close
Co zwiedzić w Beskidzie Małym? Turystyczne atrakcje w Beskidach

Co zwiedzić w Beskidzie Małym? Turystyczne atrakcje w Beskidach

W Beskidzie Małym działa 7 stoków narciarskich, największe z nich to Góra Żar oraz Szyndzielnia. Oprócz tego jest tam multum interesujących atrakcji historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Zobaczcie sami!

W Beskidzie Małym działa 7 stoków narciarskich: Andaluzja w Międzybrodziu Bialskim, Czarny Groń w Rzykach, Dębowiec w Bielsko-Białej, Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Klimczok oraz Szyndzielnia – obie w Bystrej Śląskiej pod Bielsko-Białą, Kocierz w Targanicach. Największe z nich to Góra Żar oraz Szyndzielnia – ich trasy mierzą od 1600 do 1800 metrów i są wyposażone nie tylko w wyciągi orczykowe, ale również kolejki, odpowiednio, zębatą (jak na Gubałówkę) i linową (jak na Kasprowy Wierch). Po nartach możemy skorzystać z bogatej oferty après-ski; w każdej z powyższych miejscowości znajdziemy ośrodki spa, baseny, restauracje, puby oraz miejsca z atrakcjami dla najmłodszych.

Czasem jednak warto wystawić nos nieco dalej poza stok narciarski i hotel z basenem. W Beskidzie Małym jest multum interesujących atrakcji historycznych, kulturowych i przyrodniczych. Co zwiedzić w czasie narciarskiego wypadu w góry? Przeczytajcie nasz artykuł!

1. Bielsko-Biała

2. Kozy pod Bielsko-Białą – stodoła z XVIII w.

3. Bystra Śląska pod Bielsko-Białą – Muzeum Juliana Fałata

4. Łodygowice – neogotycki, murowany dwór zwany „zamkiem” z 1634 r. oraz drewniany kościół pw. Świętego Szymona i Świętego Judy Tadeusza z XVII w.

5. Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie – wspaniałe zbiorniki wodne, które przyciągają turystów tak latem jak i zimą. Powstały wskutek spiętrzenia rzeki Soły tamami, przy których działają 3 elektrownie wodne. Nad tym wszystkich króluje Góra Żar (761 m n.p.m.), na której działa jedna z niewielu w Polsce elektrowni szczytowo-pompowych, Górska Szkołą Spadochronowa, tor saneczkowy oraz stok narciarski.

6. Kobiernice – klasycystyczny dwór

7. Andrychów – klasycystyczny pałac. W listopadzie odbywa się tu jedyny w swoim rodzaju Festiwal Piosenki Turystycznej

8. Nidek – drewniany kościół z 1539 r., oryginalny, w ciągu minionych wieków prawie w ogóle nieprzebudowywany.

9. WadowiceMuzeum Ojca Świętego Jana Pawła II, które mieści się w kamienicy, gdzie przyszedł na świat Karol Wojtyła. Można w nim prześledzić historię życia jednego z najsłynniejszych Polaków oraz obejrzeć pamiątki po nim: zdjęcia, dokumenty i osobiste rzeczy.

10. Stryszów – dwór z XVII w.

11. Sucha Beskidzka – zamek Komorowskich i Branickich z 1614 r.

12. Żywiec

13. Łękawica – kościół drewniany z 1641 r.

14. Rychwałd – sanktuarium maryjne

15. Gilowice – drewniany kościół z 1547 r.

16. Lachowice – drewniany kościół z XVIII w.


Booking.com
Piękna aura nad Pilicą w okolicy Białobrzegów (źródło: www.bialobrzegipowiat.pl)

Plaża nad rzeką Pilicą w Białobrzegach

Wypożyczalnia kajaków na Iłżance (źródło: www.ilza.pl)

Plaża nad rzeką Iłżanką w Iłży