close
Jak dobrać buty narciarskie?

Jak dobrać buty narciarskie?

Sezon narciarski już za chwilę rozpocznie się na dobre. Jeśli chcesz w tym roku stanąć na stoku w nowych butach, warto jak najszybciej rozejrzeć się na najlepszym modelem. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy też zaawansowanym narciarzem, dobrze przypomnieć sobie zasady doboru obuwia i dowiedzieć się, jakie technologie stosują producenci w najnowszych modelach. Zapraszamy do krótkiego poradnika, z którym wybierzesz właściwe buty na narty dla siebie i całej rodziny.

Czy dobre buty na narty są ważne?

Niektórzy narciarze cały swój budżet na sprzęt postanawiają przeznaczyć na zakup jak najlepszych desek, pozostałe elementy wyposażenia traktując po macoszemu. Tymczasem buty na narty są równie ważne, jeśli nawet nie ważniejsze. Często mówi się, że muszą być niewygodne, to jednak całkowity mit! Powinny być dopasowane tak, by zapewniać narciarzowi komfort przez cały dzień. Nie każdy wie jednak, jak dobrać buty narciarskie i na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Warto jednak poświęcić trochę czasu na odnalezienie właściwego modelu oraz zarezerwować sporą część budżetu, by móc zaopatrzyć się w idealnie dopasowane buty wysokiej jakości. Dzięki temu odczujesz jeszcze więcej radości z jazdy!

Dobrze dopasowane buty narciarskie – co to znaczy?

Buty na narty muszą być przede wszystkim dobrze dopasowane. Dzięki temu mogą dobrze trzymać stopę podczas szusowania, ale jednocześnie nie uwierać. Jednym z pionierów oferujących narciarzom nowoczesne technologie dopasowania jest marka Fischer. Bardzo popularne buty narciarskie Fischer Vacuum Fit, dostępne m.in. w sklepie Narty Warszawa, mają wkładkę ze specjalnego materiału, który po podgrzaniu idealnie dopasowuje się do kształtu stopy. Obecnie technologię Vacuum Fit wykorzystują m.in. buty Fischer RC4, RC Pro czy My Curv. Co istotne, but wewnętrzny można formować kilkakrotnie bez utraty jakości. Produkowane przez Fischer buty narciarskie wykorzystują jedną z najlepszych technologii tego typu na rynku.

Jak dobrać buty narciarskie – flex to podstawa

Przy wyborze konkretnych modeli obuwia narciarskiego należy też zwracać szczególną uwagę na parametr, jakim jest flex. To liczba, która w praktyce oznacza twardość skorupy. Miększe buty przeznaczone są dla mniej doświadczonych narciarz, a także kobiet i dzieci, podczas gdy te najtwardsze spełnią oczekiwania mężczyzn o eksperckich umiejętnościach. Średni flex dla mężczyzn to zwykle ok. 120-130, kobiety najczęściej wybierają buty o twardości 100-110. Początkujący powinni jednak zdecydować się na modele o współczynniku 80-90, a juniorzy 60-70. Niektóre proponowane przez firmę Fischer buty narciarskie dla dzieci często mają zaś twardość nawet na poziomie 20.

Buty na narty dostosowane do stylu jazdy

Wybór konkretnego obuwia będzie też zależał od stylu jazdy i preferencji narciarza. Rekreacyjne buty na narty zwykle są miększe, jednak doskonalenie umiejętności i rozwijanie dużych prędkości będzie wymagało twardszych modeli. Niektóre buty Fischer są określane jako sportowe, inne polecane są dla tych, którzy na stoku szukają przede wszystkim dobrej zabawy i relaksu. Zupełnie osobną kategorię stanowią też buty skiturowe i freeride’owe, które muszą nadawać się zarówno do zjeżdżania, jak i podchodzenia lub nawet podbiegania pod górę.

Fischer – buty narciarskie wysokiej jakości

Jakość wykonania również ma ogromne znaczenie dla komfortu i skuteczności konkretnego obuwia. Dlatego warto stawiać na renomowane marki – takie jak Fischer. Buty narciarskie tego producenta od wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem, a projektanci marki co roku starają się ulepszać ich konstrukcje. Wybierając buty Fischer lub innej znanej z jakości marki, masz pewność, że posłużą Ci przez wiele sezonów. W tym przypadku wyższy wydatek zazwyczaj okazuje się dobrą inwestycją.

19 grudnia 2019628Views

Ośrodek wypoczynkowy na zielone szkoły

W drogę do USA