close
Stawy nad rzeką Jasień w Łodzi

Stawy nad rzeką Jasień w Łodzi

Jasień to rzeka, która płynie przez sam środek Łodzi. Mimo niewielkiej, liczącej niecałe 13 km długości, miała ona istotny wpływ na rozwój miasta – dzięki dość sporemu spadkowi (17 m na odcinku 2 km!) już w latach 20-tych XIX w. zaczęto budować nad nią pierwsze fabryki, przeważnie związane z włókiennictwem: magiel krochmalnię, farbiarnię, drukarnię tkanin, no i oczywiście młyny wodne.

Pod koniec XIX w. fabryka bawełny Karola Scheiblera, która stanęła nad Jasieniem była jedną z największych na całym świecie. Tym samym rzeka stała się niestety bardzo zanieczyszczona, a przez cały XX w. pełniła właściwie funkcję ścieku. Dopiero w ciągu ostatnich lat, dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, powoli zaczęto ją oczyszczać i przywracać rekreacyjny charakter.

Park nad Jasieniem - widok na staw o zachodzie słońca (autor stevenlodz)
Park nad Jasieniem – widok na staw o zachodzie słońca (autor: stevenlodz, źródło: Panoramio)

Jasień wypływa niedaleko ulic Henrykowskiej i Giewont, potem płynie podziemnym kanałem i ponownie wypływa na powierzchnię, zasilając zbiornik wodny w Parku Widzewskim. Znów chowa się pod ziemią, by ponownie pojawić się przy ogródkach działkowych przy ul. Tymienieckiego. Tu znajduje się Park nad Jasieniem oraz staw – jest to jednak bardziej miejsce nad wodą, gdzie można połowić ryby czy usiąść na kocyku, podziwiając ptactwo wodne i okoliczny starodrzew niż kąpielisko. Staw ów powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki jazem Wójtowskiego Młyna; w pobliżu znajdują się pozostałości folwarku i fabryki Scheiblera, gdzie obecnie mają swoją siedzibę harcerze.

Następnie Jasień znów płynie pod ziemią i pojawia się na powierzchni w miejscu, gdzie wpływa do kolejnego, powstałego przy jazie „Księżego Młyna”, stawu (przy Al. Rydza-Śmigłego i Przędzalnianej, nieopodal rezydencji Edwarda Herbsta). Tu również jest bardzo malowniczo, można wybrać się na ryby, na spacer lub po prostu posiedzieć nad wodą.

Staw w Parku Reymonta, a na nim fontanna-lilia - pierwsza instalacja z cyklu ''Fontanny dla Łodzi''
Staw w Parku Reymonta, a na nim fontanna-lilia – pierwsza instalacja z cyklu ”Fontanny dla Łodzi” (źródło: Wikipedia)

Kolejnym zbiornikiem wodnym zasilanym przez rzekę Jasień jest staw w Parku Władysława Reymonta. Przed wojną jeziorko było sporo większe i miało wyspę na środku; po wojnie, w wyniku częściowego zasypania akwenu, wyspa stała się częścią parku. Koniecznie warto zwiedzić tutaj Centralne Muzeum Włókiennictwa, mieszczące się w dawnej fabryce Ludwika Geyera. Następnie Jasień długi odcinek płynie przez miasto, wzdłuż ul. Obywatelskiej, łączy się z rzeką Karolewką, zakręca w lewo i wpływa do Neru.

Zwiedzanie z dziećmi – Parki dinozaurów (południowa Polska)

Pałac w Łagiewnikach (zabytki w okolicy Łodzi)