close
5 rad jak wybrać obuwie trekkingowe w góry

5 rad jak wybrać obuwie trekkingowe w góry

Wybór odpowiedniego obuwia może być problematyczny szczególnie jeśli wybierasz się w zupełnie nowe miejsce i nie wiesz z czym będzie Ci się zmierzyć. O to 5 rad które pomogą Ci wybrać odpowiednie buty.

Zastanawiasz się nad kupnem profesjonalnego obuwia przeznaczonego do wędrowania po górach? Dobrze trafiłeś! Oto kilka wskazówek jak wybrać odpowiednie buty:

  1. Uciążliwe odciski, ból w śródstopiu czy przemoczone skarpetki to rezultat złego wyboru butów, które nie są dostosowane do terenu. Dlatego też musisz zastanowić się jakie góry będą celem Twojego wyjazdu. W niskie z podłożem ściółkowym lub piaszczystym zaopatrz się w buty trekkingowe niezakrywające kostek. Są lekkie, wygodne i nieprzemakalne. Gdy wybierasz się w góry, gdzie dominuje skaliste podłoże zaopatrz się w wysokie buty, które doskonale chronią kostkę i posiadają znacznie grubszą podeszwę. Twoim przeznaczeniem są Alpy i wędrówki po lodowcu? Sięgnij po specjalistyczne obuwie wysokogórskie. Posiadają wiele funkcji, dzięki którym będziesz czuł się komfortowo – m.in. liczne wzmocnienia i solidny otok z gumy, dzięki czemu możliwe jest podłączenie raków. Buty z taką możliwością pozwolą Ci zdobyć najtrudniejsze tatrzańskie szczytu jak np. Łomnicę, Gerlach czy Orlą Perć niezależnie od pory roku.
  2. Jesień, a może zima? Na jaką porę przewidujesz piesze wycieczki? To niezwykle istotne. Od wiosny do jesieni, kiedy temperatura jest dodatnia, a warunki pogodowe sprzyjające możesz korzystać z niskich butów z twardą podeszwą. W zależności od preferencji może to być obuwie z wykorzystaniem technologii Gore-Tex lub proste i lekkie skórzane modele. Zaś zimą niezbędne są wysokie, najczęściej ocieplane buty z twardą podeszwą, w którą bez problemu można wpiąć raki. Membrana Gore-Tex jest także niezwykle przydatna, ponieważ chroni przed wodą i niską temperaturą.
  3. Przy zakupie butów trekkingowych nie sugeruj się aktualnym rozmiarem obuwia. Najlepiej przymierzaj je w grubych skarpetkach. Weź także pod uwagę fakt, że podczas długich pieszych wędrówek stopy mogą puchnąć.
  4. A co z ceną? Niestety, kupując buty za 100 zł. w supermarkecie nie możesz liczyć na wieloletnie użytkowanie i najwyższy komfort. Jeśli planujesz wędrówki po niskich górach w sprzyjających warunkach nie musisz wydawać fortuny-znajdziesz wiele modeli w przedziale 200-300 zł. Jednak obuwie na wyższe góry i zimową aurę to już wydatek minimum 500 zł. Zaś profesjonalne buty przeznaczone do wysokogórskiej wielodniowej wspinaczki mogą kosztować nawet 2.000 zł.
  5. Odpowiednia pielęgnacja obuwia jest równie ważna! Przy zakupie nie zapomnij o odpowiednich środkach impregnujących i czyszczących. Warto zainwestować również w specjalistyczne skarpety, które zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi i otarciom.

Więcej informacji znajdziesz o butach trekkingowych na E-horyzont

14 grudnia 20172341Views

Wczasy na Dominikanie

Jak i gdzie zorganizować wyjazd integracyjny?