close
Plaża nad rzeką Pilicą w Białobrzegach

Plaża nad rzeką Pilicą w Białobrzegach

Piękna aura nad Pilicą w okolicy Białobrzegów (źródło: www.bialobrzegipowiat.pl)

Piękna plaża całkiem niedaleko Warszawy. Białobrzegi zapraszają!Piękna plaża całkiem niedaleko Warszawy. Białobrzegi zapraszają!

Romantyczny zachód słońca nad rzeką Pilicą w Białobrzegach (źródło: www.bialobrzegipowiat.pl)Dolina Pilicy to jedno z piękniejszych miejsc w województwie mazowieckim. Obejmuje nie tylko samą rzekę i położone nad nią plaże, ale także lasy Puszczy Pilickiej i Stromickiej. Pilica to najdłuższy lewy dopływ Wisły; jej bieg jest nieuregulowany, a na rzece, zwłaszcza w rejonie Białobrzegów, znajdują się liczne wysepki. Te atuty zadecydowały o utworzeniu w tym miejscu Parku Krajobrazowego „Dolina Pilicy i Drzewiczki”. W rezerwacie występują rzadkie rośliny – bory sosnowe porastają te tereny na zmianę z lasami łęgowymi (jesiony i olchy), w nich zaś mieszkają łosie, jelenia i sarny; gniazduje tu także wodne i błotne ptactwo: perkozy, czarne bociany, błotniaki stawowe, kaczki cyranki, bąki, zimorodki. Miejsce jest wręcz idealne dla wszelkih birdwatchersów.

Plaża w Białobrzegach znajduje się na lewym brzegu Pilicy, niedaleko starego, 4-przęsłowego mostu z żelbetonu – łatwo jest więc ją zauważyć. Dopiero od kilku lat jest ona strzeżona przez ratowników WOPR (począwszy od lipca do końca września, w godzinach 10 do 18). Obszar plaży został powiększony, żeby mogło zmieścić się na niej kilkaset wypoczywających, wyznaczono miejsca do robienia ognisk i grilla oraz postawiono kontener z toaletami i przebieralniami.

Spływ kajakowy Pilicą to prawdziwa frajda (źródło: www.bialobrzegipowiat.pl)Pilica, nie tylko w Białobrzegach, ale również w Warce, to mekka kajakarzy. Spływanie nią jest niezwykle popularne i, o ile pogoda dopisuje, zaczyna się już w kwietniu. Tu znajduje się kilka przydatnych adresów wypożyczalni kajaków w Białobrzegach oraz Przybyszewie:
http://www.bialobrzegipowiat.pl/splyw_kajakowy

Adres: Białobrzegi to miasto powiatowe po drodze z Warszawy do Radomia (72 km na południe od centrum Warszawy), leżąca przy trasie E77 Warszawa-Kraków.

Dojazd: Jedziemy Aleją Krakowską na Janki. Trzymamy się E77 (S7), mijając Magdalenkę, Tarczyn i Grójec – kierunek na Radom. Przed Białobrzegami zjeżdżamy w prawo z ekspresówki na DW731 w kierunku Warka / Białobrzegi. Potem od razu skręcamy w lewo w DW731, a na rondzie obieramy czwarty zjazd, pozostając na DW731. Przejeżdżamy przez stary most nad Pilicą i ok. 300 m za mostem, po lewej stronie Pilicy (dojazd od ul. Krakowskiej) mamy rzeczną plażę.

Więcej na stronie powiatu: www.bialobrzegipowiat.pl

Na plaży nad Pilicą w Białobrzegach ratownicy już przygotowani (źródło: www.echodnia.eu)Ciekawostki w okolicy Białobrzegów:

Mogielnica – miasto 23 km na zachód od Białobrzegów z zabytkowym, drewnianym kościółkiem oraz klasycystycznym ratuszem.

Warka – miasto 25 km na północny wchód od Białobrzegów – znajduje się w nim klasycystyczny pałacyk, siedziba Muzeum Kazimierza Pułaskiego oraz polskiej emigracji w USA.

Stockholm

Bezpieczne zwiedzanie

Co zwiedzić w Beskidzie Małym? Turystyczne atrakcje w Beskidach