close
Autobusem, pociągiem i samolotem, czyli o najpopularniejszych tendencjach przy wyborze środka transportu wśród Polaków w roku 2014

Autobusem, pociągiem i samolotem, czyli o najpopularniejszych tendencjach przy wyborze środka transportu wśród Polaków w roku 2014

Według raportu Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) w minionym roku na wakacje wyjechało 53% Polaków, co w porównaniu z ubiegłymi latami jest znaczącym wzrostem.

Nawet spontaniczne podróże wymagają minimalnych planów
Nawet spontaniczne podróże wymagają minimalnych planów (źródło: www.goeuro.pl)

Według raportu Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) w minionym roku na wakacje wyjechało 53% Polaków, co w porównaniu z ubiegłymi latami jest znaczącym wzrostem. Jeśli chodzi o krótkie, niezbyt dalekie, weekendowe wypady najpopularniejszym środkiem transportu wciąż pozostaje własny samochód. Jeśli jednak nie posiadamy własnego auta lub chcemy wybrać się nieco dalej, najlepszym rozwiązaniem jest autobus, kolej lub transport powietrzny. Czym podróżują zatem Polacy?

Podróżując po Polsce, zarówno prywatnie jak i służbowo, najczęściej decydujemy się na samochód – statystycznie co roku ponad połowa Polaków jeździ na wakacje autem. Drugim w kolejności środkiem transportu jest pociąg. Nasz kraj posiada bardzo rozbudowaną sieć kolejową i oferuje dogodne połączenia nie tylko z rodzimymi miastami, ale również z państwami sąsiadującymi. Przewoźnicy kolejowi proponują ulgi dla uczniów czy seniorów oraz cykle rozmaitych promocji wakacyjnych (np. Super Bilet, Wcześniej Taniej, musicREGIO wiozący pasażerów na Przystanek Woodstock, viaREGIO, którym poruszają się pielgrzymi oraz wiele innych). W 2014 r. polskie pociągi przewiozły aż 269,1 milionów osób!

Na trzeciej pozycji plasują się autobusy – chętnie wybierane nie tylko z racji faktu, iż są najtańsze, ale również przez wzgląd na to, że można nimi dotrzeć do mniejszych miejscowości, przez co często nasza podróż koleją rozpoczyna się i kończy transportem autobusem. Nie zapominajmy też, że ten sposób komunikacji jest najbardziej ekologiczny – transport zbiorowy busem generuje mniej zanieczyszczeń niż samolotem, pociągiem i rzecz jasna samochodem.

Końcowe miejsce pod względem popularności zajmuje samolot, który jest jednak uważany za najbardziej komfortowy środek transportu przy długich dystansach. Niegdyś bardzo rzadko wybierany z racji wysokich cen biletów, obecnie staje się coraz tańszy. Prywatnych przewoźników lotniczych jest coraz więcej, coraz atrakcyjniejsze stają się tym samym oferty lotów, zwłaszcza tych po kraju (chociażby Ryanair oferuje bilety już za kilkadziesiąt złotych!).

Czym zatem pojechać na wakacje? Każdy środek transportu ma swoje wady i zalety. Zanim kupimy bilet warto porównać terminy, destynacje oraz, co najistotniejsze, ceny biletów. Umożliwia to np. strona Goeuro.pl, której wyszukiwarka sprawdza zarówno koszt, jak i czas podróży, uwzględniając linie lotnicze, kolejowe oraz autokarowe równocześnie.

Więcej wskazówek na temat taniego podróżowania znajdziesz na naszej stronie!

Skąd czerpać nowe podróżnicze inspiracje?

Targi EXPO 2015 w Mediolanie