km. od Rondy, 100 km. od Malagi i 130 od Sevilli.
Posiada ok 250 mieszkańców, 1 sklep, 1 bar, bank i pocztę.
W wiosce jakby zatrzymał się czas i nadal kultywuje się tradycyjny styl życia.

Zbaczając z głównej trasy w stronę Cartajimy wjeżdzamy na badzo wąską drogę, na której trudno mieszczą się dwa samochody, droga jest kręta i w żaden sposób nie zabezpieczona.
Krążą legendy, że w dolinach można znaleźć wiele wraków samochodów, które niezbyt bezpiecznie tędy jechały.
Cartajima położona jest w pięknym miejscu, otoczona wapiennymi formacjami o nazwie Riscos de Cartajima. W pobliżu płynie rzeka Genal, która zachęca przyjezdnych do kapięli dodającej wigoru.
W lasach na powierzchi 4000 hektarów dominuje szczególna odmiana kasztanowców zwanych chestnut, które jesienią mienią się kolorami, dając niezapomniane wrażenie. Ich owoce są jadalne.

Centrum miasteczka reprezentuje typowy styl białych miasteczek z wąskimi, stromymi uliczkami, śnieżnobiałymi domkami i górującym w samym centrum kościołem Ntra. Sra. del Rosario z XVI wieku.

CartajimaW połowie sierpnia Cartajima obchodzi dzień swojej patronki, Najświętszej Panny Rosario.
Jednak, jak w większości miast w Andaluzji, największym świętem jest Wielki Tydzień i Wielkanoc. Zwłaszcza w sobotę i niedzielę wielkanocną można tu oglądać rekonstrukcję wydarzeń ponownego spotkania Maryji Dziewicy i Dzieciątka Jezus. Całe miasteczko świętuje, na ulicach ludzie tańczą i jedzą, a całą noc strzelaja petardy. Alkohol leje się strumieniami. Mieszkańcy tej maleńkiej wioski są przyjaźni i serdeczni i warto zatrzymać się tutaj choć na jedną noc.

Cartajima to także świetna baza wypadowa do innych miasteczek znajdujących się w okolicy. Są wyznaczone szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, a widoki jakie można spotkać na trasie zapieraja dech w piersiach.

most św. Jana na Młynówce

Kłodzko najstarsza osada Ziemi Kłodzkiej

Hvar - Trg Sv. Stjepana

Hvar – luksus na wyspie