close
Butla gazowa turystyczna – jak wybrać najlepszą?

Butla gazowa turystyczna – jak wybrać najlepszą?

Na działkę, biwak, kamping, łódź czy też do kampera – butle gazowe turystyczne mają szerokie zastosowanie i wybierane są najczęściej wtedy, gdy ważne są jej kompaktowe wymiary oraz lekkość. Jeżeli czeka cię zakup butli gazowej tego rodzaju, sprawdź z nami, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?Mianem butli gazowych turystycznych określa się butle, które mają najczęściej napełnienie w wysokości 3 kilogramów, ale w sprzedaży można znaleźć również butle mniejsze. Mają one bardzo szerokie zastosowanie i wybierane są najczęściej wtedy, gdy mają być użytkowane mobilnie.

Najczęściej butla gazowa turystyczna powstaje z wysokiej jakości blachy, ale również w sprzedaży dostępne są nowoczesne butle kompozytowe, które ze względu na swoją konstrukcję są lżejsze – warto pamiętać o tym, że liczba kilogramów podana przy butli odnosi się do gazu, dlatego też napełniona będzie ogółem ważyć więcej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butli turystycznej?

Przede wszystkim warto zakupić ją od sprawdzonego dostawcy. Obecnie butle tego rodzaju można znaleźć między innymi w popularnych marketach budowlanych, oferowane są one także na stacjach benzynowych. Warto jednak pamiętać o tym, że w mniejszych punktach mogą nie być one dostępne, dlatego też czasami konieczne jest udanie się do większej miejscowości, aby dokonać zakupu.

Butla powinna mieć odpowiednią pojemność oraz powinna być wyposażona w praktyczny uchwyt, aby jej przenoszenie było łatwiejsze. W przypadku lżejszych butli stosuje się głównie plastikowe uchwyty, natomiast w większych butlach, mających po 5 kg, te wykonane z metalu, ponieważ zapewniają wyższą trwałość.

Na butlach turystycznych stosuje się zawroty 3/8″. Do korzystania z butli potrzebny będzie również reduktor niskiego ciśnienia, dlatego należy również dodać go do swojej listy zakupów. Potrzebny może być też wąż – należy zakupić specjalny wąż przeznaczony do gazu i pamiętać o jego regularnej wymianie co kilka lat.

Ile waży butla turystyczna?

  • butla 0,5 kg – masa butli to 0,9 kg, razem 1,4 kg
  • butla 1 kg – masa butli to 1,4 kg, razem 2,4 kg
  • butla 2 kg – masa butli to 2,65 kg, razem 4,65 kg
  • butla 3 kg – masa butli to 3,3 kg, razem 6,3 kg
  • butla 5 kg – masa butli 6 kg, razem 11 kg

2 grudnia 20168410Views

7 rzeczy, których nie można przegapić jadąc do Brazylii

Lagos

Lagos – rajskie plaże