close
Poradnik turystyczny, czyli jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Poradnik turystyczny, czyli jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to rodzaj polisy, który chroni turystę przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Pokrywa koszty leczenia, transport medyczny, a nawet hospitalizację. Jeżeli decydujesz się na pakiet rozszerzony, polisa na podróż zagraniczną obejmie choroby przewlekłe i wyczynowe uprawianie sportu. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to polisa, w której największą rolę odgrywają suma ubezpieczenia oraz limity związane z kosztami leczenia.

Ubezpieczenie podróży zagranicznej – na co warto zwrócić uwagę?

Decyzja zapadła. Wraz z rodziną wybrałeś na tegoroczne wakacje zagraniczną podróż. W tym momencie warto pomyśleć o zakupie polisy na wyjazd za granicę. Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z tego, że taka polisa stanowi zabezpieczenie przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj obejmuje koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Przy niektórych pakietach możesz nawet liczyć na transport do Polski. Szczegółowe warunki ubezpieczenia w wielu towarzystwach na raz można sprawdzić w dowolnej porównywaece ubezpieczeń, takiej jak https://ocenapolis.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to opcja nie tylko dla osób aktywnie spędzających urlop. To dobre rozwiązanie również dla tych, którzy godzinami lubią wylegiwać się na plaży – im także przydarzają się wypadki. Nieważne, czy planujesz uprawianie wodnych sportów, chodzenie po szlakach w górach czy spacery brzegiem morza – polisa na wyjazd za granicę jest dla każdego.

Jak wygląda dobra polisa turystyczna?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swoich ofertach ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Nie powinieneś jednak decydować się na zakup pierwszej oferty, na jaką trafiłeś. Ten rodzaj polisy ma zapewnić tobie oraz twojej rodzinie pomoc w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Pierwszym, a jednocześnie najważniejszym elementem każdej polisy na wyjazd za granicę są limity związane z kosztami leczenia. Jeżeli zdecydujesz się na ubezpieczenie bez limitów, możesz być pewien, że polisa będzie gwarantować pomoc w przypadku wszystkich nieprzewidzianych zdarzeń.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? Wiemy, że czytanie kilkudziesięciu stron OWU nie należy do zbyt ciekawych zadań, jednak zapoznanie się z wyłączeniami odpowiedzialności jest już bardzo ważne. Dzięki temu będziesz wiedział, czego twoje ubezpieczenie nie obejmuje i czego powinieneś unikać podczas wypoczynku.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym, jest zapoznanie się z dodatkowymi rozszerzeniami polisy na wyjazd za granicę, jeżeli jedna z osób przewlekle choruje bądź planuje wyczynowe uprawianie sportu. Podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia obejmuje jedynie rekreacyjne uprawianie zwykłych sportów, tj. narciarstwo, windsurfing, nurkowanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę w różnych krajach?

Wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia w dużej mierze zależy od kraju, do którego wybierasz się na wakacje. Pod uwagę powinieneś wziąć również możliwość wystąpienia:

 • kosztów opieki zdrowotnej na wakacjach (wizyty oraz zabiegi lekarskie oraz pobyt w szpitalu),
 • kosztów akcji ratowniczych na morzu lub lądzie (również z użyciem helikoptera),
 • kosztów transportu medycznego do ośrodków zdrowia,
 • kosztów transportu medycznego do Polski.

Jaka zatem powinna być suma ubezpieczenia na wyjazd za granicę? Jeżeli wybierasz się w podróż do:

 • krajów europejskich należących do strefy euro, powinna ona wynosić min. 60 000 euro,
 • takich krajów jak Tajlandia, Meksyk czy Indonezja, powinna być równa min. 40 000 euro,
 • Australii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady, suma ubezpieczenia powinna wynosić min. 120 000 euro.

W ostatnich z wymienionych państw, suma ubezpieczenia powinna być najwyższa ze względu na wysokie koszty opieki medycznej w tych krajach.

Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?

Posiadasz EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? To nie wystarczy. EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia na wyjazd za granicę, może jedynie obniżyć jego koszt. Powinieneś pamiętać, że karta EKUZ nie obejmuje:

 • nierefundowanej opieki medycznej w danym kraju,
 • leczenia prywatnego,
 • kontuzji oraz wypadków podczas uprawiania sportów ekstremalnych,
 • transportu powrotnego do kraju.

EKUZ refunduje jedynie część kosztów związanych z leczeniem, działa tylko na terenie państw należących do UE oraz EFTY, obejmuje jedynie placówki publiczne. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę refunduje z kolei wszystkie koszty leczenia, obejmuje państwa należące do UE oraz inne kraje świata, a także pokrywa koszty prywatnego leczenia.

18 czerwca 2019994Views

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Mielna ?

Jak wybrać dobry hotel na wakacje?