close
Plaża nad rzeką Iłżanką w Iłży

Plaża nad rzeką Iłżanką w Iłży

Wypożyczalnia kajaków na Iłżance (źródło: www.ilza.pl)

Piękna plaża całkiem niedaleko Warszawy. Iłża zaprasza na opalanie oraz kajaki!Piękna plaża całkiem niedaleko Warszawy. Iłża zaprasza na opalanie oraz kajaki!

Iłża została w zeszłym roku wybrana Letnią Stolicą Ziemi Radomskiej (źródło: www.ilza.pl)Iłżanka to lewy dopływ Wisły, która w rejonie Iłży zwiększa swą szerokość, przybierając formę jeziora przepływowego. To właśnie nad nim, przy jego północno-zachodnim brzegu utworzono strzeżone kąpielisko, Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce dla miłośników czynnego wypoczynku. Do dyspozycji gości oddane zostały domki letniskowe wyposażone w węzeł sanitarny, a także plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego (idealne miejsce na kajaki!), kort tenisowy oraz boiska do piłki plażowej i do siatkówki. Można tu także rozbić namiot na polu campingowym. W pobliżu znajduje się również parking niestrzeżony, amfiteatr, gdzie latem odbywają się koncerty, zaś na terenie Wypożyczalnia kajaków na Iłżance (źródło: www.ilza.pl)ośrodka działa bar z małą gastronomią. Iłża przyciąga również miłośników wędkowania – tutejsze koło wędkarskie cieszy się dużą popularnością.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Adres: ul. Orła Białego 3 w Iłży, która leży w połowie drogi między Radomiem a Ostrowcem Świętokrzyskim (136 km na południe od centrum Warszawy).

Dojazd: Ekspresówką E77 (krajowa 7-ka) na Radom. Z Radomiem kierujemy się na Ostrowiec Świętokrzyski (ul. J.Słowackiego/DK9/E371). W Iłży skręcamy w prawo w ul. Radomską, potem znów w prawo w Kowalską, a następnie kontynuujemy ul. Kaleta, która prowadzi nas prosto nad kąpielisko.

Ścieżka zdrowia nad kąpieliskiem w Iłży (źródło: www.ilza.pl)Więcej na stronie Urzędu Miasta: www.ilza.pl

Ciekawostki w Iłży oraz okolicach:

– Iłża to miasto na Wyżynie Kieleckiej, słynne z gotyckiego zamku biskupów krakowskich (teraz niestety ruiny; w długi weekend majowy co roku odbywają się tam festiwale średniowieczne i turnieje rycerskie – zamek zaprasza już w ten weekend 2-3 maja 2015); z XVII-wiecznego kościoła farnego Wniebowstąpienia; z XIX-wiecznego Domu Leviego Sunderlanda, Żyda, który założył tu fabryczkę naczyń fajansowych, potem przekształconą w kamienicę czynszową (odwiedzając swoją ciotkę, mieszkał w niej Bolesław Leśmian, który tak pięknie opisał w swym wierszu znajdujący się obok domu malinowy chruśniak). Plac zabaw dla dzieci na plaży w Iłży (źródło: www.ilza.pl)Stara kolejka wąskotorowa z początku XX w., którą pierwotnie przewożono drewno oraz materiały wydobyte w pobliskiej kopalni odkrywkowej, jeździ do tej pory na trasach Iłża – Marcule oraz Starachowice – Lipie.

Marcule – ok. 8 km na południe od Iłży. Jest tam arboretum ogród botaniczny z ok. 400 różnymi gatunkami drzew i krzewów, pięknie położony w lasach Puszczy Iłżeckiej. Na uwagę zasługują zwłaszcza klony i magnolie. Można tam dojechać wyżej wspomnianą kolejką wąskotorową.

Co zwiedzić w Beskidzie Małym? Turystyczne atrakcje w Beskidach

Chorwacja

Co warto zobaczyć w Chorwacji?