close
Jaki rower będzie idealny na górskie i leśne szlaki?

Jaki rower będzie idealny na górskie i leśne szlaki?

Jesteś wielbicielem jednośladów, ale w wolnym czasie stronisz od miejskiej dżungli i świata z betonu? Lubisz naturę, świeże powietrze, leśne i górskie szlaki? Niech Twojej głowy nawet nie zaprzątają kolorowe rowery miejskie, lekkie szosówki czy modne rowery trekkingowe. Wybierając rower skup uwagę na rowerach MTB. Dzięki nim zaczniesz podróżować po mniej dostępnych terenach i przekonasz się jak rowery mogą uratować świat, do którego nie dosięgnęła jeszcze cywilizacja.

Rowery MTB, idealne na wyboiste trasy!

Jak sama nazwa wskazuje, MTB, czyli Mountain Terrain Bike, to klasyczny rower górski! Bezdroża, niewielkie pagórki czy górskie i leśne szlaki to dla niego łatwizna. Posiadając rower MTB nie musisz się martwić, że przed Twoimi oczyma wyrośnie góra, na którą będzie trzeba wepchnąć rower, pojawi się konar czy kawałek piaskowej, miałkiej drogi. Właśnie do takich terenów stworzone są rowery MTB.

Co sprawia, że są to rowery idealne do jazdy w terenie?

  • Konstrukcja roweru

Konstrukcja roweru górskiego, czyli odchylenia kątów w ramie, sprawiają, że w trakcie jazdy w nieco odchylonej pozycji obciążany jest przód roweru. Jest to szczególnie korzystne przy podjazdach.

  • Opony

Opony są one znacznie szersze i grubsze, a bieżnik wypuklejszy. Dzięki czemu rowery MTB mają większą przyczepność i prowadzą się pewniej.

  • Amortyzacja

Jej poziom w rowerach górskich zależny będzie od wybranego modelu i oczywiście póki cenowej. Jednak co ważne, przedni widelec zawsze będzie posiadał amortyzator, pozwala to na lepsze wytłumianie drgań w trakcie jazdy.

  • Biegi

Potocznie zwane przerzutkami. Rowery MTB posiadają znacznie więcej biegów niż szosówki czy rowery miejskie. Jest to duże ułatwienie w trakcie podjazdów, jazdy w miałkim terenie czy po wybojach.

Jak dopasować rower MTB

By dobrze dopasować rower MTB do użytkownika należy na początku przejrzeć tabele producenta. Pokazują one rozmiar ramy dedykowany do wzrostu rowerzysty. Nic jednak nie zastąpi przymiarki. Najlepiej znaleźć w okolicy dobrze wyposażony sklep rowerowy i dopasować rower wybierając przy tym wszystkie dodatki, takie jak: kask, odblaski czy odzież rowerową.

Ważną kwestią może okazać się też rozmiar, czyli szerokość kierownicy. Zbyt szeroki rozstaw ramion może powodować dyskomfort, natomiast zbyt wąski będzie problematyczny w panowaniu nad rowerem (zwłaszcza w mocno wyboistym terenie czy przy większej prędkości).

Dopasowanie roweru to również kwestia doboru wyposażenia i parametrów technicznych. Planując zakup roweru sprawdź co oferują producenci. Przemyśl gdzie planujesz jeździć. Rowery MTB przeznaczone dla profesjonalistów będą znacznie droższe niż te do amatorskiego użytku.

Bezdroża i górskie szlaki idealne dla początkujących!

Jeśli jesteś lub będziesz posiadaczem roweru MTB, koniecznie musisz ruszyć w teren, bo tylko tam sprawdzisz jaki komfort można uzyskać poruszając się rowerem górskim. Wystarczy kupić bagażnik do transportu rowerów i ruszyć w Polskę. Jaki bagażnik na rowery MTB będzie najlepszy? Prawie każdy, natomiast co ważne, należy zwrócić uwagę na jego nośność. Jeśli nie wiesz gdzie na rowery w Polsce pojechać, by znaleźć odpowiednie szlaki wystarczy przeszukać Internet. Bez problemu znajdziesz wiele dobrze oznaczonych szlaków turystycznych w lesie czy szlaków górskich przeznaczonych do jazdy rowerem!

Top 5 miejsc na weekend nad morzem

Wypadek w Tatrach Słowackich – jakie koszty pokryje ubezpieczenie turystyczne?