close
Zwiedzanie z dziećmi – Parki dinozaurów (południowa Polska)

Zwiedzanie z dziećmi – Parki dinozaurów (południowa Polska)

Wszyscy wiemy, że dzieciaki kochają dinozaury. Wizyta w jednym z 25 jurajskich parków w Polsce z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Zobaczcie gdzie w południowej Polsce kryją się dinozaury!LUBELSKIE:
12. Dinozaury w Krasnobrodzie – ścieżka edukacyjna dinozaury-Krasnobród, położona jest w Dolinie św. Rocha. Oprócz naturalnej wielkości modeli dinozaurów znajdziemy tu oryginalne skamieniałości jeszcze z ery prekambryjskiej. Miejsce nie zostało wybrane przypadkiem, niedaleko bowiem znajduje się kredowy kamieniołom w Krasnobrodzie – na północ od zalewu w Krasnobrodzie, który opisywaliśmy. Przy kamieniołomie działa wyciąg narciarski, zaś nad wszystkim góruje stara baszta, z której rozciąga się piękny widok na Krasnobrodzki Park Krajobrazowy (Adres: ul. Św. Rocha, Krasnobród – park znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, w dzielnicy Zagóra).

Wizyta w oceanarium w Baltowie mrozi krew w żyłach
Wizyta w oceanarium w Bałtowie mrozi krew w żyłach (źródło: www.juraparkbaltow.pl)

ŚWIĘTOKRZYSKIE:
13. Jura Park Bałtów – miejsce znane przede wszystkim z wykopalisk paleontologicznych, podjętych w 2001 r. przez dr Gerarda Gierlińskiego, który postanowił sprawdzić autentyczność ludowych podań i zbadać tajemniczą „czarcią łapę” – odcisk stopy dinozaura, przez stulecia brany przez miejscową ludność za ślad stopy diabła. Wkrótce odkryto w Bałtowie tropy allozaurów i stegozaurów – stąd narodził się pomysł stworzenia pierwszego w Polsce parku dinozaurów, który otwarto w 2004 r. W części prehistorycznej mamy ponad 100 modeli gadów, oceanarium i Żydowski Jar – zalesiony wąwóz pełen skałek, w którym można podziwiać oryginalne tropy tych zwierząt. Oprócz tego są tu zwierzęta (wielbłądy, lamy, żubry, antylopy, jaki, strusie, emu oraz duża część poświęcona koniom), Sabathówka – chata czarownic, gdzie poznamy świat prasłowiańskich obrzędów, a nasze dzieciaki wezmą udział w grach i zabawach prowadzonych przez animatorów, park rozrywki, kino 5D i rollercoaster (Adres: Bałtów 8a – 17 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego).

Prehistoryczny gad w Dinolandii w Inwałdzie niedaleko Wadowic
Prehistoryczny gad w Dinolandii w Inwałdzie niedaleko Wadowic (źródło: www.inwaldpark.pl)

MAŁOPOLSKIE:
14. Dinolandia w Inwałdzie – znajduje się tu właściwie aż 5 parków: Dinolandia, Park Miniatur, Warownia Inwałd, Mini Zoo Kucyk i Ogród Jana Pawła II (mierząca 3 ha podobizna papieża i 2 bazylik wykonane z kolorowych krzewów i kwiatów). Jeśli chodzi o dinozaury, to organizatorzy polecają „zwiedzanie” Parku z lotu pterozaura; jest to ponoć jedyna taka kolekcja w Europie, gdzie eksponaty pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Czy są przez to lepsze? Po prostu jeździe do Inwałdu i przekonajcie się sami! (Adres: ul. Wadowicka 169, Inwałd – przy samej trasie 52 Wadowice-Andrychów).

15. Dinozatorland w Zatorze – ruchome modele dinozaurów, muzeum z eksponatami paleontologicznymi, skamieniałościami, szkieletami (Adres: ul. Parkowa 7, Zator – po drodze między Oświęcimiem a Wadowicami).

ŚLĄSK:
16. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie – kotlina dinozaurów przy chorzowskim zoo to w ogóle pierwszy park jurajski w Polsce. Jego początki sięgają 1975 roku i miały prezentować polskie odkrycia paleontologiczne na pustyni Gobi. Obecnie można obejrzeć 16 naturalnej wielkości modeli (Adres: ul. Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów).

Latający pteranodon w Parku Dinozaurów w Ustroniu
Latający pteranodon w Parku Dinozaurów w Ustroniu (źródło: www.parkdinozaurow-ustron.pl)

17. Park dinozaurów i ogromnych owadów w Ustroniu – licząca 2 km ścieżka edukacyjna, przy której ustawiono ruchome i wydające dźwięki eksponaty dinozaurów i owadów w skali makro. Dodatkowymi atrakcjami są:mini golf, samochód Flinstonów, piaskownica małego paleontologa, dmuchana zjeżdżalnia oraz plac zabaw. W lipcu i sierpniu (pt.-sb. 22:00-24:00) park organizuje specjalne nocne zwiedzanie (Adres: ul. Katowicka 203, Ustroń).

18. Rodzinny Park Atrakcji w Rybniku – oprócz DinoParkiem dzieciaki z pewnością będą zachwycone Bajkową Krainą (makiety przedstawiające sceny z popularnych baśni, legend i wierszy) i Parkiem Odkrywców (eksperymenty naukowe jak w Centrum Kopernika). Inne atuty tego miejsca to: Bil Art (połączenie bilarda i piłki nożnej), gigantyczne szachy, chińczyk, labirynt i puzzle, plenerowa kręgielnia, mini golf, park linowy, liczne kolejki i karuzele, basen z łódeczkami oraz ścianka wspinaczkowa (Adres: ul. Hotelowa 12, Rybnik-Kamień – północno-wschodnia część Rybnika, tak jak się jedzie na Książenice).

19. Dream Park w Ochabach – Park rozrywki i edukacji jako jedyny w Polsce łączy park miniatur i park dinozaurów (ruchome, wydające dźwięki). Miejsce chlubi się również tym, że jako pierwsze w Europie ma wirtualne Oceanarium Prehistoryczne, w którym obejrzeć można modele plezjozaurów. Poza tym jest tu: akwarium z egzotycznymi rybkami, kino 2D i 6D, park linowy, kukurydziany labirynt, bungee, strzelnice, dmuchańce i dom do góry nogami (Adres: ul. Hodowlana 2, Ochaby Wielkie).

Wędrujące dinozaury w JuraParku w Krasiejowie
Wędrujące dinozaury w JuraParku w Krasiejowie (źródło: www.juraparkkrasiejow.pl)

OPOLSKIE:
20. Jura Park Krasiejów – park rozrywki i nauki, trzeci należący do sieci obejmującej również Bałtów i Solec Kujawski. Są tu 2 wielkie obiekty: poświęcony dinozaurom Jurapark z ogromnym pawilonem edukacyjnym, ścieżką z naturalnej wielkości modelami dinozaurów, prehistorycznym oceanarium, warsztatami paleontologicznymi, kinem emocji 5D i tunelem czasu, gdzie możemy prześledzić miliardy lat historii naszego Wszechświata oraz poświęcony nauce i technice Park Ewolucji Człowieka – futurystyczny budynek zaprojektowany na kształt hangaru doków kosmicznych, składający się z 3 części: poczekalni, promu kosmicznego i wehikułu czasu. W tym drugim są pokazane interesujące ekspozycje, m.in.: Świadectwo Ewolucji, „Człowiek z Lodowca” – Oetzi, „Rozwój Narzędzi” czy też „Rozwój Pisma” (Adres: ul. 1 Maja 10, Krasiejów – 28 km na wschód od Opola).

''Wykopaliska'' w Zauroparku we Wrocławiu
”Wykopaliska” w Zauroparku we Wrocławiu (źródło: www.zauropark.pl)

DOLNY ŚLĄSK:
21. Zauropark we Wrocławiu – jedyny park dinozaurów w centrum wojewódzkiego miasta. Zauropark reklamuje się także, że jako jedyny nie zabrania dostępu do dinozaurów, których można dotknąć czy dosiąść. Oprócz modeli prehistorycznych gadów są też gniazda dinozaurów z wielkimi jajami, basen w którym można popływać łódeczkami, aquazorbing i dmuchane zamki do skakania (Adres: ul. Wróblewskiego 9, Wrocław – tuż za wrocławskim zoo).

22. Dinopark w Szklarskiej Porębie – W lesie na powierzchni 10ha w Szklarskiej Porębie Średniej powstał Park Dinozaurów. Przemierzając ścieżkę edukacyjną zobaczymy kilkadziesiąt dinozaurów naturalnej wielkości. Jest to idealne miejsce do zabawy, odpoczynku jak również nauki o wymarłym już gatunku. Na miejscu znajduje się kino 5D. plac zabaw i park linowy (Adres: ul. Muzealna 7, Szklarska Poręba – jakieś 200 m na południe od stacji kolejki Szklarska Poręba Średnia).

23. Cieszycki Park Jurajski w Cieszycach – Główną atrakcją parku jest kilkanaście figur prehistorycznych gadów. W parku można wypocząć w ciszy i spokoju.
Stworzony przez pasjonatów park to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. Na terenie parku, oprócz samych figur dinozaurów, znajduje się plac zabaw dla dzieci. Miła rodzinna atmosfera zapewni udany wypoczynek. Dla grup zorganizowanych warsztaty artystyczne. W programie: malowanie gipsowych figurek dinozaurów i innych zwierząt (Adres: Cieszyce – tuż przy trasie E67 Wrocław- Ząbkowice Śląskie).

24. Park Dinozaurów w Karłowie – 30 figur w skali 1:1, a w tle piękna panorama górska i skałki (najwyżej położony park dinozaurów w Polsce). W okolicy warto wybrać się do Parku Narodowego Gór Stołowych i na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) (Adres: Karłów, Radków – tuż przy DW387; jadąc nią od strony Kłodzka do Kudowy-Zdroju, skręcamy w prawo i jadąc wzdłuż potoku Czerwona Woda po ok. 200 m jesteśmy już na miejscu).

25. Park miejski w Ziębicach – kilkanaście betonowych rzeźb dinozaurów w Parku Miejskim w Ziębicach, gdzie stoi również zameczek na wodzie, pomnik Orła Piastowskiego, nie mówiąc o pięknym starodrzewiu, fontannach i alejkach. Park powstał już w 1894 r. (Adres: ul. Parkowa, Ziębice – od rynku można tam się dostać ul. Gliwicką; 30 km na północny zachód od Nysy).

Czy mogę ubezpieczyć zwierzę na czas podróży? Wakacje z kotem i psem

Stawy nad rzeką Jasień w Łodzi