close
Wypadek w Tatrach Słowackich – jakie koszty pokryje ubezpieczenie turystyczne?

Wypadek w Tatrach Słowackich – jakie koszty pokryje ubezpieczenie turystyczne?

Myślisz o wycieczce na narty lub snowboard do Słowacji? A może chcesz zawędrować górskim szlakiem na drugą stronę polsko-słowackiej granicy? W każdym przypadku powinieneś pamiętać o ubezpieczeniu, bo w przeciwnym razie czekają Cię duże wydatki.

Czy podróżując za naszą południową granicę, wystarczy posiadać darmowy EKUZ? A jeśli nie, to jakie ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie warto kupić? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się, w jakiej sytuacji możesz domagać się odszkodowania, jeśli przydarzy Ci się wypadek.

Czy EKUZ wystarczy, by czuć się bezpiecznie za granicą?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ, to bardzo wygodne i w pełni darmowe rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba się obawiać, że za granicą nie będziemy mogli skorzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Ma ono jednak swoje ograniczenia.

 1. Koszty współpłacenia pacjenta – w ramach EKUZ nie otrzymamy za darmo świadczenia, które jest płatne w danym kraju, nawet jeśli w Polsce to zabieg refundowany. Nie dostaniemy też zwrotu kosztów z NFZ.
 2. EKUZ nie obejmuje również specjalnych działań, takich jak np. akcja ratunkowa w Tatrach na Słowacji.

Z czym się to wiąże? Oczywiście z kosztami, które będziemy musieli ponieść na własną rękę, jeśli do EKUZ nie dokupiliśmy wcześniej ubezpieczenia turystycznego. A te mogą być nieduże i wynieść kilka euro, ale już w przypadku poważnego wypadku angażującego ratowników górskich trzeba się liczyć z naprawdę wysokimi kwotami.

Jakich kosztów nie pokrywa EKUZ na Słowacji?

Skoro EKUZ nie pokrywa w stu procentach leczenia i innych usług medycznych, z jakich można skorzystać podczas pobytu na Słowacji, to warto wiedzieć, ile i za co trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Wyłączone z bezpłatnej opieki medycznej są:

 • leczenie stomatologiczne w nagłym przypadku (2 euro),
 • wizyta na pogotowiu (2 euro) – o ile nie ma potrzeby dłuższej hospitalizacji,
 • towarzyszenie poszkodowanemu w szpitalu (3,30 euro za dzień),
 • ryczałt za receptę (0,17 euro),
 • transport medyczny (0,10 euro za kilometr).

Ile kosztuje akcja ratownicza w Tatrach Słowackich?

Jeśli powyższe ceny nie zrobiły na Was wrażenia, na pewno zrobią to kwoty, jakie trzeba zapłacić za zorganizowanie akcji ratunkowej po słowackiej stronie granicy.

Za samo leczenie w placówce Górskiego Pogotowia Ratunkowego na Słowacji zapłacimy 50 euro. Jeśli potrzebny będzie transport w odległości mniejszej niż 3 km, a w akcji weźmie udział maksymalnie 3 ratowników, koszt wyniesie 200 euro. Przy 4-10 ratownikach i transporcie na dłuższym dystansie, mowa już o 400 euro. Do tego koszt rośnie o 20 euro za każdą godzinę i osobę, jeśli w akcji bierze udział więcej niż 10 ratowników.

Robi się z tego naprawdę konkretna suma, która jednak nie może dziwić, jeśli wiemy, co to są koszty ratownictwa (https://mubi.pl/vademecum-ubezpieczen/koszty-ratownictwa/) i co się na nie składa. Ponoszenie ich na własną rękę to bardzo duży wydatek, dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne, czyli co?

Ubezpieczenie wyprawy w Tatry Słowackie może zawierać różnego rodzaju rozszerzenia, które można wybierać zgodnie z naszymi potrzebami. Podstawa to jednak ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) i NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Polisa z sumą ubezpieczenia w wysokości 150 000 zł powinna w zupełności wystarczyć, ale oczywiście można wybrać wyższą.

W takiej znajdować się będzie również np. pomoc assistance, czyli choćby transport poszkodowanego do kraju, opieka nad dziećmi lub koszt zakwaterowania osoby towarzyszącej podczas pobytu w szpitalu. A co w przypadku osób, które na Słowację wybierają się z zamiarem uprawiania sportów zimowych?

Dla wyjeżdżających na narty lub snowboard w Tatry Słowackie niezbędny jest zakup rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego. W OWU można znaleźć sporty podzielone na kategorie: rekreacyjne, zimowe, wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Trzeba więc sprawdzić, do której z nich ubezpieczyciel zalicza sport, jaki chcemy uprawiać i wykupić do niego odpowiednią polisę – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Jakie ubezpieczenie turystyczne może się przydać na Słowacji?

Poza rozszerzeniem ubezpieczenia obejmującym sporty zimowe, możliwe jest też wykupienie innych. Jakie są najczęściej spotykane?

 • Klauzula alkoholowa – dotyczy oczywiście wypadków, do jakich doszło, gdy ubezpieczeni znajdowali się pod wpływem alkoholu. Mając wykupione to rozszerzenie, mamy pewność, że ubezpieczyciel nie odmówi nam wypłaty odszkodowania.
 • Ubezpieczenie chorób przewlekłych – rozszerzenie przydatne dla osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości, które mogą nasilić się w górskich warunkach.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – działa niezależnie od tego, czy sprzęt jest nasz, czy wypożyczony. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w przypadku uszkodzenia, kradzieży czy zgubienia m.in. nart, kijków, kasku lub odzieży sportowej.
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przydaje się, gdy to my spowodujemy wypadek, np. na stoku. Wówczas poszkodowany otrzyma odszkodowanie od naszego ubezpieczyciela.
 • Ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu lub imprezy turystycznej – z tego rozszerzenia skorzystają osoby, którym z przyczyn losowych przepadnie zorganizowany wyjazd.

Jaki rower będzie idealny na górskie i leśne szlaki?

Atrakcje turystyczne w Świnoujściu, co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać?