close
Co pić we Włoszech?

Co pić we Włoszech?

Kiedy podnoszony jest temat wina, do tablicy najczęściej wywoływana jest znana wszystkim Francja. Trudno się temu dziwić, ale warto zaprosić do odpowiedzi jeszcze Włochy. Zwłaszcza jeśli planujemy wybranie się do tego kraju. Kultura winiarska w naszym kraju cały czas jeszcze kuleje i kiedy wybieramy się na zakupy, musimy się ograniczać do niezbyt szerokiej oferty danego sklepu. Nie możemy po prostu zaszaleć i poszukać tego, czego dusza zapragnie. W przypadku wycieczki do Włoch nasze możliwości będą znacznie większe i… No właśnie. Jakiego wina poszukiwać we Włoszech?

Włoska wersja apelacji
Francuzi maja swoje słynne apelacje, które dbają o jakość i autentyczność tamtejszych win. Włosi mają podobny mechanizm. Włoskie wina opisywane są przez system czterech kategorii:

  • DOCG – (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) – kontrolowane oznaczenie gwarantowanego pochodzenia;
  • DOC – (Denominazione di Origine Controllata) – kontrolowane oznaczenie pochodzenia;
  • IGT – (Indicazione Geografiche Tipici) – wina regionalne – tylko 15 % szczepów może pochodzić z innego regionu;
  • VDT – (Vino da Tavola) – wino stołowe do codziennego masowego spożycia.

Kategorie te najczęściej traktuje się jako oznaczenia jakości, chociaż jest to pewne uproszczenie. Wina stołowe bywają niezgorsze od win gwarantowanego pochodzenia, chociaż oczywiście niemal zawsze są od nich wyraźnie gorsze. Traktowanie tej klasyfikacji jako kolejne stopnie sprawdza się z kolei znakomicie w kwestii cen, ponieważ wina VDT są zdecydowanie najtańsze, a wina DOCG zdecydowanie najdroższe.
Dla turysty zawsze najlepszym pomysłem jest sięganie po wina regionalne. Dlaczego? Ponieważ są to wina kontrolowane, więc nie jest to wino z przypadku i można mieć pewność co do jego jakości, a do tego dostanie takiego wina poza Włochami jest często bardzo dużym wyzwaniem. Win regionalnych produkuje się niewiele, ponieważ są bardzo zróżnicowane w smaku i nie pasują zwykle do układanych w sztampowy sposób kart win w restauracjach. Ich dobre rozpoznanie wymaga także specjalizacji w winach włoskich, która jest nieczęsta u sommelierów. My, jako turyści, możemy po nie sięgać bez strachu i jeśli nie będzie nam odpowiadało jedno włoskie wino, sięgniemy po inne.

Regiony winiarskie
Wina włoskie dobrze jest poznawać regionami, ponieważ ich produkty bardzo się od siebie różnią. Wina z Piemontu są na przykład cierpkie i zwykle mocne, a wina toskańskie są lekkie i najczęściej bardzo słodkie. Z kolei Wenecja produkuje głównie niskiej jakości wina stołowe.

https://faktoriawin.pl/kurs-wiedzy/tak-smakuja-wlochy/


Booking.com

Bezpieczne lato 2020 – Wyjątkowe miejsce na spędzenie udanych wakacji

Plecaki turystyczne – czym kierować się przy ich wyborze