close
Wakacje kamperem w Europie – dokąd warto pojechać

Wakacje kamperem w Europie – dokąd warto pojechać

Podróżowanie kamperem to wygoda i niezależność, pozwalająca zboczyć na często mniej uczęszczane szlaki. Trudno się zatem dziwić, że właśnie na taką formę wakacyjnego wypoczynku decyduje się coraz więcej osób. Kamper daje bowiem wiele możliwości zwiedzania Europy.

Jakie są najpopularniejsze kierunki turystyczne dla karawaningu? Jakie kraje Starego Kontynentu są szczególnie przyjazne dla wakacji w kamperze? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Prężnie rozwijający się karawaning – wzrost zainteresowania kamperami w Europie i Polsce

Pandemia koronawirusa sprawia, że karawaning zaczął rozwijać się w jeszcze szybszym tempie niż do tej pory. Z miesiąca na miesiąc zaczęło wzrastać zapotrzebowanie na kampery i przyczepy kempingowe, pozwalające na wygodne i bezpieczne podróżowanie, nawet w czasie restrykcji i lockdownów dla branży turystycznej.

Europejski rynek pojazdów turystycznych w ubiegłych latach osiągnął wartość ponad 80 miliardów dolarów. Analizy pokazują jednak, że w nadchodzącym czasie będzie wciąż mocno się rozwijał, by do roku 2031 osiągnąć poziom 142,6 miliarda dolarów.

Również w Polsce można zaobserwować silny wzrost zainteresowania karawaningiem. Oprócz zakupu i rejestrowania nowych pojazdów, coraz więcej osób decyduje się na zmianę przeznaczenia tradycyjnych samochodów na konstrukcje do celów kempingowych. Zgodnie z danymi z CEPIK w ubiegłym roku odnotowano aż 1445 takich przypadków. dla porównania rok wcześniej było ich tylko 245.

Karawaning staje się coraz popularniejszy nie tylko do krótkich, lokalnych wyjazdów. Wygodne, w pełni wyposażone pojazdy, w których stosuje się choćby funkcjonalne akcesoria do przyczep kempingowych od InterCamp, to również idealne rozwiązanie do odkrywania pięknych miejsc w Europie.

Podróżowanie w kamperze – dlaczego warto?

Z jakich powodów warto zdecydować się na wakacje w kamperze? To olbrzymia wygoda i elastyczność w planowaniu wyjazdu. Można podążać za określoną wcześniej trasą lub zmieniać ją dynamicznie w zależności od sytuacji na drodze lub potrzeb i pomysłów podróżników. Karawaning daje pełną niezależność od dostępności bazy noclegowej i gastronomicznej w danym regionie – wszystko, czego się potrzebuje ma się bowiem w swoim domu na kółkach. W efekcie takie podróżowanie jest nie tylko wygodne, ale też przynosi spore oszczędności.

Kampery pozwalają znaleźć nocleg niemal wszędzie. W odosobnionych obszarach, z dala od cywilizacji lub w pobliżach wielkich miast, dając świetną bazę do pieszych wędrówek oraz odkrywania urokliwych zabytków. Ze względu na rosnącą popularność tego nurtu w wielu europejskich regionach zwolennicy kamperów mogą liczyć na szereg udogodnień.

Wakacje w kamperze – najpopularniejsze kierunki podróżnicze

Dokąd zatem wybrać się swoim kamperem? Najpopularniejszym kierunkiem z Polski pozostaje Skandynawia, a zwłaszcza Norwegia – kraj pięknej przyrody, fiordów i zapierających dech w piersi widoków. Nocowanie w kamperze na dziko jest tu dozwolone do dwóch dni. Oprócz tego można skorzystać z rozbudowanej bazy noclegowej, oferującej ponad półtora miliona miejsc.

Innym lubianym kierunkiem jest sąsiadująca z Norwegią Szwecja, do której da się łatwo dotrzeć, korzystając z promów kursujących regularnie na przykład z Gdańska lub Gdyni. Można tam nocować poza wyznaczonymi miejscami lub skorzystać z baz kempingowych, oferujących nawet dostęp do serwisu pojazdów.

Zwolennicy cieplejszych krajów powinny rozważyć wyprawę kamperem do Słowenii – pełnej atrakcji przyrodniczych i turystycznych. Można tam łatwo znaleźć standardowe pola kempingowe, ale też specjalne przystanki dla kamperów, gdzie można odpocząć za darmo lub za niewielką opłatą. Pamiętajmy jednak o tym, że w tym kraju nocowanie w kamperze poza wyznaczonymi strefami jest zabronione.

Wyjazd kamperem to także świetne rozwiązanie, jeśli pragnie się zwiedzić niezmiernie drogą Szwajcarię, obniżając przy tym koszty podróży. Zanim wybierzemy się jednak w podróż, warto sprawdzić regulacje dla konkretnego kantonu – lokalne przepisy odnośnie karawaningu mogą się bowiem różnić.

Wygodne i ekscytujące podróżowanie kamperem po Europie

Podróżowanie kamperem zapewnia swobodę i wygodę, pozwala odkrywać rozmaite zakątki Europy, do których trudno dotrzeć, gdy korzysta się wyłącznie z połączeń lotniczych. Jeśli pragniemy zatem rozkoszować się zwiedzaniem i odkrywać świat w swoim tempie i stylu, karawaning może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę

27 marca 20231205Views

Co warto zobaczyć przy okazji wizyty w Katowicach?

Koszulka na rower – która będzie najlepszym wyborem?