close
Co zwiedzić w Beskidzie Niskim?

Co zwiedzić w Beskidzie Niskim?

W samym środku Beskidu Niskiego znajduje się Magurski Park Narodowy – rezerwat chroniący unikalną, leśną przyrodę terenów przejściowych pomiędzy Karpatami Zachodnimi a Wschodnimi.

Beskid Niski rozciąga się od Beskidu Sądeckiego i Kotliny Sądeckiej za zachodzie (Krynica Zdrój) po Bieszczady i Pogórze Bukowskie na wschodzie (granica jest rzeka Osława). Na północy ta górska kraina zbiega się z Pogórzem Środkowobeskidzkim (miasta Gorlice, Jasło i Krosno), a na południu z Pogórzem Ondawskim (znajdujące się liście UNESCO piękne, słowackie miasteczko Bardiów / Bardejov).

W samym środku Beskidu Niskiego znajduje się Magurski Park Narodowy – rezerwat chroniący unikalną, leśną przyrodę terenów przejściowych pomiędzy Karpatami Zachodnimi a Wschodnimi. W lasach, w których dominują sosny i buki, w Magurskim Parku Narodowym występują rysie, żbiki, niedźwiedzie, wilki, jenoty, o łosiach, sarnach, jeleniach i bobrach nie wspominając. Rezerwat jest prawdziwa gratką dla miłośników płazów i gadów – występują w nim niemal wszystkie ich chronione gatunki w Polsce: salamandra plamista, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, zaskroniec, padalec. W herbie Magurskiego Parku Narodowego widnieje orlik krzykliwy, którego można spotkać razem z myszołowem (największe skupisko tych drapieżników w Polsce!), orłem przednim, krogulcem, puchaczem, puszczykiem uralskim czy bocianem czarnym.

Kwitnąca łąka w okolicy Iwonicza-Zdroju
Kwitnąca łąka w okolicy Iwonicza-Zdroju (źrodło: www.iwonicz-zdroj.pl)

Najwyższym szczytem Beskidu Niskiego jest słowacki Busov (1002 m n.p.m.), a po stronie polskiej – Lackowa (997 m n.p.m.). Będąc w tych okolicach warto odwiedzić Iwonicz-Zdrój – słynne uzdrowisko leżące na wysokości 410 m n.p.m., jedno z najstarszych w Polsce. Dacie wiarę, że pierwsze wzmianki o leczniczych źródłach mineralnych pochodzą z początku XV w.?! W Iwoniczu-Zdroju można zażywać kuracji wodami solankowymi i siarczkowymi, które pomagają na schorzenia układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego, ruchowego oraz choroby reumatyczne i kobiece. Z Iwonicza pochodzi także popularna marka kosmetyczna Iwostin. W okolicy znajduje się sporo ciekawych szlaków turystycznych, m.in. Główny Szlak Beskidzki, trasa do Rymanowa-Zdroju, ścieżka spacerowa do cerkwi w Bałuciance (szlak łemkowski) czy też do Klimkówki – wsi słynnej z uzdrawiających wód, różowego dworku i 2 kościołów (parafialny Św. Michała Archanioła ma w środku piękną, secesyjną polichromię Tadeusza Popiela. Niedaleko, ok. 1,5 godz. drogi niebieskim szlakiem z Iwonicza, znajduje się Las Grabiński – miejsce strasznego mordu, jaki dokonali w lipcu 1944 r. niemiecko-ukraińscy żołnierze na 72 członkach Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich (w pobliskiej wsi, Lubatowej postawiono pomnik upamiętniający to tragiczne wydarzenie).

Inne turystyczne atrakcje w Beskidzie Niskim:

1. Rezerwat Okopy Konfederackie – okopy konfederatów barskich, zbrojnego związku szlachty polskiej (powstała w podolskim Barze w 1768 r.), znajdują się na górze Jawor nad rzeką Muszynką. Do dziś zachował się wał, rów oraz fragmenty szańca. Dotrzeć tu można żółtym szlakiem z Muszyny na Przełęcz Tylicką (ok. 12 km na południowy wschód od Krynicy Górskiej).

2. Tylicz – drewniana cerkiew z 1612 r.

3. Krynica Zdrój – drewniana zabudowa uzdrowiskowa, Muzeum Nikifora, a na przełomie sierpnia i września Festiwal im. Jana Kiepury.

Zobacz naszą galerię krynickich zdjęć!

4. Banica – drewniana cerkiew z XVIII w.

5. Berest – drewniana cerkiew z XIX w.

6. Polany – cerkiew w stylu kijowskim z XIX w.

7. Binczarowa – drewniana cerkiew z XVIII w.

8. Gorlice – cmentarz wojenny z 1915 r.

9. Szymbark – renesansowy kasztel polski z 1584 r. pięknie umiejscowiony na skarpie nad rzeką Ropą. Obok znajduje się skansen prezentujący ludowe budownictwo.

10. Ropa – dwór z XVII w.

11. Siary – eklektyczno-secesyjny pałac naftowego potentata, Władysława Długosza (1864–1937). Jest on pięknie położony na skarpie nad rzeką Sękówką. Pałac został wybudowany w latach 1900-1908, w miejscu wzniesionego w XIV w. zamku.

12. Sękowa – drewniany kościół z 1516 r.

13. Owczary – drewniana, łemkowska Cerkiew Opieki Matki Bożej z 1653 r. Od 2013 r. figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

14. Łosie – drewniana cerkiew z XVIII w.

15. Czarna – drewniana cerkiew Św. Dymitra z XVIII w.

16. Ujście Gorlickie – drewniana cerkiew z 1786 r.

17. Hańczowa – drewniana cerkiew z XVIII w.

18. Kwiatoń – drewniana cerkiew z XVII w.

19. Wysowa – drewniana cerkiew z XVIII w.

20. Zdynia – drewniana cerkiew z XVIII w.

21. Gładyszów – drewniana cerkiew w stylu huculskim

22. Magurski Park Narodowy oraz rezerwaty Diabli Kamień i Kornuty

23. Bartne – drewniana cerkiew oraz Muzeum Sztuki Cerkiewnej

24. Wołowiec – drewniana cerkiew z XVIII w.

25. Świątkowa Wielka – drewniana cerkiew z XVII w.

26. Świątkowa Mała – drewniana cerkiew z XVII w.

27. Kotań – drewniana cerkiew łemkowska

28. Grab – cmentarz wojskowy z I wojny światowej

29. Krempna – drewniana cerkiew z XVIII w.

30. Rezerwat Przełom Wisłoki

31. Olchowiec – kamienny most i Izba Regionalna. Pod koniec maja ma tu miejsce prawosławny odpust łemkowski, tzw. Kermesz, którego nieodłącznymi elementami są nabożeństwa, występy tradycyjnych, ludowych zespołów oraz kiermasz rękodzieła Łemków.

32. Chyrowa – drewniana cerkiew z XVIII w.

33. Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze (716 m n.p.m.)

Cerkiew w Bałuciance
Cerkiew w Bałuciance (źródło: panoramio)

34. Bałucianka – drewniana cerkiew z XIX w.

35. Zyndranowa – Skansen Kultury Łemkowskiej zrobiony w oryginalnej łemkowskiej chałupie z XIX w. Można tu zobaczyć stajnię, chlew, oborę oraz dawne sprzęty gospodarcze. Obok znajduje się też stara chata żydowska, dzięki której możemy zobaczyć jak wyglądało życie Żydów galicyjskich. W czerwcu skansen organizuje święto „Od Rusal do Jana”.

36. Jaśliska – zabytkowy układ urbanistyczny

37. Rezerwat Źródliska Jasiołki

38. Wisłok Wielki – drewniana cerkiew z XIX w.

39. Komańcza – drewniana cerkiew z 1803 r. oraz stare chaty łemkowskie. Jest też klasztor Sióstr Nazaretanek – miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego.

40. Rzepedź – drewniana cerkiew z XIX w.

41. Zagórz – ruiny klasztoru Karmelitów Bosych z XVIII w. przypominają raczej obronną twierdzę niż świątynię. Barokowa budowla została wzniesiona na wzgórzu Mariemont, nad rzeką Osławą, wyznaczająca granicę pomiędzy Beskidem Niskim a Bieszczadami. O klasztorze krąży wiele legend, umiejscowiono w nim także akcję jednej z części nowej serii „Pana Samochodzika” Jakuba Czarnika.

42. Sieniawa – barokowy pałac Sieniawskich z XVIII w.

43. Rymanów – barokowy kościół Św. Wawrzyńca z 1779 r.

Główny deptak w Iwoniczu-Zdroju i słynny Bazar - 2-piętrowy budynek z wieżą zegarową wzniesiony w 1875 r. Obecnie mieszczą się w nim pawilony handlowe.
Główny deptak w Iwoniczu-Zdroju i słynny Bazar – 2-piętrowy budynek z wieżą zegarową wzniesiony w 1875 r. Obecnie mieszczą się w nim pawilony handlowe. (źródło: www.iwonicz-zdroj.pl)

44. Iwonicz Zdrój – uzdrowisko, o którego leczniczych źródłach mineralnych pisano jeszcze na początku XV w. W lipcu odbywa się tu Seminarium Wokalno-Aktorskie.

45. Iwonicz – drewniany kościół z XV w.

46. Dukla – Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli to późnobarokowa rezydencja polskich magnatów, Mniszchów z II poł. XVIII w. Muzeum prezentuje przede wszystkim wystawy militarne dotyczące walk na terenie Karpat w czasie I i II wojny światowej. Obok jest piękny park w stylu francuskim oraz Aleja Akacjowa, którą warto się przespacerować zwłaszcza w czerwcu, kiedy drzewa kwitną. W Dukli jest też zabytkowy rynek z renesansowym ratuszem, rokokowy kościół Św. Marii Magdaleny z 1764 r., kościół i klasztor bernardynów z 1731 r., ruiny XVIII-wiecznego browaru nad rzeką Jasiołką oraz cmentarz z I i II wojny światowej.

47. BóbrkaSkansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. W Bóbrce, w 1860 r. założona została pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej – „Franek”. Wykopano ją ręcznie na głębokość 50 m. Następnie została pogłębiona metodą mechaniczną do 150 m. Kopanka pomimo upływu 155 lat nadal jest czynna i wypełnia się bulgocącą ropą naftową.

48. Krosno – gotycki kościół, klasztor z XV w. oraz Muzeum Misyjne. Jesienią Krosno przyciąga biegaczy – we wrześniu odbywa się Bieg Uliczny, a w listopadzie Bieg Niepodległości. Miasto jest stolicą polskiego zagłębia naftowego Jasielsko-Krośnieńskiego. Ośrodek zbudował swą potęgę na przemyśle szklarskim (słynna huta szkła w Krośnie, działająca od 1923 r.!) oraz samochodowym i lotniczym (produkcja ultralekkich samolotów Ekolot).

49. Żarnowiec – Muzeum Marii Konopnickiej, które mieści się w XVIII-wiecznym dworku, otrzymanym przez artystkę w prezencie od państwa polskiego za 25 lat pracy pisarskiej. W 1903 r. razem ze swoją przyjaciółką i partnerką życiową, malarką Marią Dulębianką przeprowadziła się do dworku w Żarnowcu. Artystki mieszkały i tworzyły w nim wiosną i latem, a majątek pozostał w posiadaniu rodziny do 1956 r., kiedy to Zofia Mickiewiczowa, córka Konopnickiej, przekazała go Państwu Polskiemu, aby utworzono w nim muzeum poświęcone pisarce.

50. Nowy Żmigród – kirkut (cmentarz żydowski), założony jeszcze w początkach XVI w. Niestety został bardzo zniszczony w czasie II wojny światowej, lecz na szczęście sporo nagrobków ocalało (najstarszy zachowany datowany jest na 1742 r.).

51. Osiek Jasielski – drewniany kościół z XV w.

52. Dębowiec – Sanktuarium Maryjne

53. Trzcinica – zespół parkowo-dworski (oranżeria z 1907 r., oficyny i spichlerz z pocz. XIX w.; sam dworek niestety się nie zachował); kościół Św. Doroty z końca XVI w. – w środku piękne, renesansowe i manierystyczne polichromie. Jest to jeden z najstarszych kościołów drewnianych o konstrukcji zrębowej w Polsce.

54. Biecz – „polski Carcassonne”

55. Libusza – drewniany kościół z 1513 r.

Gotówka czy karta? Czym najlepiej płacić za granicą.

Pułapki związane z ubezpieczeniami turystycznymi