close
Co zwiedzić w Bieszczadach? Turystyczne atrakcje Bieszczadów

Co zwiedzić w Bieszczadach? Turystyczne atrakcje Bieszczadów

Stare, polskie porzekadło mówi, że „w Bieszczady przyjeżdża się jedynie raz, a potem się już tylko wraca”. Przygotowaliśmy dla was mały, bieszczadzki rekonesans!

Stare, polskie porzekadło mówi, że „w Bieszczady przyjeżdża się jedynie raz, a potem się już tylko wraca”. Jest w tym sporo prawdy – te niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju góry kuszą półdzikimi, pierwotnymi krajobrazami połonin, lasami, w których płyną nieuregulowane rzeki i wodospady, starymi, drewnianymi cerkwiami, opuszczonymi, wyludnionymi wioskami oraz rzadkimi gatunkami zwierząt, których nie sposób spotkać w innych regionach Polski. Nie z byle powodu mówi się, że Bieszczady to swoisty polski Dziki Zachód, miejsce akcji wszystkich (nielicznych, ale zawsze) polskich westernów. Bieszczady ciągną się od rzeki Osławy na zachodzie (granica z Beskidem Niskim), przez dolinę Sanu, Jezioro Solińskie i Ustrzyki Dolne na północy (granica z Górami Słonnymi i Górami Sanocko-Turczańskimi), po samą granicę z Ukrainą na wschodzie oraz ze Słowacją na południu. Najwyższym szczytem po naszej polskiej stronie jest Tarnica (1346 m n.p.m.), a po stronie ukraińskiej – Pikuj (1405 m n.p.m.).

Przyjeżdżają tu miłośnicy zwierząt (jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można spotkać rysia, wilka, niedźwiedzia brunatnego, żmiję zygzakowatą, zaskrońca, padalca, salamandrę plamistą, węża Eskulapa czy orlika krzykliwego), samotnicy szukający wytchnienia od cywilizacji, koneserzy starych, drewnianych cerkwi łemkowskich i bojkowskich (przez sam środek Bieszczadów przebiega Szlak Budownictwa Drewnianego), amatorzy sportów wodnych (Jezioro Solińskie to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu), kuracjusze i wielbiciele ośrodków spa (uzdrowisko Polańczyk nad Jeziorem Solińskim), entuzjaści górskich wędrówek oraz wyścigów psich zaprzęgów (słynie z nich miejscowość Przysłup). Co poza tym warto zwiedzić, będąc w Bieszczadach oraz ich okolicach?

Przygotowaliśmy dla was mały, bieszczadzki rekonesans!

1. Komańcza – drewniana cerkiew z 1805 r. oraz klasztor Nazaretanek

2. Rezerwat Zwiezło

3. Rzepedź – drewniana cerkiew z XIX w.

4. Turzańsk – drewniana cerkiew z 1803 r.

5. Zagórz – ruiny klasztoru Karmelitów Bosych z XVIII w.

6. Sanok – skansen, zamek królewski z 1523-1548 r., Muzeum Budownictwa Ludowego. Co roku w sierpniu Sanok organizuje Festiwal Muzyki.

7. Rezerwat Polanki pod Sanokiem

8. Lesko – Zamek Kmitów, synagoga i stary cmentarz żydowski

9. Hoczew – izba regionalna

10. Uherce Mineralne – Rezerwat Bobry oraz kościół parafialny z 1757 r.

11. Olszanica – neogotycki pałac

12. Myczkowce – elektrownia wodna

13. Solina – elektrownia wodna oraz zapora

14. Jezioro Solińskie – przeczytaj nasz artykuł!

15. Polańczyk

16. Górzanka – drewniana cerkiew z XIX w.

17. Rezerwat Gołoborze niedaleko miejscowości Bystre

18. Cisna – kolejka bieszczadzka

19. Przysłup – polska stolica wyścigów psich zaprzęgów, które odbywają się co roku w lutym.

20. Bieszczadzki Park Narodowy

21. Rezerwat Połonina Wetlińska

22. Ustrzyki Górne – siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego

23. Szczyt Opołonek (1026 m n.p.m.) – najdalej wysunięty na południe punkt Polski

24. Smolnik – drewniana cerkiew z 1791 r.

25. Rezerwat Krywe

26. Czarna – drewniana cerkiew z XIX w.

27. Rabe – drewniana cerkiew z 1852 r. typu orientowanego (czyli z prezbiterium i ołtarzem na wschód, skąd ma nadejść Zbawiciel), trójdzielnego, o konstrukcji zrębowej. Brama-dzwonnica nie posiada dzwonów od 1953 r., kiedy to zostały z niej usunięte wyrokiem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, po tym jak radośnie w nie bito, aby uczcić śmierć Józefa Stalina.

28. Bandrów – pierwotnie postawiona w miejscowości Jasień (1882 r.), potem przez wiele stała opuszczona, a w latach 70-tych XX w. przeniesiono ją do Bandrowa, już jako kościół rzymskokatolicki. Ocalał również stary dzwon z 1769 r.

29. Moczary – przepiękna cerkiew z ciemnobrązowego drewna z czerwonym dachem, malowniczo ukryta pośród drzew. Pierwsza została postawiona w poł. XVIII w., obecna w 1919 r. Niestety po II wojnie światowej stała się magazynem, a jej ogólny stan bardzo ucierpiał. Wyremontowana na początku lat 90-tych został przemianowana na kościół rzymskokatolicki Przeniesienia Relikwii Św. Mikołaja.

30. Hoszów – drewniana cerkiew, która stała się kościołem Błogosławionej Bronisławy. Jej budowę rozpoczęto ok. 1830 r.

31. Hoszowczyk – drewniana cerkiew z 1926 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki.

32. Jałowe – cerkiew pochodzi z 1903 r. Obok niej znajdują się tajemnicze, kamienne ruiny kaplicy grobowej Anny Nowosielskiej, właścicielki majątku Jałowe.

Bojkowska cerkiew w Równi to jedna z nielicznych świątyń kopułowych w Polsce zaprojektowanych na planie trójdzielnym. Pochodzi z początku XVIII w. Całe wyposażenie cerkwi, łącznie z ikoną Matki Boskiej
Bojkowska cerkiew w Równi to jedna z nielicznych świątyń kopułowych w Polsce zaprojektowanych na planie trójdzielnym. Pochodzi z początku XVIII w. Całe wyposażenie cerkwi, 33. łącznie z ikoną Matki Boskiej, znajduje się obecnie w Muzeum- Zamku w Łańcucie (źródło: www.ustrzyki-dolne.pl).

33. Równia – drewniana cerkiew Bojków (bieszczadzcy górale, zamieszkujący tereny na wschód od Łemków i na zachód od Hucułów) z 1792 r.
łącznie z ikoną Matki Boskiej, znajduje się obecnie w Muzeum- Zamku w Łańcucie.

34. Ustjanowa Górna – drewniana cerkiew Św. Paraskewii z 1792 r. wzniesiona w miejscu poprzedniej grekokatolickiej świątyni zbudowanej jeszcze w XVI w.!

35. Ustrzyki Dolne – Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz jarmark folkowy „Bojkowiana”. O innych turystycznych atrakcjach Ustrzyk Dolnych dowiesz się z naszego artykułu.

36. Brzegi Dolne – cerkiew z 1844 r., teraz kościół Matki Bożej Różańcowej.

37. Łodyna – cerkiew z 1862 r. z ikonami i dzwonnica parawanową. Dziś jest to kościół Św. Antoniego.

Przepiękna cerkiew w Krościenku to obecnie kościół.
Przepiękna cerkiew w Krościenku to obecnie kościół (źródło: www.ustrzyki-dolne.pl)

38. Krościenko – drewniana cerkiew z 1799 r. Jej wyposażenie można zobaczyć w Muzeum na zamku w Łańcucie.

39. Liskowate – jedna z 3 jedynych cerkwi bojkowskich w Polsce. Przed świątynią wznosi się biała, murowana brama, która była również dzwonnicą. Według daty widniejącej na nadprożu została postawiona w 1832 r.

40. Leszczowate – ciekawa cerkiew z malowanego na żółto drewna, w jej wnętrzu ikony z XVIII i XIX w. Obecnie kościół rzymskokatolicki.


Booking.com

Riwiera Olimpijska – atrakcje turystyczne last minute!

Bieszczadzki Park Narodowy